IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce parere aveti despre "Hamas"?
Mistaco
post Jan 26 2006, 08:01 PM
Post #1





Musafir






M-am cutremurat cind am vazut cine a cistigat alegerile in Palestina!!!???Eu cred ca daca vor ramine mai mult de un an pe scena politica va fi foarte greu sa nu izbucneasca ceva nasol pe plan mondial!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 26 2006, 08:09 PM
Post #2





Musafir






Nu mai zice-m nimic ce sa zice-m . Am ramas fara cuvinte . God Help  us all :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 26 2006, 08:11 PM
Post #3





Musafir






Mi-aduce aminte de alegerile din Austria de vreo citiva ani in urma!!!!
Si exact cum spuneai sa ne ajute DUMNEZEU!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 27 2006, 03:36 PM
Post #4





Musafir






QUOTE

M-am cutremurat cind am vazut cine a cistigat alegerile in Palestina!!!???Eu cred ca daca vor ramine mai mult de un an pe scena politica va fi foarte greu sa nu izbucneasca ceva nasol pe plan mondial!!!


este un raspuns la politica israelului. mi se pare normal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 27 2006, 04:49 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



sa nu uitam ca miscarea Hamas este pe "lista neagra a terorismului"
acest lucru interzice administratiei americane orice raport cu reprezentantii alesi ai gruparii paramilitare. cred ca acum cei de la Casa Alba se zgarie pe ochi ca au acceptat decizia presedintelui palestinian de a permite Hamasului sa participe la alegeri!

la asta se adauga si refuzul Hamas de a recunoaste dreptul la existenta al Israelului !!!

:magandesc: sunt curioasa sa urmaresc evolutia evenimentelor tinand cont de intorsatura pe care au luat-o lucrurile!

ps. ia uite aici:
"toti copiii viseaza la Hamas si orice tânar militant cauta sa patrunda la vârful ei, Ezzedine Al-Qassam, ramura militara a organizatiei Hamas.
Iata modelul lor: atletic, barbos, cu tenul palid, un barbat foarte calm, cu o arma de calibru 9 mm la centura, care se asaza aruncand priviri scurte imprejurul sau: “Fiecare dintre noi stie ca va muri. Eu sunt deja mort.”"  mmmddaaaa
"În Gaza si în Cisiordania, ramura militara Ezzedine al-Qassam ar numara pâna la... de combatanti a caror disciplina este proverbiala, formati la scoala guerillei urbane. Mult timp acestia se limiteaza la atentate cu kalachnikovul sau pumnalul, la care se adauga metoda "bombelor umane"" :magandesc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 27 2006, 05:09 PM
Post #6





Musafir






Tsumi, se pare ca esti un pic prea evaziv, insa te-as intreba ce cunosti tu despre poporul israelian!!
Ella , ai atins puncte esentiale, insa intrebarea este daca se va intimpla la fel ca in Austria?
Desi nu prea cred!!!!!!!!!!!! :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 27 2006, 05:17 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



Mistaco
daca ca te referi la extremismul de dreapta din Austria, pe mine ma ingrijoreaza altceva.
incepand din ianuarie Austria a preluat presedentia UE pt 6 luni.

in Austria acum la putere este o coalitie formata din PPA (Partidul Popular Austriac)-centru dreapta si AVA (Alianta pt Viitorul Austriei)-care-l are ca lider pe Haider (un extremist de notorietate).
Accesul la putere a extremei drepte in Austria a facut ca statul evreu sa isi recheme ambasadorul in ideea de a reduce la minimum orice contacte cu Austria.  ca forma  de respingere a rasismului care capata dimensiuni din ce in ce mai mari in aceasta tara.

dar Mistaco
urmatoarele alegeri urmeaza sa aiba loc pana in noiembrie 2006 si se spera ca la putere va ajunge PSD-ul austriac :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Jan 27 2006, 05:37 PM
Post #8





Musafir






QUOTE

QUOTE
M-am cutremurat cind am vazut cine a cistigat alegerile in Palestina!!!???Eu cred ca daca vor ramine mai mult de un an pe scena politica va fi foarte greu sa nu izbucneasca ceva nasol pe plan mondial!!!


este un raspuns la politica israelului. mi se pare normal


Tsunami   :)

Pe bune, eu sunt cam pe langa cu ce se intampla in zona aia si mai ales la politica lor......Dupa cate stiu sunt doar o grupare terrorista aia de la Hamas!!

Deci daca e raspuns la politica izraelului, inseamna ca si izraelu sunt terroristi!!

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vad_voci
post Jan 27 2006, 05:55 PM
Post #9





Musafir






nu vad cine s-ar aseza la masa negocierilor acum cu Hamas. oricum nu cred ca va fi vreodata liniste in zona aia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 27 2006, 07:22 PM
Post #10





Musafir






si tptusi cum crede-ti ca se va rezolva problema? :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:46 PM