IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Silueta dincolo de mituri, Cartea Mihaelei Bilic
anca_f
post Apr 30 2007, 09:52 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 54
Joined: 14-April 07
From: Cu bocceluta in spate
Member No.: 1,480



Nu mai tine nimeni cura de slabire?
Sa va impartasesc din experienta mea in materie de slabit:
1. Interzicerea mancatului dupa 6 seara... e o prostie. Eu nu am putut si nu voi putea respecta regula asta. Pe la 11 mi se face o foame si risc sa mananc mai mult decat trebuie. Pe la 10 seara imi fac o salata maricica cu ce legume imi plac mie (salata verde e foarte faina ca e voluminoasa si e si satioasa pentru mine). Plus ca seara beau 2 sau 3 cani mari de ceai.
2. Interzicerea dulciurilor. E o nebunie... nu poti evita dulciurile toata viata si daca te frustrezi mult cand te scapi in ele nu mai termini. O ciocolatica de 100 de calorii sau cativa biscuiti nu ingrasa si nu omoara pe nimeni.
3. Suplimentele pt slabit sunt o pierdere de bani si au efecte daunatoare asupra organismului. Chiar si ei zic ca "pot favoriza pierderea de greutate in prezenta unui regim adecvat si a miscarii".
4. Cu cat un regim alimentar este mai frustrant cu atat riscurile aparitiei efectului yo-yo sunt mai mari! (vezi regimul disociat....superfrustrant... dar cine este tare...)
5.Regimurile alimentare bazate pe proteine sunt o bomba pentru organism. Va intoxicati cu produsii de degradare ai proteinelor, va subreziti incheieturile ( nu mai are organismul cu ce sa sintetizeze condroitin sulfatii), ca sa nu mai zic ca va imbolnaviti rinichii si tot organismul in general.
6. Functioneaza de minune disocierea alimentelor pe mese nu pe zile. E mult mai putin frustrant si da rezultate pe termen lung, in momentul in care devine o obisnuinta.
7. Cu cat incepeti din start cu un numar de calorii mai redus cu atat veti atinge mai repede un prag sub care organismul nu mai vrea sa slabeasca pentru ca isi micsoreaza metabolismul bazal.
8. Nu mai consumati indulcitori artificiali decat daca sunteti amatoare de un cancer de vezica urinara. Credeti-ma, o lingura de zahar in plus sau in minus la cafeaua de dimineata nu face diferenta.
9. Micsorarea cantitatii de mancare la o masa e "cheia si lacata" unui regim de slabire, indiferent ce mancati, mancati putintel.
Ce fac eu acum??
Una sau doua mese pe zi sunt alcatuite din salate si fructe. Restul sunt alcatuite din oua fierte sau cartofi fierti condimentati sau un gratar sau un pilaf sau un peste la gratar sau iaurt simplu sau cate odata mancare gatita dar in cantitate mica. Dulciuri destul de des dar in cantitate mica.
Multe lichide si cat mai multa vitamina C naurala (citrice, kiwi, capusuni, e.t.c), asta pentru stimularea sintezei colagenului care e imposibila in absenta vitaminei C. Deja am rezultate, nu spectaculoase dar vizibile! Si in curand incep sa fac si gimnastica!
Succes la toata lumea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nastia
post Jun 27 2007, 05:34 PM
Post #12





Musafir






Si eu tin cura de slabire,dar tin in acelasi timp si post.E putin mai greu imi cam scade glicemia in apropierea orei de masa,mentin regimul la 1400 cal/zi.Primesc recomandari de la cei care au patit la fel ca mine.Desfasor o munca fizica sustinuta.
Ce ar trebui sa fac sa nu mai am caderi de glicemie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 27 2007, 05:36 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai 1.400 de calorii la efort fizic sustinuta?! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Doar daca vrei sa se sinucizi prin epuizare... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Ce inaltime si ce greutate ai?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nastia
post Jun 27 2007, 05:36 PM
Post #14





Musafir






La mijlocul lunii martie aveam 80 kg iar acum am 66 kg.Ce ar trebui sa fac dupa ce ajung la 62 kg limita pe care mi-am propus sa o ating????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 27 2007, 05:37 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce inaltime ai, nastia?
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nastia
post Jun 27 2007, 05:38 PM
Post #16





Musafir






Am 160 cm cu 66 kg iar munca pe care o fac nu e sustinuta ci mai degraba moderata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 27 2007, 05:43 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fa o vizita pe la regimul montignac. Asta cu numaratul caloriilor e o mare prostie. Iar 1.400 de calorii in conditiile in care totusi faci efort... depinde si daca ai dat jos grasimea sau masa musculara; daca pierzi masa musculara nu e bine:
http://www.elady.ro/forums/index.php?showforum=92
http://www.elady.ro/forums/index.php?showforum=76

in site:
http://www.elady.ro/articole/Dieta-Montignac/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jun 27 2007, 07:52 PM
Post #18


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Diana, am impresia ca si nutritionistii fac regimuri tot pentru 1200-1400, si e calculata sa acopere si ce se cheltuie cu activitatea fizica (pentru ca te trimit de obicei sa faci si sport). Cel putin asa am inv la scoala (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Cat despre calorii, exista studii care demonstreaza ca un regim usor hipocaloric este mai sanatos decat unul 'la fix'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 27 2007, 08:53 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tipul si cantitatea nutrientilor care sint necesari unui organism uman pentru a functiona normal difera de la persoana la persoana; sint organisme cu metabolisme lenese, dar sint si oameni care au un metabolism cu arderi rapide.
A urma un regim hipocaloric orbeste, fara stricta supraveghere medicala calificata (nu vorbesc de "nutritionistii" nascuti peste noapte), midnight, e un "sport extrem".
Valorile de raport de care spui tu au un caracter pur orientativ; e ca si cum spui ca in organismul uman sint 6 litri de singe. Insa niciodata nu vor fi fix 6 litri de singe in toate organismele umane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 7 2007, 01:27 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In numarul din iulie al revistei Tango, doamna Bilic decreteaza ca "Māncarea este un drog".
Sincer, avind in vedere articolele din numarul din iunie si din cel din iulie, am serioase indoieli asupra profesionalismului doamnei nutritionist mai sus amintita.
Promoveaza un regim total dezechilibrat.
Parafrazez: "brinza se consuma doar drept condiment", "un fruct pe zi ajunge", piinea pentru toast feliata e excelenta (da, are termen de garantie pina ies eu la pensie din cauza aditivilor... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) samd... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 09:57 PM