IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

38 Pages V  « < 16 17 18 19 20 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete Montignac pentru felul doi, Retete care nu ingrasa
kalua
post Feb 17 2007, 12:32 PM
Post #171





Musafir






Lebada n-am facut-o eu. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

sylvia, smantana grasa nu se branzeste, numai cea putina grasa sau iaurtul. Si la asta trucul este urmatorul: se pune in mancare cand nu mai fierbe.

Ceva foarte usor de facut, dar cam periculos ca nu ma mai opresc din mancat, asa de mult imi place:

Crema de branza cu seminte de pin si rucola

Semintele de pin se rumenesc usor intr-o tigaie fara ulei si se lasa la racit. Branza (tip Philadephia sau Almette sau una de capra de-asta cremoasa) se freaca cu niste otet bun (eu folosesc aceto balsamico alb), sare, piper si ulei de masline. Se adauga semintele racite si salata rucola maruntita, se amesteca si gata-i.
Se poate folosi si ca dip pentru sticksuri facute din legume.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Feb 18 2007, 10:30 AM
Post #172


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Marinata de peste


Am vazut ca a intrebat cineva cum se face:


se taie pestele in bucati (eu fac de obicei din macrou). Il pun in oala cu: o cana de ulei, una de otet, piper boabe, frunze de dafin si peste pun apa pana acopera bucatile de peste. Se pune la fiert. Se fierbe pana cand pestele e foarte bine facut. Daca scade apa, se completeaza. Cand s-a fiert bine pestele si a scazut apa, se pregateste o cana de rosii cu usturoi si fructoza(in loc de zahar). Se pune in oala, se mai lasa 5 minute si se ia de pe foc.


Este delicioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Feb 19 2007, 12:07 PM
Post #173


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



QUOTE(Szimcsi @ Feb 18 2007, 12:30 PM) *
Marinata de peste
Am vazut ca a intrebat cineva cum se face:
se taie pestele in bucati (eu fac de obicei din macrou). Il pun in oala cu: o cana de ulei, una de otet, piper boabe, frunze de dafin si peste pun apa pana acopera bucatile de peste. Se pune la fiert. Se fierbe pana cand pestele e foarte bine facut. Daca scade apa, se completeaza. Cand s-a fiert bine pestele si a scazut apa, se pregateste o cana de rosii cu usturoi si fructoza(in loc de zahar). Se pune in oala, se mai lasa 5 minute si se ia de pe foc.


merci mult, szimcsi, eu am intrebat... suna yammi yammmi reteta ta , sigur o incerc urmatoarea data cand gatesc macrou

eu as vrea sa fac mai multa odata, eventual fara suc de rosii si usturoi, doar cu fructoza adaugata la sfarsit, si s-o pun in borcane cu filet la frigider, sa mananc pe parcursul unei luni sau chiar doua....
oare rezista mai mult timp preparat asa ?

kalua, intr-adevar am pus smantana slaba (12% grasime) la mancare, deci d-aci provine greseala tehnologica (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

kiss u, girls !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Feb 21 2007, 10:05 AM
Post #174


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Intr-o carte care se numeste Dieta filozofului am gasit urmatoarea reteta:

PAINISOARE CU TARATE - RETETA FILOZOFULUI
(cantitati pentru 6 briose)

1 ceasca tarate
1/2 ceasca faina integrala de grau
1/2 ceasca faina integrala de ovaz/secara
1/2 lingurita bicarbonat
1/2 lingurita praf de copt
1 praf de sare
2 albusuri
1 ceasca iaurt/lapte dulce

Se amesteca toate cu o lingura de lemn, se toarna in tava de briose si se coc painisoarele 20-25 minute. Se pot adauga in aluat si niste fulgi de ovaz.

Am facut eu niste mici corectii ca sa adaptez reteta pentru noi, fiindca autorul spunea 1 ou intreg, nu 2 albusuri cum am scris eu, si mai cerea si 2 lingurite de ulei - care cred ca face mare lucru.
Si intre sugestiile de variante sugera ca se poate adauga o banana bine zdrobita in aluat - eu am scos-o; as zice mere rase, in schimb, sau seminte, nuci, etc., pe care le-am scos.
A, si mai zicea ca pentru a le indulci se pot folosi fructe uscate - pentru noi curmale si caise.

Ce ziceti, cu modificarile necesare, ar fi buna reteta de noi, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Feb 23 2007, 01:52 PM
Post #175


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Buna afacere, si satioasa:

SUFLEU DIN N BRANZETURI

Se bat bine 2 oua cu telul. Se adauga cantitati variabile de branzeturi date pe razatoare sau maruntite bine: cascaval/svaiter, camembert, gorgonzola, branza topita, feta (sa zicem, din fiecare cam 2 linguri). Se pune si branza de vaci bine stoarsa, vreo 4-5 linguri, sa mai taie din sare, apoi piper proaspat macinat, ceva verdeturi uscate sau marar proaspat tocat si se amesteca.
Se toarna intr-un vas mic (uns bine cu ulei) si se da la cuptor vreo 10 minute, pana prinde culoare si creste.
Se serveste cu o salata mare.
Cantitatea e foarte de ajuns pentru 2 persoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Feb 23 2007, 05:00 PM
Post #176





Musafir






Hai sa-mi depun si eu retetele:

1. MACROU LA CUPTOR:

- patru bucati de macrou, fara cap si coada
- sare
- piper
- o leg. marar
- un pahar ulei
- un pahar otet
- un pahar apa

Se portioneaza macroul cum va place, pe directia coloanei, sau taiat transversal, se aseaza intr-o tava de email potrivita, se presara peste condimente conforme(sare, piper, mamar tocat marunt), se acopera cu uleiul, otetul si apa si se da la cuptor.
Se tine in cuptor pana cand scade apa si se rumeneste o "tzara"(este unitate de masura olteneasca, cu multipli si submultipli de tzara, sorry...).
Se serveste cu salata verde si un vin alb sec.

2. MIDII PANE

- midii congelate, cam 8-10 buc/ persoana
- faina de soia
- sare
- piper
- lapte 1.8% grasimi
- ulei
- un ou
- o capatana usturoi
- apa minerala
- o lingurita otet

Se prepara din ou, faina soia, sare, piper, lapte un aluat de clatite in care se scufunda midiile congelate.
Intre timp, se pune uleiul intr-o tigaie si se trantesc midiile infasurate in aluat, una cate una, cu lingurita, in uleiul incins.
Se rumenesc si se aseaza pe farfurie.
Se pot servi cu:
- ketchup/ sos rosii conform
- maioneza
- mujdei (usturoiul pisat cu un varf de sare si unul de piper, se freaca bine cu o lingurita de otet, peste care se picura usor cate putin ulei, pana cand devine amestecul o pasta groasa. Se dilueaza cu apa minerala)
Sau cu toate la un loc, alaturi de o salata babana din salata verde, castraveti, rosii, marar si ceapa verde(bineinteles, ulei masline si zeama de lamaie)
Si, ca de obicei la peste, un vin alb sec bun(Feteasca Regala)

3. SALATA CU TON

- o conserva de ton in ulei, bucati sau maruntit
- salat verde
- ceapa verde sau uscata, dupa preferinta
- castravete
- rosie
- masline dietetice(4-5)
- marar tocat marunt
- ulei masline
- zeama lamaie
Obs: sarea nu este necesara, deoarece tonul din conserva e deja sarat

Toate ingredientele mai sus mentionate se amesteca intr-un bol mare.
Se serveste imediat dupa, pana nu se prind cei din jur ce bunatatzuri consumati si navalesc peste voi...ACHTUNG!

3'. EXISTA VARIATIUNI PE ACEEASI TEMA:
in loc de ton puteti pune sunca presata taiata fasii, sau carne pui, sau ambele variante, dar adaugati un ou fiert, si putina maioneza. E BELEA!

Si inca o reteta buna si usoara, pt mesele de weekend:

FRIGARUI DIN CARNE DE PUI(SAU PORC & PUI):

- un piept pui desosat si fara pielita
- dupa preferinta, o buc de pulpa de porc slaba
- 2 cepe
- 2 ardei capia sau ardei grasi
- rosii
- condimente de Provance
- sare
- piper
- ulei masline
- betisoare de bambus pt frigarui

Se taie carnea cubulete, cepele in patru si se desprind felii care vor fi folosite una cate una, ardeii se taie bucati potrivite, iar rosiile sferturi.
Carnea taiata cubulete, impreuna cu condimentele si uleiul se amesteca intr-un bol, dupa care se insira pe betisoare, in ordinea urmatoare:
- ceapa, carne, ardei, carne, rosie, carne, etc, pana la capatul betisorului, unde se termina de preferat cu o leguma, fiindca carnea se usuca prea tare.
Se pun pe gratar la aragaz(eu am modelul rotund, cu capac emailat), sau si mai bine si mai placut mirositor, pe gratar cu carbuni.
Se stropesc din cand in cand cu uleiul ramas in bol.
Se servesc cu salata mea XXL si vin, rosu sau alb, sec, of course!(mergea o bere, dar nu stim ce-i aia?!); evident, si o garnitura conforma, plus mujdei.
Ce ziceti, va bagati?

Am uitat sa precizez ca, in momentul in care incep sa se patrunda, frigaruile miros excelent, iar mirosul de carne, legume si condimente se amesteca intr-un mod divin cu mirosul de lemn de bambus ars. E belea de belea!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Feb 23 2007, 11:10 PM
Post #177





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/322.gif) Retzete de la kalua,cu faina de naut:

PANELLE

Pt continutul de faina din acest pachet (500 g) adaugati 1L jumatate de apa,sare si piper,atat cat e necesar si amestecati totul. Puneti la foc mediu,pt circa 40',amestecand in permanenta.Inainte de a lua de pe foc,adaugati patrunjel.Intindeti pasta obtinuta cu o lingura de lemn,cat acesta este inca calda,pe fundul unei farfurii adanci,apoi desprindeti-o si prajiti-o.

CLATITE
Varsati faina intr-un bol.Topiti drojdia intr-un pahar cu apa caldutza si adaugati-o fainii.Adaugati apa atat cat e necesar pt a obtine o pasta cat de cat consistenta.Puneti putin rozmarin sau maghiran si sare si bateti compozitia pt circa 10'. Incalziti uleiul intr-o tigaie si incepeti sa le puneti cu polonicul. Rumeniti-le pe ambele parti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 28 2007, 05:58 PM
Post #178


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Blu, clatitele cu naut cu ce bunataturi se pot combina???... ca am dat azi peste suplimentul de la Jurnalul National si erau retete de clatite numai una si una.

Le postez aici si astept sa mi le "bifati" pe cele conforme care se pot face din faina de naut.

APERITIV CALD
Din compozitia obisnuita de clatite, dar fara zahar, se prajesc cam 14-15 clatite. Se ia spanac si se fierbe, apoi se inabusa intr-o tigaie cu ulei, obtinandu-se cam o cana. Carnea de vita dintr-o conserva se taie in cubulete si se amesteca bine cu un ou batut. Intr-un vas de Jena uns cu unt se asaza o foaie de clatita, iar cu alte clatite se captusesc peretii. Clatita se unge cu spanacul preparat, se pune un strat de cascaval ras, apoi se intinde o alta clatita. Se pune un rand de carne amestecat cu ou, apoi iar clatita unsa cu spanac si tot asa pana cand ne ramane doar o singura clatita. Se acopera tortul cu foile de clatita care au captusit marginile, apoi se intinde deasupra ultima foaie de clatita. Se pune vasul in cuptor si se lasa 15-20 de minute. Apoi se rastoarna pe un platou, se unge cu bulion, se rade cascaval si se orneaza cu legume feliate (rosii, gogosari). Se serveste atat rece, cat si cald.
(eu ma gandeam sa inlocuiesc carnea de vita cu ciuperci (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) )

CLATITE CU CIUPERCI
Se pregateste un aluat de clatite, fara a adauga zahar in compozitie. Se iau ciupercile proaspete si se taie felioare. Se calesc in ulei, cu putina ceapa. Dupa ce s-au racit se rade cascaval, se amesteca si se ung clatitele. Se impaturesc in patru.

CLATITE CU PESTE
Se face un aluat de clatite fara zahar, doar cu un pic de sare, apoi se prajesc pe ambele parti. Se ia pestele (pastravul este cel mai bun, dar merge si cu merluciu sau cod), se fierbe, se curata, se indeparteaza si pielea si oasele. Carnea se face crema cu unt, lamaie, ceapa si daca nu vrei sa pui prea mult unt, se poate pune si ulei.
Se mai pune piper, sare si putin usturoi ras. Se ung clatitele cu pasta de peste, se ruleaza, si daca vrei sa te mai joci, poti sa-i dai clatitei forma de peste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 28 2007, 07:25 PM
Post #179





Musafir






Sunt conforme toate daca faci clatitele cu faina de naut. Ketchup-ul l-am modificat eu direct in reteta (schimbat cu bulion).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 28 2007, 07:52 PM
Post #180


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



liber la clatiteeeee! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)

kalua! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

38 Pages V  « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 08:19 AM