IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Exercitii cu mingea, Pentru gimnastica
aby
post Jun 11 2007, 11:08 AM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



Vreau sa mi cumpar o minge pt gimnastica si ma gandeam ca poate stiti niste exercitii cu mingea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senorita
post Jun 11 2007, 01:50 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 34
Joined: 7-June 07
Member No.: 1,757



Chiar zilele astea am vazut un filmulet scurt pe Metacafe cu o tipa care folosea o minge de fotbal pentru a avea picioare frumoase. Parea destul de simplu: tinea mingea intre picioare, in partea superioara (intre femururi) si strangea cat putea de tare picioarele. Facea 4 serii a cate 10 repetari.. Cam in asta consta exercitiul cu mingea. Cred ca este bun si pentru interiorul coapselor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aby
post Jun 11 2007, 02:07 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



pare interesant mersi mult..am sa incerc si eu
(IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 11 2007, 07:28 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



exercitii cu mingea...
pai in primul rand foarte importante ar fi jocurile care se joaca practic cu mingea:fotbal,volei,baschet,handbal si chiar tenis (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

da da stiu....cine are timp si energie pentru asa ceva...

pai atunci....sunt diverse exercitii pentru diferite grupe de muschi
de exeplu,atunci cand faceti abdomene tineti o minge in maini si incercati sa va intindeti,alternativ,spre dreapta,respectiv stanga.
mai dificil este sa ridicati picioarele,indoite la 90 de grade,si sa tineti mingea in orice punct:intre glezne,intre pulpe,genunchi sau coapse.
pentru picioare,se prinde mingea in puncte diferite,si se efectueaza sarituri usoare.
pentru spate este recomandat sa stai pe burta,prindeti mingea cu ambele maini,si faceti cat mai multe extensii.
pentru maini,se ia o minge de tenis si sa strange de cat mai multe ori.
pentru relaxare,puneti mingea la o distanta destul de mare,dar totusi accesibila,si va intindeti dupa ea.ajuta pentru muschii spatelui si pentru vertebre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 11 2007, 07:44 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



QUOTE(pokemon @ Jun 11 2007, 08:28 PM) *
pai in primul rand foarte importante ar fi jocurile care se joaca practic cu mingea:fotbal,volei,baschet,handbal si chiar tenis (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


fix la asta ma gandeam si eu. o minge ar fi mult mai utila de folosit afara decat in casa. si ca sa fie toti muschisorii bine antrenati, alege una de volei.


(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) Ma tanjesc cateodata dupa vremea facultatii cand serile le petreceam jucand volei cu o gasca de oameni in parc. Toti o faceam de placere, dar erau unii care ajunsesera sa joace atat de bine incat doar inaltimea ii dadea de gol ca nu sunt profesionisti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aby
post Jun 12 2007, 08:48 AM
Post #6


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



interesante exercitii,dar daca mai urmariti pe la tv se intampla sa fie sambata sau duminica parca pe prima tv o tipa ce face fittnes.si ea avea o minge de fittnes(seamana cu aia p care sar copilasii.stau pe ea se tin de 2 chestii si tot sar pe ea)si cu sau pe ea facea exercitii.ma gandeam ca ar fi destul de buna.chiar azi am vazut intamplator ca statea pe minge pe burta si isi ridica deodata mana si piciorul opus.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 12 2007, 09:05 AM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu tind sa cred ac exercitiile pe minge sunt mai mult pebtru relaxare decat pentru intretinere....
my oppinion (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aby
post Jul 5 2007, 09:50 AM
Post #8


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



salut fete eh mi-am cumparat o minge de fittnes (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) este marisoara...asa usor am facut ceva exercitii cu ea,dar doacamdata stau cuminte ca numai peste 2 saptamani am voie sa fac sport.acum o luna jumate am suferit o entorsa la genunche si inca nu m-am insanatosit perfect.nu s-au refacut de tot muschii (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simonac
post Jul 31 2007, 04:24 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,925



hey aby, ai mai facut ceva exercitii cu mingea aia? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) cum e?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 31 2007, 06:11 PM
Post #10





Musafir






Exista mingi normale (de volei, fotbal, handbal, rtc) si cea de gimnastica indoor:
(IMG:http://www.ergofit.at/images/plusblack.jpg)

Ma gandesc ca aby la asta se referea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 1st June 2024 - 01:30 PM