IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages V  « < 11 12 13 14 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cat de important este sa scrii si sa te exprimi corect, Conteaza in viata daca stii sa scrii si sa vorbesti corect romaneste?
Globetrotter
post Apr 3 2009, 10:26 AM
Post #121


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Nu sunt profesor, sunt studenta. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ei, nu sunt chiar statistici oficiale, ma refeream la colegii mei (de la doua facultati, si la prietenii din Universitate in general). E adevarat ca nu stiu daca ar trebui sa generalizez, dar nu mai stiu cand am vazut ultima oara un curs scris fara greseala. Ma refeream la faptul ca 80% din cursurile citite de mine contin k in loc de ca. De exemplu:
Se observa k preponderenta este de...
Stiu ca multi o fac din graba si obisnuinta, insa mi se pare penibil. Vorba lui Fanny, in curand vor lucra undeva si unii vor scrie in tot felul de documente. Cum o sa o faca atunci corect daca acum nu pot? (IMG:style_emoticons/default/fool.gif)
Poate in alte orase este altfel, dar aici nici macar profesorilor nu le mai pasa daca faci greseli, pentru ca si ei le fac (aici nu ma refer la cei care studiaza limba romana, evident).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2009, 01:02 PM
Post #122


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bookaholic, in Craiova a vazut studente la Litere care nu stiu sa scrie romaneste...
Din scrierile unei studente in anul IV la Comunicare, Facultatea de Litere Craiova. No comment!
Cititi si plingeti! Acestia sint cei care ne vor invata copiii. Cazul de mai sus este doar unul. Am mai multe minuni de-astea.

"Chiar in societatile in care acest act este ileagal sau este considerat un tabu, oamenii tot isi ia viata."

Barbatii se sinucid de patru ori mai mult decat femeile(...)

Cei care au vorbit despre sinucidere, de cele mai multe ori au si facut-o.

Iata cateva semne ale sinuciderii: depresia, mania si ostilitatea...
..."cei de sex masculin apeleaza la metode mult mai mortale' cum ar fi armele..."

"in timpul unei perioade coplesita (?) de probleme"

"....este o pilula care omoara toti purecii dupa cainele sau pisica ta"...

"Casatoria este foarte importanta in toate societatile si au aparut o multime de traditii legate de acest obicei. Iata cateva din traditiile care aveau loc in cadrul unei nunti in Scotia. (?!)

"Ideea era ca cei doi parteneri trebuia sa vorbeasca pentru a se cunoaste mai bine insiguranta oferita de casa fetei."

"Anuntarea casatoriei la biserica purta numele de publicatie de casatorie. Aceasta trebuie sa aiba loc cu cel putin 15 zile inainte de nunta, dar nu mai mult de 3 luni."

"Inca din burta mamei, copilul dezvolta anticorpi care il protejeaza de boli dupa venirea pe lume. Dar acesti anticorpi se diminueaza in timp..."

"Vaccinurile consta in introducerea prin injectare ..."

"Recompensele facute in casa consta in biscuiti ..."

"Recompensele vegetariene consta in biscuiti vegetali..."

"cititi cu atentie ingredientele pentru a fi..."

"...adica va duce la cresterea metabolismului, care va arde astfel..."

"Organismul poate produce doar o anumita cantitate de energie pentru acest tip de exercitii, fara a folosi oxigen. De exemplu, sprinturile."

"Studiile au aratat ca fumatul manaca oasele de calciu(?!?), ele devenind fragile.

... "si mai ales trebuie sa fi sigur ce iti doresti"...

"Cainii din aceasta rasa au cateva probleme de sanatate cum ar fi anomalii ale coatelor, incurcaturi de intestine...

"Ca sa fi sigur ca faci o alegere buna trebuie sa stii " ...

"Cainii cu parul lung lasa mai mult par asa ca trebuiesc tesalati mai des"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 3 2009, 01:09 PM
Post #123





Musafir






Nu stiu daca sa rad sau sa plang (IMG:style_emoticons/default/slap.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2009, 01:12 PM
Post #124


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E din 2005. Domnisoara mi-a raspus, foarte ofensata, cind am trimis-o acasa ca era analfabeta, ca ea a luat nota 9, 50 de admitere la Craiova. La Iasi sau la mine in oras nu ar fi terminat clasa a VIII-a. La Craiova a terminat facultate de specialitate. La un moment dat vorbeam cu doamna decan de la Litere de aici. Imi psunea ca ii vine sa innebuneasca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 3 2009, 01:17 PM
Post #125


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



In Craiova la Litere nu se da examen de admitere, de poate sa intre oricine?

Tipa asta, Maat, sa inteleg ca voia sa scrie pentru elady? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Si astea vor sa fie texte traduse sau prelucrate?

This post has been edited by sweet_girl: Apr 3 2009, 01:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2009, 01:21 PM
Post #126


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In Craiova se da examen, cum nu. Insa, din ce deduc eu, notarea se face la un nivel general pentru un 10, care, in alte parti, nu ar implini conditiile pentru un 5.
Da, pentru elady. Muma ei de analfabeta! Nici dupa dictare nu stia sa scrie, mai ce traducere, ce adaptare?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 3 2009, 01:54 PM
Post #127


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Eu sunt si la Comunicare si Relatii Publice - Universtatea din Craiova. Cand am dat eu nu exista un examen de admitere la sectia asta (adica acum 3 ani) si din cate stiu nici inainte nu a existat. Se iau in calcul: media de la Bacalaureat 50% si media din liceu-50%. Maat, tu de unde esti, daca nu te superi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2009, 02:12 PM
Post #128


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu am 36 de ani si am facut scoala la Tecuci, Galati, ca de-acolo ma trag. In Craiova sint din de 9 ani. De ce m-as supara? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
E clar ca donsoara de ma sus a mintit, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 3 2009, 07:22 PM
Post #129


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Da, probabil ca se referea la media cu care a intrat. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2009, 10:41 PM
Post #130


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fata venea dintr-o comuna cu liceu. Visul ei era sa devina patroana de discoteca. Cred ca ai dreptate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pages V  « < 11 12 13 14 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:56 PM