IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme cu photobucket-ul
Teocris
post Feb 24 2011, 10:05 AM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Pozele incarcate pe photobuket - nelamuriri si curiozitati:

Fiecare site de stocare imagini aloca fiecarui utilizator un anumit spatiu pentru stocarea imaginilor. In cazul in care depasiti acest spatiu alocat, o parte din poze sau chiar toate nu vor mai fi vizibile in locurile unde le-ati utilizat (bloguri, site-uri, forumuri). Acest lucru mi s-a intamplat si mie de curand (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) In acest caz, ori treceti la contul pro al site-ului utilizat pentru stocarea imaginilor si platiti o anumita suma/luna, caz in care spatiul alocat stocarii imaginilor va fi nelimitat, ori va faceti un alt cont (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Spatiul alocat nu este masurat in numar de poze, ci in MB si GB. Deci puteti incarca de exemplu in acelasi spatiu alocat 100 de poze mici sau 30 de poze foarte mari. Trebuie sa mai stiti ceva: daca mutati sau stergeti poza de pe site-ul de stocat poze, ea se va sterge automat din locul in care ati folosit poza (blog, forum, site).
Atentie! Unele situri de stocare imagini permit vizualizarea pozelor dupa ceva numar de zile de la rezolvarea situatiei de mai sus, deci pregatiti-va cu rabdare si calm sa asteptati (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Sfatul meu este sa nu incarcati poze mari. Micsorati-le dimensiunea inainte de a le incarca pe site-urile de stocare de imagini. In mod sigur nu va trebuie o poza mare acolo unde vreti sa o postati, de aceea micsorati pozele la o marime apropiata de marimea pe care o folositi frecvent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Feb 24 2011, 04:51 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Asta chiar e bine de stiut. Multumim ,Teo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 24 2011, 05:29 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Teo, merci, foarte util ce ai scris! Atata doar ca la capitolul timp si la cel de lene stau prost asa ca, atunci cand o sa fie, prefer sa deschid alt cont decat stau sa le mai si redimensionez, practic sa le salvez de doua ori etc, etc, etc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 25 2011, 09:07 AM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Pai asta e ideea. Sa NU le salvezi de doua ori (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Le redimensionezi INAINTE de a le incarca pe photobuket!
Deschizi poza cu Paint si apoi din bara de sus apesi Image. Din lista alegi Stretch/Skew si redimensionezi poza. DUPA ce ai redimensionat, dai Save si abia apoi o incarci pe photobuket (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si astfel, pe locul unei singure poze foarte mari, salvezi doua-trei mai mici (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 25 2011, 10:07 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Da-da-da, stiu dar eu le salvez si in pc-ul meu. Deci in pc le denumesc si le salvez la dimensiunea mare prima data iar a doua oara cand le redimensionez trebuie sa le salvez cu alta denumire altundeva ca sa nu mi se "suprascrie" peste cele de rezolutie mare. Asta vroiam sa zic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 28 2011, 10:21 AM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Scumpa mea faci cum vrei. Sa nu zici ca nu te-am avertizat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Tine cont ca am mai multa vechime ca tine si am patit multe chestii. Nu vreau sa faci aceleasi greseli ca mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:29 PM