IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Femeia la 40 ani
dr_wise
post Mar 26 2007, 03:57 PM
Post #1





Musafir






Dragutzelor, haideti la un pahar de vorba sincera despre "fomeia" la 40 ani...care va simtziti asa, sau undeva pe langa, mai la vale sau mai la deal....ca nu vreau sa discute frumuselele de 20 ani...no way!...vreau o discutie intre fetele de 40...
Deci, eu voi implini in iunie 40 ani...biologic...practic si din pct de vedere al energiei, dragostei de viata si al exuberantei din mine, ma simt ca la 30, ba chiar mai bine, fiindca acum sunt mult mai sigura pe mine(am fost o rusinoasa si o timida in prima tinerete), stiu ce vreau si nu mi-e jena s-o spun sau s-o cer, am slabit, ma simt fff bine in corpul si pielea mea, nu am riduri(prea multe), am celulita garla, dar asta nu ma impiedica sa fac plaja...by the way, cred ca femeile au avut din totdeauna celulita, dar industria asta a reclamelor si a firmelor prod.de cosmetice a reusit sa ne faca sa murim de rusine cand ne-o etalam...sa fie pacatul lor!..in fine, ma simt f bine la aceasta varsta, ba mai mult, sunt libera ca la 20 ani, fiindca nu mai am copii de crescut, teme de verificat, copii de urmarit sa nu cumva sa-i fure obsedatii sau altii...fiu-meu are 18 ani deja, e un copil cuminte, chiar prea cuminte din pct meu de verde...dar asta-i un alt subiect....
Deci, de ce am vrut sa va stiu parerea despre ce simtiti voi acum...fiindca prietenele mele(si foste colege de facultate) au multe probleme pe care eu nu reusesc sa le inteleg (marea majoritate, au copii destul de mici, de scoala gen...8-10 ani, sau n-au deloc....):
1. nu au timp pt ele, ca tb sa faca mancare, sa spele, sa faca piata, sa faca temele, sa urmareasca copilu' la joaca...cand le spun ca nu se poate sa nu-si gaseasca 2-3 ore pt sufletul lor, macar in weekend, recunosc ca prefera sa doarma...o viata au si p-aia o dorm!!!
2. nu merg la cosmetica sa-si epileze mustata(si ce mustati au frate de la tratamentele hormonale!!!), asta fiind cel mai finutz exemplu....cand le-am intrebat cum e dupa o epilare pubiana, au sarit ca arse, parca as fi declarat ca am un copil cu sotzul lor!!!
2. nu sunt multumite de sexul cu sotzul, frecventa, intensitatea sau lipsa orgasmului...de fapt imi vine sa mor de ras numa' cand le spun de orgasm, ca nici nu-si mai aduc aminte cum era asta...cica sunt eu obsedata, cand am pretentii la orgasm! iar daca le zic sa-si ia sotzii la rost, mama, mama ce iese!
3. nu au timp sa mearga la o sueta cu fetele, in weekend sau in orice zi a saptamanii...tb sa-mi fac programare ca la doctor!!!..si cand merg, trebuie sa fie gata pana la ora X cand vine sotul sa le ia cu masina(desi au masina lor fiecare...)..pt mine asta e un fel de coitus intreruptus(l-am scris pt ca e termen medical)! cum sa termin tot ce am de spus, cand gusha mea e plina de atata timp si nu stiu cu ce sa incep prima data!!!
4. nu au timp de citit o carte...ce-i aia? si timp ar avea, macar cand pleaca singure in interes de serviciu, in alta localitate, dar prefera sa vina seara la hotel, sa se tranteasca in pat, sa zaca acolo precum o broasca calcata de masina si sa-si planga de mila!!!si totusi continui sa le fac cadou cate o carte buna, care sa le destinda...cand o fi sa fie..."corelara": nu au timp de mers la cinema sa vada un film bun...noroc lor e ca in Cta nu prea mai ai unde sa mergi la cinema, spre rusinea constantenilor!
5. nu au ochi pr rochii sexy, fuste sexy si tot ce e sexy si elegant...tb sa fie cat mai comod imbracate, sa se poata misca repede si cu eficacitate!!! ce-s aia pantofi cu toc? ce-s alea fuste? jeansi, jeansi, jeansi!!!
6. nu sunt multumite de sefi, de job, de statutul lor profesional...baietii freaca menta la servici si se fofileaza de nu se poate, ele muncesc si asteapta in van sa fie platite mai bine si ridicate in functie.
7. si fiindca nu au timpul destul de incarcat, se apuca si de cate un curs de master, poate poate cineva le va baga in seama la servici si le va ridica statuie dupa...nici gand intr-o lume de masculi misogini!
In concluzie, ori eu am innebunit cand vreau sa fac sport, sa merg la aerobic, sa incerc masaje, sa-mi iau role si sa-l smulg pe sotul meu din pat, din fata TV-ului si sa-si miste piciuorusele si burta XXL pe bicicleta...sa vad locuri noi, sa am parte si la varsta asta de un sex fenomenal, etc...ori ele s-au coclit de tot si s-au resemnat! ceeea ce mie nu-mi miroase a bine....nici macar din pct de vedere conjugal...
Voi ce parere aveti?
Nu mai vorbesc de sotul meu, ce parere are el despre cum tb sa se manifeste o femeie respectabila de 40 ani...noroc ca el vorbeste, el aude....

Si mai exista un caz particular de femeie la 40 ani printre "enoriasii" mei, cu doua subdiviziuni: cele care in fac au invatat pe rupte, nu au avut timp de barbati si au ramas usor usor nemaritate pana la vartsa aceasta, si fara copil...A) care au prieteni, dar ei nu vor sa se casatoreasca si mai asteapta sa se "destepte" baietii (cand s-or destepta, ori le lasa, ori nu vor sa se insoare, sau nu vor sa faca copii)...iar ele vor copii, dar nu se incumeta inca (si mai e un pas pana la menopauza fir-ar sa fie, dar ele nu vad inca distantza infinitezimala pana acolo!!!!); (IMG:style_emoticons/default/cool.gif) baietii au acceptat sa se insoare cu ele, dar in pozele de la cununia civila nu exista pic de fericire, nici pe fata fetelor, nici pe fata baietilor...parca ar fi poze de la parastas!!! Chiar asa, nu mai tb sa visam la o dragoste sanatoasa la 40 ani?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 26 2007, 04:17 PM
Post #2





Musafir






dr wise daca nu mi ziceai varsta pe bune ca as fi zis ca ai mult mai putin si asta pt ca esti o tipa cu simtul umorului, optimista, care vede viata asa cum ar trebui sa vada multa lume, care nu se imbatraneste singura cum fac alte femei si aici ma refer atat din punct de vedere psihic cat si fizic( eu am lucrat la servici cu femei de 40 de ani iar daca ar fi gandit ca si tine poate nu m-as fi mutat dar nu mai rezistam ma tampeau de cap (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) aveau un pesimism exagerat) , eu nu am 40 dar n-am rezistat sa nu scriu aici sper sa nu te superi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2007, 04:29 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nici eu nu am 40, dar am o presimtire ca peste 6 ani ii fac sigur! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Care crede ca scapa, se inseala, toate crestem si ne facem mari... (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
O sa iti spun doar ca atunci cind am implinit 30 am fost cazuta in buda toata ziua; pina cind, enervata de prostia mea, mi-am spus: "Stai, bre. am implinit 30 de ani, nu am murit!".
Asa ca... nu cred ca mai are sens sa spun ceva in plus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 26 2007, 04:48 PM
Post #4





Musafir






Dragutzelor, merci pt postari!
As dori totusi parerea unor mamici de 40 ani cu copii mici, sa vad daca ele chiar nu au timp de una alta pt sufletzelul lor...iar in privinta celor maritate de cel putin 10-20 ani, care este parerea lor, sau mai bine zis, care sunt cererile lor in privinta sexului cu masculii feroce din patul conjugal...chiar asa, nu mai tb sa avem cine stie ce doleantze privind "capacitatzile lor paranormale"?! Sa-i lasam sa devina "marele alb" si sa-i taiem de Craciun?! Ca, intre noi fie vorba, cu cat se plang fetele mai tare de lipsa sexului, cu atat este mai lung timpul de crailit pe messenger al partenerului...asta am vazut eu, dintr-o pozitie obiectiva, sau aproape obiectiva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 26 2007, 06:42 PM
Post #5





Musafir






dr_wise (IMG:style_emoticons/default/haninoroc.gif) eu fac 40 de anisori in decembrie si fiica-mea face 11 in iunie. Acum imi fac timp sa merg si cu fetele, ba chiar mai facem si cate-o excursie mica macar o data pe an (urmatoare e la inceputul lui mai, tot la Praga), mai ies si in timpul saptamanii si la sfarsitul ei fara sa stau cu ochii pe ceas, dar am mancat si alta paine: omu' facea naveta saptamanala, ai mei lucrau, nu prea aveam cum sa ma plimb fleaura cu fetele. Dar veneau ele pe la mine, deci o solutie exista. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
De epilat ma epilez (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , de imbracat am grija cu ce ma imbrac si multe, mai tinere, ma copiaza (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , mai citesc si cate-o carte (situatia cu cititul ar putea fi totusi imbunatatita), in general sunt multumita de ce-am realizat pe plan profesional (dar marea cariera n-am facut-o si nici nu-mi trebuie), mai am parte si de sex, ce mai vreau?
N-am parte de femei frustrate in jurul meu; nu ca le-as indeparta eu, pur si simplu lumea-i multumita si isi traieste viata.
Poate o fi si chestia ca nu suntem luati cu acte de functionam inca bine ca parteneri din toate punctele de vedere? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Macar n-avem poza de-aia cu mutre ca la parastas. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 27 2007, 07:30 AM
Post #6





Musafir






Kalua draga, bravo voua! Inseamna ca eu sunt totusi un om normal si nu am intrat in "criza varstei", asa cum imi mai bate a propouri sotzul meu...de fapt, cred ca-i este ciuda ca eu am avut energia sa ma apuc de un sport si sa slabesc, pe cand el se complace in sedentarism si grasime cat cuprinde! Nu ma intelegeti gresit, il plac asa gogonat si rotofei, daca e nevoie il driblez cand e sa-l scot la plimbare, dar tot nu ma las pana nu-l scot, dar...ma enerveaza la culme inertia din jurul meu, nu stiu ce au patit toti?!
Hai ca am gusha plina, dar tb sa ma pregatesc de plecare la office now...I'll come back!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Mar 27 2007, 09:14 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



doctore, esti bestiala, m-a distrat la culme chestia cu "driblatul" sotului cand il scoti la plimbare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
rad de una singura in fata calculatorului de se-ntreaba lumea ce fac aici (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
o sa urmeze si la mine in curand o perioada mai blue asa ca s-ar putea sa te rog sa-mi trimiti de urgenta cu DHL-ul o portie de optimism si de chef de viata dr.wise trade mark , ca vad ca nu duci lipsa.
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 27 2007, 09:18 AM
Post #8





Musafir






Soro, te sfatuiesc sa nu ma prinzi intr-o periaoda de depresie....injur ca birjarii tot ce misca!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cornelia69
post Mar 27 2007, 12:46 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 59
Joined: 8-December 05
Member No.: 37



Dr. Wise, salutare! Inca nu am 40, dar voi avea....peste vreo 2! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Si eu tot in Constanta sunt si ma simt la fel de tanara "inside" de parca as avea 20 de ani! Cat despre anii maritis...multi! Vreo 17 asa. Ai dreptate cu ce spui tu acolo. Replica de mascul pe care am primit-o eu a fost: "ce-i aia te duci la cafea cu X prietena, care nu are copii, nu aveti aceleasi preocupari, interese?" (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Ca sa vezi! Partea proasta este ca nu am mai gasit timpul acela prea des, pe care sa il petrec cu prietenele mele... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Tu nu primesti astfel de replici? Ideea e ca ma stradui sa tin in echilibru micile mele placeri cu doleantele lui. Doleanta lui de fapt, ca una are: sa petrecem cat mai mult timp impreuna din putinul ramas liber. Sunt coerenta?
Chiar mi-ar face mare placere sa stam de vorba...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 27 2007, 02:50 PM
Post #10





Musafir






Cornelia, eu am o singura amica nemaritata, la vreo 33 ani, da' am indepartat-o de buna voie, ca sa-i dau posibilitatea sa-si gaseasca persoane de varsta ei, nu sa stea cu mine tot timpul cand vine la Cta, ca daca-i asa, nu se mai marita in vecii vecilor!!
Si ce crezi ca a facut?!!! S-a indragostit de nepotul meu, care are 25 ani! Ptiu!!! A facut o pasiune pt el, l-a innebunit cu telefoanele!! De unde am tras concluzia ca nu-i arde de maritis neam! Sa-i fie de bine!
In alta ordine de idei, nu-mi pasa ce zice sotul meu, atata timp cat eu stiu ca actionez corect si n-am de ce sa-mi fie rusine. Ies la masa cu colege tinere, cu colegi, atata timp cat relatia e strict colegiala, nu stiu de ce ar tb sa-mi faca cineva observatie...asta se numeste socializare si atata timp cat eu am nevoie de comunicare ca de aer, voi comunica cu toti cei care sunt dispusi sa aiba o discutie relaxanta cu mine.
Da' sa-ti dau eu exemplu de replica de macho: ii spun iubitului meu, hai dragutzule si noi la bowling, ca este la o aruncatura de batz de noi(stam f aproape de Mamaia) si n-am mai fost de cand eram mica...am ramas cu o parere placuta atunci(eram cu parintii mei si prietenii lor si tin minte ca se distrau de minune) si aveam chef sa mergem cu inca o familie de prieteni...si ce-mi raspunde iubirea vietii mele: eu sunt un intelectual rasat si n-am ce cauta la bowling! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) m-a dat gata! De atunci, de cate ori trage cate o betie si are o figura lovita cu leuca, ii spun: iubi, arati curat a intelectual rasat, parol!
Sau alta: hai iubi intr-un weekend cu finii sau cu prietenii nostri de familie intr-o excursie la bulgari, plecam dimineatza, mancam ceva acolo, la o terasa si ne intoarcem pe seara home...raspunde f nedumerit si cu suflet curat de copil: ce sa caut acolo?! pierd "Hitler" pe Discovery!
Of, ca mai bine era la lesbieneeeeeeee! Da' nu-i timpul pierdut!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:44 PM