IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Femeile din ziua de astazi
damian
post Feb 8 2010, 01:42 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 8-February 10
Member No.: 7,941



         Nici nu ştiu unde să postez... dacă am greşit cer să îmi fie mutat topicul... titlul este în mare acelaşi...


     Am şi eu o problemă, sau poate că nu eu am problema, de aceea m-am înregistrat pe un forum de femei, ca să vă cer părerea şi sfaturile.

     Eu am 25 de ani, sunt o persoană mai serioasă şi nu îmi plac persoanele copilăroase, consider că cei ce au trecut de vârsta de 18 ani trebuie să se poarte ca atare. Este o vârstă la care încep problemele şi la care trebuie să te gândesti la viitor, cu tot ceea ce înseamnă acesta.

     Asta nu înseamnă să nu mai ies în oraş cu amicii sau la discotecă (oricum nu îmi place discoteca), dar trebuie să fii cu, capul pe umeri!

     Problema mea sunt femeile din viaţa mea, am avut relaţii cu femei de 15 pâna la 32 de ani şi totuşi... nu mi se par mature în gândire. Cele tinere sunt aproape nişte copii, cele mai în vârstă sunt materialiste şi "realiste". Aşa se consideră ele.                Femeile trebuie întreţinute, sunt doamne, nu muncesc prea mult ca să nu obosească, vor să aibe un serviciu de scretară şi să nu facă nimic acolo, să vină soţul acasă, să îi dea banii caştigaţi (ciubuc, salar) şi apoi să facă sex (norma de 2 partide pe zi). Apoi să meargă la "shopping" (nu se mai numesc cumpărături). Dacă se deschide un pub nou, trebuie să fie acolo în prima zi! Dacă o prietenă şi-a cumpărat o rochie, trebuie să işi ia şi ea două, să se laude şi ea!

     Vor drepturi egale. Dar nu se obosesc să îşi câştige aceste drepturi.
     Dacă nu faci cum vor ele, atunci este o problemă mare, nu le mai iubeşti, nu vrei să mai faci sex (mai rar dragoste), ai pe alta dacă nu îi răspunzi la telefon sau întârzii de la serviciu, dacă nu îi cumperi un obiect în fiecare săptămîna obligatoriu înseamna că ai cheltuit banii cu altele (eventual secretarele de la firmă).
     Dacă se întâmplă să nu ai de lucru o săptamâna sau să se închidă departamentul unde ai lucrat ani de zile stând peste program ca să ţii singur firma peste concurenţă şi pâna la urmă tot degeaba, te bat la cap ca eşti prost, că nu ai un loc de muncă stabil, cu toate că lucrezi prin colaborare, făra contract cu o firma adversară.

     Ea se naşte cu fundul în maşină, nu merge pe jos nici 5 minute! Nu mai merge cu Dacia 1310 că nu e sigură, nu are frâne, nu are AC. Ok ai dreptate, iei altă maşină, eventual nouă să nu comenteze că este second şi după căteva luni nu îi mai place, că s-a suit la o prietenă care are o maşină mai frumoasă, mai spaţioasă, doar că este de la altă firmă, de la BMW.

     Acum că mi-am spus oful, trec la partea grea... consider că o femeie trebuie să îşi cunoască bărbatul dar nu complet, să îi lase un spaţiu să respire, numai al lui. Consider că o femeie trebuie să fie independentă, să nu ceară soţului nimic, el să vină din proprie iniţiativă, iar daca nu vine, să îşi facă rost singură, vorbesc aici la modul general... despre absolut orice!

     Încet în decursul relaţiilor, am ajuns să nu mă mai uit la femeile tinere (nici de 30 ani), consider că nu am nimic în comun cu ele şi nu au ce să îmi ofere.
     Uitându-mă la relaţiile dintre bărbaţii trecuţi de o anumită vârstă şi femei tinere (puştoaice), nu mai văd o problemă în asta, înainte aşa consideram, dar viaţa este altfel. Motivul pentru care îşi aleg ele un asemenea bărbat este pentru stabilitatea financiară şi încrederea în partener, iar bărbaţii (unii) caută o persoană care să le dăruiasca un copil sănătos (vezi cazul Columbeanu). Atunci intervine întrebarea mea, eu de ce să nu am o relaţie cu o persoană trecută de 40 de ani?      De ce să nu fiu şi eu fericit lângă o persoană care ştie ce îşi doreşte? Care nu mă bată la cap cu lucruri absurde?

     De ce lumea este aşa rea, de ce se uită urât la tine când spui ceea ce îţi doreşti? De ce vorbeşte lucruri neadevărate, lucruri inventate, atunci când îţi găseşti pe cineva, doar ca să te facă să te desparţi de persoana respectivă? De ce se bagă în viaţa altuia când propria lor viaţă nu este strălucită şi chiar cu probleme?

     Sunt întrebări la care eu nu pot să răspund. Mi-aş dori să am cu cine să stau şi să nu mă intereseze de ceea ce spun alţii.      Să pot să stau în curtea mea, fără ca vecinul de lânga mine să se uite la cum ud gazonul sau cum am grijă de copii!

Este acesta doar un vis?




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 8 2010, 02:12 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Damian, tu nu ai avut parte de femei, iarta-ma.
Ce descrii tu acolo sint portrete de pipite si duduite dorinice de capatuiala pe baza de fund, sa-mi fie cu iertare...
In ceea ce priveste gura lumii, te inteleg perfect. Insa nu merita sa iti strici inima. Traieste-ti viata cum crezi tu mai bine, bucura-te de ficare clipa, uita-te in oglinda fara sa-ti pese de nimic si in ochii tuturor fara jena, remuscari sau parerei de rau. Asat esti tu si nu trebuie sa iti fie rusine cu asta sau s ate scuzi ca ai bun-simt. Iar cui nu-i place, sanatate maxima!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 9 2010, 05:37 AM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Ce descrii tu acolo e tipul de pipita materialista (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , poate n-ai cautat unde trebuie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ca nah refuz sa cred ca majoritatea femeilor din ziua de azi sunt asa. Eu n-am in jurul meu nici o astfel de persoana. Da, mai stiu asa din vedere cate una de-asta dar cam 1 din 50.
Nu sunt de acord ca femeia trebuie sa demonstreze ca este egala cu barbatul, sunt asa din nastere insa egalitatea asta e de multe ori prost inteleasa. Inteleg ca suntem oameni si ca avem aceleasi drepturi, aceleasi libertati, niciunul nu e mai bun sau mai prost decat celalat doar pt ca e barbat sau femeie. La asta se refera egalitatea intre sexe. Nu ca acum daca barbatul ridica 10 kg intr-o mana si femeia trebuie sa-si care singura sacosele de la piata. Sunt chestii de bun simt care nici nu trebuie explicate, doar un badaran cere asta din punctul meu de vedere. La fel inteleg ca intr-o relatie cei doi parteneri se ajuta si au grija unul de celalat asta neinsemnand ca trebuie ca fiecare sa faca ACELASI lucru pt celalalt. Cu siguranta fiecare se pricepe mai bine la ceva, fiecaruia ii vine mai natural ceva si e frumos sa ne completam. Eu spal vase, tu dai cu aspiratorul, eu gatesc, tu faci cumparaturile, ne armonizam.
Nu inteleg barbatul care ii zice nevestei ''descurca-te'' refuzand sa o ajute la ceva, parca eram parteneri de viata, trebuie sa definim din nou asta?!
Pai atunci mai bine singura si stiu din start ca sunt doar eu cu mine din toate punctele de vedere.
Nu imi place nici ideea ca fiecare cu treaba lui, doar stam impreuna si ne sexuim si ce mai vine dar fiecare cu banii lui si cu treburile lui. Asta nu mai e relatie din pct meu de vedere.Dar nah, acum fiecare cu preferintele lui (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , atata timp cat gasesti pe cineva care sa fie fericit in situatia aia..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 9 2010, 09:18 AM
Post #4


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



In primul rand damian sa stii ca in viata generalizarile nu sunt bune... femeile sunt... tinerii sunt... evreii sunt... (IMG:style_emoticons/default/bataita.gif) Toate chestiile astea spuse pot jigni, si ar trebui sa te gandesti cum te simti tu atunci cand cineva spune barbatii sunt, romanii sunt... sau alte chestii de genul asta. Fiecare om e unic!
Nici eu nu cunosc prea multe persoane de genul asta, pe care il descrii tu acolo.
Cand spui ca femeile vor drepturi egale... cred ca nu te exprimi bine. Femeile AU drepturi egale. (IMG:style_emoticons/default/yes.gif) Cred ca vrei sa spui ca nu isi indeplinesc obligatiile care vin odata cu aceste drepturi.
Din ceea ce povestesti tu parca vorbesti de o persoane anume, care te-a enervat rau de tot! (IMG:style_emoticons/default/debile.gif) Dar am si eu o intrebare. Mai cunosc si eu barbati care zic asa, ca tine, dar atunci cand le arat femei frumoase, de succes, elegante... imi zic ca nu ii atrag, ca ii intimideaza, ca nu le place. Deci in primul rand trebuie sa cauti problema la tine. Daca ai fost doar cu astfel de femei inseamna ca ceva te-a atras la ele la inceput. Poate opulenta, poate fustele scurte, dar trebuie sa analizezi, zic eu, ce te atrage si de ce. Sau poate umbli in astfel de cercuri care atrag astfel de pipite. (IMG:style_emoticons/default/slap.gif) Sau poate felul tau de-a te purta nu atrage persoane decente si interesante. Stiu eu?
Oricum, nu te inteleg. Eu n-as putea sa stau cu barbati pe care ii dispretuiesc. As prefera sa fiu singura, multa vreme, decat sa am un astfel de dipret pentru persoana de lnga mine. (IMG:style_emoticons/default/bigwink1.gif)

This post has been edited by Book: Feb 9 2010, 09:26 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Natally68
post Feb 9 2010, 11:08 AM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 30-December 09
Member No.: 7,700



Tu esti o opersoana perfect normala dar care a avut probabil ghinionul sa dea peste persoane de tipul celor descrise de tine.Ce pot sa-ti spun ? Tot ce ai descris tu tine in final de educatie si mai ales de bun simt care din pacate lipseste aproape in totalitate in ziua de azi fie din cauza vietii pe care o ducem fie ca asa am inteles "libertatea" pe care o avem . Ca femeie inainte sa ai "pretentia" de a fi o intretinuta trebuie sa ai bunul simt sa demonstrezi ca poti sa faci ceva in viata de una singura sa demonstrezi in orice moment ca poti fi independenta din toate punctele de vedere si abia dupa aceea sa pui in balanta ceea ce iti poate oferi o relatie. Eu foarte mult timp am judecat intr-o oarecare masura cuplurile care traiau ani de zile fara sa se casatoreasca dar am inteles de ce era asa pt ca ( mai ales in strainatate) femeile cauta cu disperare sa fie independente si abia dupa aceea cauta un partener fara sa se gandeasca daca are bani sa le faca "mofturile" sau daca iau in consideratie acest aspect o fac doar in perspectva formarii unei familii .Din pacate in Romania elemente de genul pe care le-ai descris tu sunt "cata frunza si iarba" iar daca tu esti cu adevarat o persoana cum ai descris iti spun cu siguranta ca nu o vei gasi in aceasta categorie, drept pt care eu zic sa nu-ti pierzi speranta si sa continui sa cauti pt ca persoana potrivita exista undeva probabil te va "izbi" cu simplitatea ei exterioara dar incearca sa cauti inauntru sa cauti acel bun simt care e foarte rar .Vezi tu ? Uneori aceste persoane au parte de relatii cu baieti care au dezamagit ( echivalentul barbatesc a acelei categorii de femei descrisa de tine) Ziceai ca ai incercat sa vezi daca e o problema de varsta . Nu neaparat o femeie de 30 de ani gandeste pe masura varstei poate fi tanara si cu capul pe umeri .Un alt sfat pe care ti-l dau e ca daca ai gasit persoana potrivita nu are importanta varsta si nu tine seama de judecata celor din jur pt ca e total gresit si vei regreta mai devreme sau mai tarziu. Daca persoana de langa tine te face fericit profita la maximum pt ca e un lucru f rar fericirea si daca trebuie sa astepti pt ea ai rabdare pt ca destinul iti face cadouri cand nici nu te astepti . E adevarat ca esti tanar dar ai rabdare ai tot timpul din lume sa cauti . Ceea ce cauti tu nu este un vis, daca-ti doresti cu adevarat sa fii fericit cu adevarat fericirea va veni cu siguranta si nu in ultimul rand bazeaza totul pe respect.In ceea ce priveste libertatea pe care trebuie s-o dai celui de langa tine sunt cu totul de acord dar trebuie sa-ti spun ca acest lucru nu-l poti gasi la o persoana tanara pt ca aceasta "intelepciune" vine odata cu varsta si uneori nici atunci asa ca ATENTIE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
damian
post Feb 9 2010, 06:59 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 8-February 10
Member No.: 7,941



@ Fides.

 

Nu am spus niciodată că am avut 100 de femei, ci câteva relaţii, în care în unele dinacestea a fost implicat şi sexul. Nu sunt o persoană căreia să îi placă să sarădin floare in floare, ci prefer stabilitate.

Ce descriu eu este exact ceea ce se întâmplă în realitate. Am avut ocaziade a observa un grup de domniţe din Facultatea de Medicina, aprox. 150 persoaneîn total, dintre persoanele de sex feminin aş putea spune ca 96% se regăsescsub ceea ce am evidenţiat în primul post. Restul sunt cazuri atipice, cuprobleme.

Eu sunt dezamăgit, nicidecum disperat. Am avut şi momente bune şi momentegrele în viaţă (deşi viaţa este la început). Pot să vă spun că aceste momentegrele au avut un impact asupra sănatăţii mele, oricât de mult aş fi încercat sălucrez, să fac o lucrare să iasă perfect, mi-era imposibil, se găsea mereu unulmai cu moţ, care să comenteze ceva. Dupa acea perioadă am meditat şi mi-am luatnişte modele în viaţă. Acum absolut nimic din ceea ce se poate întâmpla nu îmiva mai zdruncina încrederea în mine şi voinţa care mi-am căpătat-o. Orice hopgreu urmat după acea perioadă, rămâne în urmă ca „valurile mării”, acum pot săspun WTF şi să îmi continui viaţa fără să mă consum, pot oricând să o iau de lacapăt sau pe un alt drum. Viaţa merge înainte indiferent de urcuşuri sau decoborâsuri. Şi mai ştiu că adevăratul potenţial încă rămîne să îl arăt!

Sănătate să fie!

 

@ Bebe_Maria.

 

            Eu spun că majoritatea femeilortinere sunt aşa. Mai ales după p perioadă de timp în care se văd adorate şiiubite! Atunci ele se schimbă.

            Ca femeia să fie egală cu bărbatul,presupun că normal nu ar mai trebui ca ea să fie permanent dependentă de bărbat!Sunt cazuri şi cazuri, egali suntem TOŢI, însă există un DAR.

            Într-adevăr, într-o relaţie trebuiesă existe înţelegere, atribuţii şi responsabilitate pentru ca acea relaţie săfuncţioneze sănătos.

            O mare problema în relaţii considerfaptul că unul lucrează şi altul „dormează”. Într-o relaţie, soţii se ajutăreciproc, aşa cum ai spus: eu spăl vasele, tu cu aspiratorul! Provenind dintr-ofamilie cu un singur părinte, eu nu stau după nimeni să îmi spele rufele sau săîmi pună să mănânc! Pot să fac şi singur asta.

            Nu am spus că bărbatul să îi spunăsoţiei: „-descurcă-te”, ci mai degrabă: „-deschide ochii!”, Nu stă lumea în locşi nu se opreşte timpul dacă nu îţi setez eu alarma de la ceas! Poate fac înmomentul acela ceva mult mai important şi nu am timp de asemenea prostii! Eu laasta m-am referit.

 

@Book

În legătură cudrepturile, m-am exprimat eu greşit. Să vă spun un caz, legat de serviciu. Eulucrez cam 10-12 ore pe zi (când am chef şi îmi place ceea ce fac, chiar 16 orepe zi – îmi iau de lucru acasă), o colegă lucrează 8 ore pe zi, în care îmicere să o ajut cu diverse probleme (DIVERSE!). Ok e normal să ajuţi, nu se puneproblema să nu ajut. Dar să comentezi diferenţa de salariu, să vorbeşti pe laspate (oricum mi se rupe), la volumul de muncă, calitatea muncii prestate şizilele lucrate în week-end, acestea NU contează? NU ea vrea drepturi EGALE!Ştiu câteva cazuri, dar nu generalizez. Cunosc şi femei, patron de firmă, carelucrează cot la cot cu angajaţii!

            Femeile frumoase, de succes şielegante… mă atrag. Şi mi se înmoaie picioarele atunci când acestea ştiu maimulte decât mine în anumite domenii.

            Şi mie îmi vine greu să înteleg cumse poate ca domnişoarele de la Medicină să aibă astfel de pretenţii şi nunumai.

            Poate că este felul meu aşa…

Cu o persoană pecare o dipreţuieşti, nu ai cum să stai! Mi se pare chiar aberant!

 

@ Natally

            Mai sunt şi persoane care înţeleg„situaţia” dată.

 

Mergeam pe stradă acum câteva zile, în urma unei mame cu fetiţa ei de 13-14ani. Când trec pe lângă acestea, mama îi spune: „-tu mamă, să îţi iei undoctor, cu bani, maşină şi case!”… am trecut ruşinat mai departe… I-aş ficomentat eu ceva!

 Din punctul meu de vedere, toatefetele să îşi ia un doctor aşa, harem să aibă! Sau ne facem toţi doctori?

            Găsisem un pasaj interesant desprefemei în Noul Testament. L-am pierdut…

 

O să revin cualte comentarii, atât deocamdată.

Toate bune!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Feb 9 2010, 07:25 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Damian, sa nu fie cu suparare ,dar nu am inteles expresia aia cu "restul sunt atipice sau cu probleme"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 9 2010, 08:16 PM
Post #8


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Nasol cu colegi de genul asta... (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
In legatura cu femeile din jurul tau... nu stiu ce sa spun. Eu chiar nu prea cunosc femei de genul asta. Cele din anturajul meu nu gandesc asa, majoritatea au relatii de lunga durata, pe picior de egalitate, fara pretentii exagerate. Majoritatea se descurca si singure, nu stau de asta cu un barbat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Iar eu sunt tanara, mai tanara ca tine cu vreo 3 ani. Asa ca de asta zic, poate depinde si de cercurile in care te invarti. Precum vezi, cam toate femeile de aici, de pe site, sunt impotriva acestui tip de gandire, de genul 'intretinuta cu pretentii' si spun ca este lipsit de bun simt. De ce oare? (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

This post has been edited by Book: Feb 9 2010, 08:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Natally68
post Feb 10 2010, 11:32 AM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 30-December 09
Member No.: 7,700



Am impresia ca esti nascut in zodia Fecioarei confirma sau infirma (e pt curiozitatea mea). In ceea ce priveste relatiile de serviciu sa stii ca mereu se va gasi cate unul care sa comenteze ceea ce faci doar pt simplul fapt sa iasa in evidenza . Pune-ti intrebarea in schimb ce a facut folositor acea persoana si-ti spun eu ca nu e cazul sa te gandesti prea mult ca n-ai la ce.Faptul ca apreciezi persoanele profesioniste de la care ai de invatat ceva e un semn bun inseamna ca ai o viziune constructiva in ceea ce priveste dezvoltarea ta profesionala (succes!). Daca te ajuta cu ceva pot sa-ti spun ca eu lucrez in strainatate unde mai mult sau mai putin (depinde de caz) esti vazut ca un strain.La inceput ma gandeam "ce sa ma mai zbat pt ca oricum ma vor privi mereu asa". Vreau sa-ti spun ca nu e chiar asa. De foarte multe ori trebuie sa luam decizii de echipa si am observat ca sunt persoane "deschise" la dialog (asta tine de intelect) care te apreciaza pt o anumita propunere iar altele care se pun mereu contra fara sa argumenteze cumva afirmatiile sustinute ba mai mult cum spuneai tu vorbesc pe la spate (sunt lasi) de salariu etc.Sa trecem la mamele care-si invata fetele in maniera pe care ai vazut-o tu pe strada . E tocmai ce-ti spuneam in primul raspuns asta e "educatia". Tu vrei ca o fata educata in modul asta sa fie altfel decat ai descris tu cand va fi mare?Cu siguranta nu.De multe ori in aceste fete se vede mai tarziu frustrarile sau neimplinirile mamelor de genul"daca n-am avut parte eu macar sa ai tu"sau "pune piciorul in prag de la inceput ca altfel..." In ceea ce priveste cu setarea alarmei de la ceas sper ca ai dat un ex pur intamplator pt ca daca te-ai gasit intr-o asemenea situatie la un moment dat inseamna ca e chiar o PROBLEMA! .Poate gasesti acel pasaj din noul testament despre femei sunt curioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 10 2010, 06:18 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Damian eu am impresia ca tu vorbesti din exemple personale si cum zicea si Book, generalizarile nu fac bine nimanui. Asa si noi femeile am putea spune ca barbatii sunt toti porci pt ca am avut ceva experiente neplacute cu ei, ca barbatii vor doar sex, ca sunt puturosi, ca vor ca femeia sa munceasca si sa-i serveasca (din pacate am descris prea multe exemplare masculine de la noi), considera ca e ok sa insele.. dar ce am realizat? M-am setat singura catre asa ceva. Sunt si barbati buni dar nu-i intalnesti neaparat in cluburi sau baruri sau pe siteurile matrimoniale (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Sunt si eu curioasa, cum ai observat tu acele 150 femei de la medicina? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Cum de ai intrat asa de mult in intimitatea lor (a tuturor) incat sa poti emite judecati de genul asta despre ele?
Eu zic sa ai grija de dezvoltarea personala si fii linistit, la momentul potrivit, daca te invarti pe unde trebuie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) o sa apara si persoana potrivita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
6 User(s) are reading this topic (6 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:24 PM