IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Feng-Shui, Arta chinezeasca a fengshui-ului in design de interior
Diana.
post Aug 18 2007, 10:30 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(kalua @ Aug 18 2007, 11:18 PM) *
Aici din invataturile feng shui, cum actioneaza culorile asupra noastra:
alb - daca accesoriile si tablourile din casa sunt aranjate bine va da un sentiment de clar si mult spatiu.
Culoare asociata cu nevinovatie, curatenie, intelepciune, sfintenie
argintiu - linii clare, dar reci. Se foloseste la indepartarea senzatiei de haos.
auriu - aduce caldura si caldura solara in incaperi. Culoare buna pentru inima si pentru procesul de insanatosire.
galben - aduce lumina intr-o incapere si ne face sa fim bine-dispusi. Face incaperile mici mai mari si pe cele intunecate le deschide.
Asociatii pozitive: lumina, soare, flori, aur
Asociatii negative: otrava, fiere, sulf, invidie, gelozie
oranj: o nuanta mai inchisa la culoare aduce caldura si sentimentul de confort
o nuanta deschisa la culoare ne tine trezi, de aceea trebuie folosita cu economie
Asociatii: caldura, apus de soare, foc, erotica, portocale, fertilitate
rosu: a nu se folosi in incaperile in care se comunica cu alte persoane, este o culoare energizanta si poate duce la certuri cu ceilalti.
De ex. potrivita pentru baie pentru o persoana care nu se scoala usor si care dimineata nu se simte in elementul ei.
Asociatii pozitive: energie, putere, dragoste, pasiune, foc, coluptate, vointa, curaj, trandafiri, rosii
Asociatii negative: lupta, ranire, crima, victima, haos, dependenta, egoism, pericol, putere, vrajitoare, razboi, apocalipsa
roz: sensibilizeaza si reduce din potentialul de agresivitate. In combinatie cu un verde deschis influenteaza pozitiv comportarea unui om coleric
violet: culoare greoaie si mistica. In nuante mai deschise la culoare sensibilizeaza pe cei care intra intr-o incapere de aceasta culoare, de aceea indicata pentru hol
Asociatii pozitive: spiritualitate, religie, mistica, sarbatoare
Asociatii negative: magie, putere
albastru: daca e folosita cu economie, linisteste. In nuanta de bleu racoreste si lungeste incaperea - pentru cei cu hipertensiune foarte indicata.
Culoare foarte buna pentru dormitoare. In sufragerie s-ar putea ca invitatilor sa le fie frig de la culoarea asta.
Asociatii pozitive: liniste, intindere, profunzime, cer, aer, apa, dor, rece, incredere, fidelitate
Asociatii negative: bataie, betie, melancolie
turcoaz: spre albastru - antiseptic, de aceea indicat pentru bai, WC-uri sau cabinete de medici. Nuanta ceva mai galbuie este una joviala.
verde: combate stresul, ne face sa ne regasim. Culoare ideala pentru bolnavii cu inima.
Asociatii pozitive: natura, crestere, armonie, viata, pace, simpatie, multumire, prospetime
maro: culoare ideala pentru dusumele, peretilor le da un caracter de pestera. Complet nerecomandata pentru o camera de copii
Asociatii pozitive: copaci, lemn, nuci, piele, tutun


Linkuri interesante:
Design de interior in stil FengShui
Aranjeaza-ti baia in stil Feng Shui!
Feng Shui inDormitor
Principii Feng Shui aplicate in dormitor
Principii debaza Feng Shui pentru aranjarea sufrageriei
Feng shui pentrusufragerie
Feng Shui in bucatarie



Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Maàt   Feng-Shui   Aug 18 2007, 10:30 PM
Cleo   Am mai povestit pe altundeva despre asta, am sa pu...   Aug 18 2007, 10:55 PM
lidia   am citit undeva ca exista o anumita pozitie a cap...   Oct 9 2007, 03:49 PM
asgaard   Eu stiu ca la nord.   Oct 9 2007, 04:03 PM
Fanny   preferabil nord... daca nu se poate, atunci est.   Oct 9 2007, 04:19 PM
scumpic   Pe mine ma preocupa feng-shui si imi asez lucruri...   Nov 21 2007, 09:07 PM
Cleo   scumpic nu ne plictisesti deloc ca doar de-aia fac...   Nov 22 2007, 07:03 PM
mititik   Mie mi se pare atat de greu sa tii cont de regulil...   Nov 23 2007, 01:42 PM
sweet.micky  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 01:53 AM