Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 5
Entries on Thursday 10th January 2008

entry Jan 10 2008, 10:42 PM


Motto: Daca arata ca o rata, merge ca o rata si macane, atunci e foarte probabil sa fie rata.


O sa o spun de la inceput: Parerea mea este ca “life sucks”! Nu, nu este o provocare. Si nu, nu este nici o calatorie frumoasa, plina de intamplari interesante si plina de invataminte. Si mai ales, nu este un dar pe care avem datoria sa il pretuim si sa il onoram.

“C’est la vie toujours parsive” si ne asteapta la fiecare colt de strada sa ne dea cu ceva in cap si sa ne fure tot ce am adunat pana atunci. Pentru ca, trebuie sa recunosc asta, viata ne si da cate ceva. Insa numai pentru a ne lua tot inapoi, cand ne este lumea mai draga.

Foarte rar, dar se intampla. Si cei mai putin norocosi dintre noi primesc cate un mic dar din partea vietii. Fie ca este vorba despre averi, cariera, familie, iubire, sanatate si alte “bunatati” pentru care ne rugam in fiecare seara la “Inger, ingerasul meu”, fiecare primeste macar o data in viata ce si-a dorit.

Partea proasta este ca, de cele mai multe ori ne ia prin surprindere si ii dam “Decline and block” darului picat din cer. Cum am patit eu odata: eram indragostita la nebunie de un tip si ii dadusem intr-o seara ID-ul meu de mess. In fiecare zi ma rugam sa ma adauge pe lista lui de prieteni. Si minunea s-a intamplat intr-o seara. Numai ca eu, zapacita si luata prin surprindere, in loc sa ii dau “Accept”…i-am dat “Decline and block” . Pentru ca nu suntem pregatiti, pentru ca ne speriem sau pur si simplu nu suntem pe faza, ratam uneori copilareste marile ocazii. Parerea mea personala este ca, de fapt, viata ne flutura pe la nas platoul cu bunatati si apoi, inainte ca noi sa ne dezmeticim, ni-l ia din fata ochilor, lasandu-ne cu ochii in soare. E un fel de Fata Morgana viata asta.

Alteori primim cadoul insa facem tot ce ne sta in puteri sa il distrugem. Ca un copil care primeste o jucarie noua si prima lui preocupare este sa vada in cate bucati o poate dezmembra. Drobul de sare sta deasupra noastra, gata sa ne cada in cap si, in loc sa il facem sa stea mai stabil pe raft, ne uitam la el, jelindu-ne ghinionul. “Se poarta de vis cu mine, imi face toate poftele, are rabdare cand sunt crizata sau ma comport ca un copil rasfatat. Imi spune ca ma iubeste….numai ca eu nu il cred” Aloooo?? E cineva acasa acolo sus la mansarda??? Trezeste-te, mai fata! Sau nu, mai bine du-te si trage un pui de somn, poate dupa ce dormi gandesti mai limpede.

Nici nu ma mir ca viata ne da suturi in fund. Ne meritam toate cazaturile in nas, toate juliturile din genunchi si toate bobarnacele. Nu ar trebui sa ne dea nimic, pana nu e sigura ca meritam. Poate asa, data viitoare vom cugeta putin inainte sa dam “Decline and block”. Si poate vom invata sa traim, in loc sa ne gandim ca nu meritam si ca darul oferit este de fapt un cal troian.

Alteori insa, dupa ce am primit cadoul, viata ni-l ia inapoi fara nici o explicatie, lasandu-ne saraci, bolnavi si goliti. Poate este un test de rezistenta. Sau poate ea (viata) considera ca a gresit adresa si ne ia cadoul ca sa il dea proprietarului de drept. Poate este o pedeapsa pentru alte cadouri refuzate in trecut. Sau pur si simplu viata e o catea sadica si ii face placere sa ne provoace durere. Tot ce poti face in acest caz este sa “mai musti o data”. Nu ai incotro!

“Decline and block life”. Si pleaca mai departe.

 
« Next Oldest · It's all about me · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


My Blog Links


My Picture

3 user(s) viewing
3 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog