IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages V  « < 21 22 23 24 25 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tot felul de intrebari si probleme legate de bucataria montignaca, Numai probleme de gatit
scaii12
post Jan 25 2010, 09:02 AM
Post #221


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 543
Joined: 18-August 09
Member No.: 7,004



Bine ai venit! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Ai grija ca muraturile sa fie in saramura adica sa nu aiba zahar. In rest, totul e oki.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
rocsy
post Jan 25 2010, 09:39 PM
Post #222


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 22-January 10
Member No.: 7,825



A mai trecut o zi de dieta Monti. Pana acum m-am descurcat. Maine la pranz mananc iahnie de fasole, iar la cina incerc sa fac o pizza conforma dupa retetele voastre. Sper sa gasesc faina de soia. Am o intrebare la voi: se poate face snitel de pui cu faina de soia sau naut ? Banuiesc ca fara ou, sau ?
Ma bucur ca sunt atatea retete din care pot alege. Eu citisem si retele originale ale lui Monti dar unele aveau niste ingrediente de care nu auzisem niciodata. Ale voastre sunt adaptate ingredientelor romanesti. O sa incerc sa fac si paine din soia. Eu mananc de mult paine integrala din comert, dar nu sunt convinsa ca e 100% integrala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jan 26 2010, 09:48 AM
Post #223


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Iti urez si eu bun venit in grupul montignacelor, Rocsy.
Poti sa adaugi linistita ou cand faci snitele. Te sfatuiesc intai sa-l dai prin faina de naut, apoi prin ou, se prajeste mai frumos.

Recomandabil e sa-ti coci singurica painea in casa, in felul asta esti sigura de ce-ai pus in ea. In comert se gaseste paine integrala la 500 g, ambalata ermetic (vezi Kaufland, de ex), dar e destul de scumpa si nici nu are gust de....paine. E o chestie neagra acolo....lool. Plus ca are adaugate seminte de oleaginoase , deci o poti consuma doar la mesele lipido-proteice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rocsy
post Jan 26 2010, 06:21 PM
Post #224


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 22-January 10
Member No.: 7,825



Mersi frumos pt sfat. Azi incerc placintelele cu branza. Sper sa-mi iasa. Familia e sceptica, eu sunt optimista.Retetele nu sunt grele deloc si nu-mi iau mult timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rocsy
post Jan 26 2010, 08:17 PM
Post #225


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 22-January 10
Member No.: 7,825



(IMG:style_emoticons/default/crying.gif) In seara asta am incercat sa fac placintele cu branza conform retetei de pe site si nu mi/a iesit nimic. Am bagat la cuptor in vas termorezistent si nu s/a mai ingrosat. Se scurge toata. Helppppppp!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2010, 11:17 AM
Post #226


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Imi dai te rog liknul de unde ai luat reteta, te rog?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rocsy
post Jan 27 2010, 08:38 PM
Post #227


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 22-January 10
Member No.: 7,825



QUOTE(Fides @ Jan 27 2010, 11:17 AM) *
Imi dai te rog liknul de unde ai luat reteta, te rog?


http://www.elady.ro/articole/Retete-de-sla...-cu-branza.htmlasta e linkul. Sper ca am nimerit. Nu s/am mai facut placinta deloc. S-a inmuiat de tot si am lasat-o mult in cuptor. Mi-e si frica sa ma apuc sa-mi fac pizza sau paine ca ai mei deja rad de mine. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Eventual sa pun mai multa faina, sa se lege ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2010, 11:47 PM
Post #228


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O sa o fac si eu miine, sa vad cum iese. Ce fel de brinza ai folosit? Ca doar la brinza ma potr gindi daca s-a facut fleasca.

(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danati
post Jan 28 2010, 06:45 AM
Post #229


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 344
Joined: 11-March 07
Member No.: 1,329



Nu te lasa descurajata, Rocsy !
Vreau sa spun ca nici mie nu mi-au iesit placintelele cand am incercat reteta asta. Dar sunt alte retete pe care le-am incercat si le tot repet de atunci pentru ca au iesit foarte bune. Si repetandu-le iti intri in mana.
Cred ca totul e sa nu te astepti sa iasa ceva care sa semene neaparat cu varianta clasica a mancarii respective. De multe ori nu prea seamana, nici la aspect si nici la gust, dar e ceva inedit si gustos de cele mai multe ori.
Apropo de placintele, poti incerca crackersii a la Leea. Sunt foarte buni si n-au cum sa nu-ti iasa !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rocsy
post Jan 28 2010, 08:21 PM
Post #230


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 22-January 10
Member No.: 7,825



QUOTE(Fides @ Jan 27 2010, 11:47 PM) *
O sa o fac si eu miine, sa vad cum iese. Ce fel de brinza ai folosit? Ca doar la brinza ma potr gindi daca s-a facut fleasca.

(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)


Am folosit telemea de vaca, dar compozitia nu s/a mai prins deloc. M/am hotarat ca in weekendul asta sa incerc mai multe retete sa vad ce imi iese. ma ajuta si mama de data asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Va povestesc sambata seara ce a iesit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Pages V  « < 21 22 23 24 25 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 02:38 PM