IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Brackets
angeldust
post Feb 26 2007, 12:26 PM
Post #1





Musafir






Eu sunt curioasa in legatura cu brackets-urile. Stiu ca se pot pune la orice varsta. Ma intereseaza in schimb cam cat trebuie purtate? E in functie de cat de strambi sunt dintii? Am auzit ca ar exista ceva brackets-uri care se pun in interior, deci nu se vad. E adevarat ? Si cum e cu brackets-urile acelea mobile? Pe care le porti doar noaptea de exemplu. Alea dau rezultate?

Mersi anticipat pentru orice raspuns.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
4 Pages V   1 2 3 > »   
Start new topic
Replies (1 - 9)
dr. stoma
post Feb 26 2007, 05:41 PM
Post #2


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



bracket-urile sunt niste chestii mici care se lipesc pe dinti a.i. sa ai de ce sa prinzi sarma cu care vei activa aparatul. bine-nteles ca e vorba de aparatele fixe. bracket-urile pot fi metalice, ceramice, am auzit ca ar fi aparut unele din Opal... Dupa studierea atenta a cazului se stabileste tipul de aparat si se decid pozitia si orientarea fiecarui bracket in parte. Lipirea se poate face cu ciment ionomer de sticla (CIS) sau rasina compozita. Anyway ... aparatele mobilizabile nu folosesc bracket-uri pt ca modul de actiune este altul, este nevoie de alte tipuri de forte.

Cum am spus si in topicul celalalt, nu conteaza varsta. Conteaza ce problema are fiecare si status-ul danturii.

Totul variaza de la caz la caz; conteaza mult si experienta doctorului - nu degeaba rezidentiatul de ortodontie dureaza 5 ani...

Cam atat deocamdata ... din putinele mele cunostinte de ortodontie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Feb 27 2007, 08:46 AM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



In completare spun ca (de regula) la persoanele mature nu se folosesc aparatele mobile,cele pe care le tii noaptea ci doar cele fixe.De regula se tin pe o perioada de 1 an, 1 an si ceva.Nu e neaparat in functie de cat de strambi sunt dintii,mai degraba de fixarea lor in noua pozitie ca sa spun asa.Adica indreptarea s-ar face relativ repede(cateva luni) insa trebuie tinut aparatul in continuare pana se perfectioneaza asezarea totala a danturii(linia mediana,muscarea corecta a dintilor,un anumit echilibru) si fixarea.De cele interioare eu una nu am auzit insa da si tu un search pe google si vezi ce iti apare si in felul asta stii si tu la o adica unde sa mergi sa te interesezi.
Pupici (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 27 2007, 11:38 AM
Post #4





Musafir






Danke

Nu am gasit nik pe google, sau poate nu am cautat dupa ce trebuia (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Faza e ca eu as avea nevoie de brackets, ca sunt strambi rau dintii mei, in special cei de jos, incalecati ...dar eu nu cred ca as rezista 1 an si ceva cu sarmele alea in gura (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Tot am zis ca astept pana se inventeaza ceva tehnologii mai noi in sensul asta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Feb 27 2007, 01:39 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



looool, extractii si implanturi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Ca o completare : aparatele de contentie pot fi inlocuite de o sina care se fixeaza pe fata linguala a dintilor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 27 2007, 11:34 PM
Post #6





Musafir






M-ai pierdut acum .... contentie? fatza linguala a dintilor? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) adica aparatele astea de indreptat dintii pot fi inlocuite de o sina care se fixeaza pe interioriul dintilor mai pe romaneste?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Feb 28 2007, 09:38 AM
Post #7


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



No, Angel. O citez pe Bacardi: "Nu e neaparat in functie de cat de strambi sunt dintii,mai degraba de fixarea lor in noua pozitie ca sa spun asa."

Aparatele cu care se realizeaza aceasta fixare s.n. aparate de contentie. La ele ma refeream.
Fata linguala a dintilor = fata dintelui care priveste catre limba (adica interiorul). Valabil pt dintii inferiori. La cei superiori s.n. fata palatinala pt ca priveste spre bolta palatina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
www
post Oct 18 2007, 01:13 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 15
Joined: 18-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,442



Am un aparat fix fizionomic(acela cu brakets opalescente)de aprox. doua luni.Va trebui sa-l tin un an si cca 3 luni,dupa care ,pe parte interioara se tine life time un alt sistem de"sarmulite"foarte subitri(cica aproape nu el simti)pentru a mentine rezultatul pe viata.Asata avand in vedere ca dintii au tendinta de a reveni la pozitia initiala dupa ce ai scos aparatul permanent.Exista si aparat ce se aplica pe interior.Angeldust nu mai tin minte din ce oras esti..eu sunt din Bucuresti si clinica la care merg eu ofera si acest tip de aparat.Costurile sunt pe masura,aprox.3000euro pe aracada.Si nu se poate folosi pe orice dantura,asta decide doctorul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
susipash
post Sep 14 2008, 01:13 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 10-September 08
Member No.: 4,686



locuiesc in germania, unde aparatele dentare se intalnesc foarte des, mai ales la adolescenti..
la 14 ani am primit si eu unul fix, deci unul cu brackets de metal..l-am purtat 4 ani de zile si am avut parte de niste chinuri ingrozitoare (nu vreau sa speriu pe nimeni, depinde de om si de dantura)...sarma fixata peste brackets ma taia, si mi-au ramas niste cicatrici urate pe interiorul buzei si a obrajilor care se pot indeparta doar prin operatii estetice, nu puteam manca foarte multe legume etc. doar in forma maruntita, si dupa vizita lunara la dentist(care imi stramtora sarmulitele) aveam niste dureri de cap insuportabile, ce inseamna ca 7 zile din luna luam ibuprofen (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ...multumesc lui dumnezeu ca nu mi-au ramas pete pe dinti ca altora.acum am dintii drepti(dar dantura de superstar tot nu e) si am ajuns la concluzia ca nu a meritat(desi tratamentul a fost gratuit, pt ca aici e platit de asigurarea medicala).
sper sa aveti rezultate mai bune daca luati aceasta decizie!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Sep 15 2008, 09:27 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



susipash, da` nu te-ai gandit ca poate nu au fost bine atasati brackets-ii pe dinti ? n-am mai auzit sa iti produca leziuni pe mucoasa obrazului... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Si petele pe dinti pot aparea din cauza proastei igiene din timpul tratamentului...
Dureri de cap aveam si eu cand purtam aparat...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) "sufera baba" , vorba aia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:01 PM