IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Coelho
Diana.
post Dec 12 2005, 01:04 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In general refuz cu obstinenta sa fac ce fac si ceilalti, pentru ca asa e la moda...
Am auzit de citeva ori de Coelho si mi-am zis in sinea mea: cine mai e si asta?
Si ca un tauras incapatinat ce sint, am cautat pe net sa vad ce si cum..sa ma dumiresc.
Nu va spun decit atit: dupa citeva pasaje , am iesit in goana mare din casa si m-am oprit in prima librarie...
Si nu imi pare rau! Dimpotriva!

CITEVA CUVINTE ...PREA PUTINE..


Pe lumea asta sint carti..si carti, dupa cum sint cititori si cititori.
Receptarea unei scrieri va fi diferita, functie de cel care lectureaza.
Coelho abordeaza un stil  aparent facil, cel putin in "Alchimistul", unde ai impresia ca asculti o poveste, o simpla poveste...
Dar orice poveste are si o morala, indiferent ca vorbim de "Croitorasul cel viteaz" sau de un basm cult.
Ceea ce m-a impresionat pe mine la Coelho este ca, in ciuda aparentelor, el nu iti da totul pe tava nici nu vrea sa impuna vreo idee.
Il lasa pe cititor sa discearna, sa filtreze, sa gindeasca.
Mie, cel putin, mi-a dat dureri de cap.
In spatele unor cuvinte simple se ascund mari adevaruri.
< "Nu stiu cum il cauta pe Dumnezeu la seminar" , se gindi el, in timp ce privea rasaritul soarelui. > - Ei bine, fraza aceasta, citita pe net, m-a pus pe jaratec.

Siacum daca o luam scolareste,  :P s-ar putea face o paralela lejer intre " Noaptea de Decemvre " a lui Macedonski si "Alchimistul" lui Coelho: aceeasi calatorie spre Mecca, spre Adevar, aceeasi cautare a eegoului , in definitiv.
Aceasi neputinta de a ne depasi datul <vezi englezul care vrea sa devina alchimist si cel care doreste sa ajunga la locurile sfinte>.


Pentru mine insa cartea a capatat valorile unei lectii de viata.

Tot ce pot sa spun (pe proprie raspundere :P ) este ca Paulo Coelho va da mult de furca, de acum inainte criticii literare, pentru ca resursele sale, par, cel putin pentru moment, inepuizabile.
Si am curajul sa afirm ca literatura universala va fi marcata de "momentul" Coelho.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 12 2005, 02:27 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Prima carte citita a fost "Veronica decide sa moara". Am vazut-o pe biroul verisoarei mele si cum nu aveam ce sa fac in ziua aia, am inceput s-o citesc. Si n-am mai lasat-o in ziua respectiva pana nu am terminat-o.
N-o sa v-o povestesc ca sa nu va stric misteru, dar o sa radeti la sfarsit ca si voi stiati lucrul pe care il afla Veronica in final si nu e mare filosofie in asta..... Dar ne trebuie cineva sa ne reaminteasca din cand in cand ca viata este frumoasa, ca putem s-o traim asa cum vrem, ca nu suntem nebuni daca nu traim normalul impus de altii, si cel mai mult, ne indeamna sa ne regasim pe noi insine.

Unii zic ca este comercial Coelo, dar eu zic ca abordeaza teme simple, uitate de lume in viata asta agitata, si le da viata intr-un limbaj usor, care sa nu te oboseasca. Pe mine ma enerveaza cartile care asa te invaluie in cuvinte si expresii ca de multe ori, ca sa inteleg ideea autorului trebuie sa recitesc in urma ca sa ma prin si eu.
Oricum, Alchimistul chiar a fost printre ultimele carti citite - pt ca prea era la moda. Dar m-au captivat "11 minute", "Al cincilea munte" si i-am dat o incercare si "baietasului". Am citit-o in engleza, fiind plecata din tara la momentul respectiv, si chiar mi-a dat forta sa trec peste cateva momente delicate din viata mea. Nu m-a invatat cum sa vad lucrurile, ci mi-a reamintit ca pot mai mult, ca trupu si sufletul fiecaruia pot lucra impreuna si pot realiza ceva maret.
De multe ori ne pierdem printre oameni, nu mai stim ce e real si ce nu e, incepem sa traim dupa normele altor persoane numai din motivul ca asa trebuie, sau ca asa e la moda.

Interesanta mi s-a parut ideea de la care a plecat Coelo cand a scris Veronica, si anume : "The strength and tragedy of Veronika's fictional story was instrumental in passing new government regulations in Brazil that have made it more difficult to have a person involuntarily committed. Like any great storyteller, Coelho has used the realm of fiction to magically infiltrate and alter the realm of reality." --Gail Hudson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 12 2005, 08:28 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Povesteam aseara cu un prieten despre Coelho.Schimbam des pareri vis-a-vis de carti.
Acum trei ani era incantat de "Alchimistul" ei bine aseara il declara pe Coelho scriitorul gospodinelor si al telenovelistelor.
Mi-au fost dragi cartile lui si inainte de a fi el supercunoscut si declarat comercial in Romania si imi sunt dragi si acum si nu am sa neg asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Dec 13 2005, 01:29 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Prietenul tau are dreptate!
Coelho nu e doar comercial ci mediocru si cel mai tare ma enerveaza acest optimism bolnav pe care il emana.
Viatza e o ###### ordinara si in 99,9% din cazuri nu castigam nimic prin autosugestie. :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 13 2005, 01:59 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Normal ca exista si persoane care nu-i agreaza felul de a scrie si de a gandi. Ca daca stai sa te gandesti, scrie asa de simplu si cu cuvinte asa de normale, ca nu te impresioneaza la capitolul asta.
Normal ca viata e o ###### ordinara, orice ai fii, mai devreme sau mai tarziu te loveste cum numai ea stie, dar daca nici optimismul nu-l mai avem........... :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 13 2005, 03:10 PM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Cata pe undeva sunt de acord cu tine vis-a-vis de optimismle exacerbat a lui Coelho...dar vorba lui Tyzy daca si asta ne dispare total e nasol...
Mie cel mai mult mi-a placut "la raul Piedra am sezut si-am plans" (scuze daca nu am scris titlul corect) si Zahir mi-a prins bine.Pentru mine e important si momentul in care citesc o carte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Dec 13 2005, 03:12 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Eu am citit tot ce s-a scos pe piatza in afara de Zahir, asa cum am mai spus. Am citit ca sa fiu la moda, in cercul meu de prieteni se vorbea mult is nu puteam ramane pe dinafara.  :P Poti sa-i spui snobism daca vrei.
Intersante cat de cat au fost :"Al cincilea munte" si imediat dupa "11 minute". :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 14 2005, 02:57 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



No, multumesc pentru aprecieri.  :hohote:
Numai ca telenovelista nu sint.
Gospodina da, insa nu ma deranjeaza apelativul. Dimpotriva.  :hohote:
M-ar fi deranjat daca imi spunea cineva ca habar nu am ce e aia gospodarie.  :trozneala:

Inainte de a ne crede insa detinatorii adevarului absolut, sa nu uitam ca desi cartea este aceeasi, perceptia este diferita, functie de cititor, dar si de starea psihologica in care se gaseste acesta la momentul lecturii.

Pentru unul care nu vede dincolo de cuvinte, cartile lui Coelho sint, in cel mai bun caz, basme de adormit copiii.
Cum mie imi place sa caut ce se ascunde in spatele povestilor, nu ma adorm si nici nu ma plictisesc.
Coelho e pentru mine ca o gura de aer proaspat intr-o atmosfera generala imbicsita  de blazare.
Si prea multa blazare strica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 15 2005, 02:03 AM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



n-am citit toate cartile scrise de Coelho dar prima a fost Alchimistul (acum 5 ani cred) si-am inceput asa intr-o doara sa citesc apoi n-am mai pus-o jos pana n-am terminat-o, apoi Diavolul si d-soara Prim si Zahirul.... intradevar sunt carti scrise simplu dar care au fiecare cate un mesaj de transmis si fiecare sfarsit de carte ma gaseste cu un zambet pe buze.
Deh! De gustibus...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 15 2005, 02:40 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Povestea creionului
> de Paulo Coelho
>
> Copilul isi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, intreba:
- Scrii o poveste care ni s-a intamplat noua? Sau poate e o poveste despre mine?
Bunicul se opri din scris, zambi si-i spuse nepotului:
- E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decat cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, cand vei fi mare.
Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la el.
- Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut in viata mea!
- Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusim sa le mentinem, vom fi totdeauna un om care traieste
in buna pace cu lumea.
Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata ca exista o Mana care ne conduce pasii. Pe aceasta mana o numim Dumnezeu si El ne conduce totdeauna conform dorintei Lui.
A doua calitate: din cand in cand trebuie sa ma opresc din scris si sa folosesc ascutitoarea. Asta inseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pana la urma va fi mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor face mai bun.
A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit. Trebuie sa intelegi ca a corecta un lucru nu inseamna neaparat ceva rau, ceea ce este neaparat este faptul ca ne mentinem pe drumul drept.
A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, ingrijeste-te de ce se intampla inlauntrul tau.
Si, in sfarsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca tot ce faci in viata va lasa urme, astfel ca trebuie sa incerci sa fii constient de fiecare fapta a ta.

Am primit-o pe mail si trebuia s-o impart cu voi  :).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:49 PM