IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Poze cu bucatele noastre de Craciun
Teocris
post Dec 26 2010, 09:25 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Multumesc Diana (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Reteta o pun zilele astea in mod sigur pentru ca merita retinuta si refacuta (IMG:style_emoticons/default/322.gif) Si o sa pun si reteta de turta dulce pentru ca e minunata, nepretentioasa, usor de facut si cu rezultat garantat si delicios (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Nu ma compar cu tine, care esti un guru al bucatariei, insa incerc si eu sa tin pasul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 26 2010, 09:28 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu si guru, baba si mitraliera!!! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Sint convinsa ca te compari cu succes cu aabsolut oricine! Nu mai fi asa modesta, ca zau ca nu e cazul! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Dec 26 2010, 10:02 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Ma felicit ca am mancat pe saturate inainte de a intra aici (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ! Mortal zambetul ajutoarelor tale, Teo, se vede ca sunt incantati de efortul depus. Junioara are un zambet sa o mananci!
Foarte frumoase bucatele voastre, nu ma indoiesc ca au fost si foarte gustoase. Subscriu cu cerutul retetei pentru prajitura Georgiana.
Eu m-am distrat maxim cu decoratul turtei, era ca un mic atelier de creatie bucataria mea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Cozonacul a iesit nesperat de bine, tinand cont ca in lipsa de timp l-am pus la masina de facut paine si l-am framantat o singura data. De frica ca nu imi iese, am injumatatit cantitatile. Am zis ca decat sa arunc la gunoi 2 cozoaci, mai bine arunc unul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Din fericire nu a fost nevoie si aiesit perfect comestibil.

Turta dulce a la Diana (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

(IMG:http://i778.photobucket.com/albums/yy67/platanul/PC241202vdfrf.jpg)

(IMG:http://i778.photobucket.com/albums/yy67/platanul/PC241180vgrthbth.jpg)

(IMG:http://i778.photobucket.com/albums/yy67/platanul/PC241215sddsw.jpg)

(IMG:http://i778.photobucket.com/albums/yy67/platanul/PC241173bgf.jpg)

Si cozonacul moldovenesc, tot sub indrumarea Dianei facut (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

(IMG:http://i778.photobucket.com/albums/yy67/platanul/PC251298dsdgf.jpg)

Revin cu poze cu piftia de curcan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 26 2010, 10:07 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hai ca ma faci sa lacrimez de cit de frumoase is bucatele tale, Lary! Superbe! Bravo, fata! La gust ti-o placut? Ca de aratat, arata bestial!
Eu am mincat turta dulce de-abia in seara de Ajun, cu lapte si mi s-o parut nemaipomenit de buna! Si acum am vorbit cu mama si a spus ca si lor le-a placut! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Dec 26 2010, 10:16 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Noroc ca n-am inca copilasi, ca ne-am fi ciondanit parte-n parte care sa se joace cu creioanele Dr. Oetker (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Au iesit un piiiiiic biscuitoase, adica unele erau mai tari, crantaneau dar ca aroma au iesit perfect si la cum s-au mancat, nu mi-a fost rusine cu ele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Cred ca trebuia ori sa fac foaia nitel mai groasa, ori sa le las mai putin la cuptor, sau pe un rand mai jos. Le-am tinut fix 15 min, la 180 de grade, sus la cucurigu', pe ultimul rand.


Abia acum am vazut si pozele cu coltunasi, mai devreme cred ca nu mi s-au deschis. Sunt foarte frumosi asa simetrici (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) iar fursecurile cu gem par foarte fragede. E vreo reteta de coltunasi pe site?

This post has been edited by Laryss_A: Dec 26 2010, 10:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 26 2010, 10:41 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hmmm.. nu mai stiu, dar o sa o pun eu pe a mea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Daca le pui mai jos, se ard tare pe fund. Cam cit de groasa a fost foaia de decupat? Eu am facut-o in jur de 4 mm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Dec 26 2010, 10:49 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Cam tot atata. Dar cele care erau mai grosute au iesit moi la mijloc. Atunci o sa le tin mai putin sau le pun la 170 de grade. Oricum, mai vreau sa fac doua tavi si de revelion.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 26 2010, 10:56 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu mai vreau sa fac. Si pe astea , tura doi, o sa ma inspir de la voi la decorat, ca am cu ce: mi-am luat de toate, insa nu am mai avut timp. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Dec 26 2010, 11:09 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Glazura aia de la Dr. Oetker m-a cam enervat, mai bine faceam cu ciocolata topita. A iesit foarte vascoasa, chit ca am pus mai mult apa decat scria pe pachet. Era groasa, se intindea greu. O sa incerc cu cioco neagra topita data viitoare. Cat despre "creioane" nu le-am mai pus in apa calda, curgea frumusel din ele si fara sa fie inmuiate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 27 2010, 02:01 AM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uite o reteta de cornulete : cornulete cu vanilie si a mea : cornulete cu unt
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:53 AM