IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rolul presei in societate, ce asteptari avem noi, consumatorii
Fanny
post Jan 7 2008, 12:41 PM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Rolul media este de informare, nu de educare. Sunt alte institutii precum scoala si familia (de asemenea, statul) care au rol predominant de educare si protejare a tinerilor pana in 18 ani.
Iar o publicatie pentru adolescenti care merge pe sloganul ,,fa sex astazi ca poate maine vine sfarsitul lumii sa ramai virgin/a" nu are trebui sa existe intr-o societate normala la cap.
Eu tind sa cred ca ceea ce se intampla cu tinerii descrisi de Morphy tine de un teribilism specific varstei. Parintii ar trebui sa fie mai liberi in gandire si in exprimare, cand copii abordeaza subiectul sex, la fel si scoala incluzand programe specifice. Nu zic ca profu de mate sau diriga sa le explice tinerilor cum e cu viata sexuala. Exista centre de planing familial, asociatii de voluntari care pot fi cooptate de scoli in proiecte de acest tip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 8 2008, 01:09 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Media are si rol educativ: - nu scoala face educatia, ci familia, peste care se suprapun influentele societatii (scoala, media, anturaj, etc).
Cind se promoveaza false valori si incultura (emisiunile de "divertisment" pline de manelisti si alte vedete semianalfabete-- pentru ca informare fac aproape in exlusivitate stirea, reportajul si documentarul, deja intram in altele" aportul media adus inculturii si urmarit doar rating, no matter what.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 8 2008, 08:29 PM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Da, in manuale... dar aplicat, in societatea romana n-o s-l vedem prea curand.. si asta pentru ca in domeniul asta, ca in orice tip de afacere, functioneaza mecanismul cerere-oferta. Romanii nu cer de la institutiile media sa-i invete/sa-i culturalizeze. Cer: 1. sa-i distreze 2. sa-i informeze.
Prin urmare, acestea sunt cele doua functii pe care presa din Romania si le asuma cu precadere. Din exterior, pare o relatie profitabila de ambele parti. Oamenii urmaresc hipnotizati pseudo-emisiuni si citesc tabloide si "patronii" vad vad cum cresc audientele/vanzarile si zambesc multumiti.

De la scoli, in schimb, romanii cer instruire. Cer sa le iasa copii de nota 10. Si destepti si cu o tinuta etica ireprosabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jan 8 2008, 10:30 PM
Post #4





Musafir






Procesul mediatic are rol educativ in masura in care reprezinta latura de educatie informala care se exercita asupra individului. Informatiile sunt eterogene, neintentionate neaparat formativ, iar aptitudinea de a discerne si apropria ramane individului. Aici intra si educatia oferita de familie si ceea ce deprinde individul zilnic din interactiunea cu prietenii, discutiile ocazionale, cercul de prieteni, civilizatia urbana sau rurala, dupa cum e cazul. Nu poti spune ca scoala nu face educatie, institutiile acestea specializate in primul rand fac educatie formala, intentionata si sistematica in scopul dezvoltarii individului- ca reusesc sau nu, ramane de vazut la nivel de individ format deja. Educatia informala de care vorbeam inainte precede si depaseste ca durata, modalitati si continut pe cealalta, de aceea este reliefata. Aceasta integreaza un continut extrem de variat extras din valorile care ii sunt insuflate individului de activitatile si preocuparile lui, de mediul in care se dezvolta. Bineinteles, mai e educatia nonformala, de genul perfectionari, excursii, vizite. Afluxul mediatic fiind pregnant si fiind cel la care publicul comun are acces cel mai usor nu poate fi ignorat in toate valentele sale, scoala poate eventual sa incerce o corectare a informatiilor sau o ghidare a individului. Oricum, media ramane cea mai facila metoda de a influenta pe cei in formare, paradoxal, desi bombastica si plina de emfaza, cea mai credibila pentru multi.

This post has been edited by walpurgik: Jan 8 2008, 10:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 8 2008, 11:06 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



In ziua de astazi, mi se pare foarte pronuntat rolul de divertisment. Se mizeaza pe senzational, pe spectaculos, sistemul de valori de multe ori este inversat, ca pt o societate de consum. Cand imi cade in mana vreo revista, un ziar, nu pot sa nu ma gandesc ce stiri pot sa publice si asta si cum de se vand.
Exista si presa de specialitate, cu informatii autentice si care isi indelineste rolul de informare si chiar educare.

This post has been edited by sweet_girl: Jan 8 2008, 11:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 9 2008, 12:45 AM
Post #6





Musafir






Ce-mi doresc eu de la un cotidian: poze putine si informatie multa. Un editorial bun. Articole scrise cu cap si. Imi plac ziarele care au multi jurnalisti specializati, nu unul care scrie de Tanta de la patru, vreo doua articolase despre economie si mai face repede si recenzia unei carti sau a unui film si de fapt n-are habar de nimic din ce-a scris. Binenteles ca mai apare si subiectivitatea vis-a-vis de unii jurnalisti, mie-mi plac de mor cei cu o nota sarcastica si personalitate. Aici sunt doua cotidiene pe care le citesc cu placere, din pacate mult prea rar, chiar daca avem abonament tot timpul la unul dintre ele.
Nu e conditie sine qua non, insa am observat ca imi trebuie cam doua ore sa citesc un cotidian bun, asta in conditiile in care nu trec prin toate articolele de la economie si deloc prin alea de la finante si sport.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 9 2008, 01:34 PM
Post #7





Musafir






Eu vazusem numai subtitlul (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) . Rolul presei? Sunt perfect de acord cu walpu, ne informeaza, dar ne poate si educa. In orice caz ne influenteaza si este un instrument intre politica, economie si popor. Ceea ce este pentru unii o informatie poate fi pentru altii un ghid...hai ca nu mai repet exact ce-a zis si walpu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 9 2008, 07:40 PM
Post #8





Musafir






Ma pregatisem sa scriu aici o intreaga telenovela despre rolul si puterea pe care o are media, teoria conspiratiei si dreptul nostru la informatii autentice. Dar am gasit un filmulet care atinge cam toate aceste aspecte si m-am gandit ca un clipulet e mai graitor decat o pagina plina de aberatii (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

FOX News- OK to lie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 9 2008, 07:52 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sincer, as fi preferat sa citesc ce ai tu de spus. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 9 2008, 08:23 PM
Post #10





Musafir






Oh well...mi-o fo lene. Si io am crezut ca toti gandesc ca mine. Oricand am de ales intre a citi 100 de pagini si a vedea un filmulet care zice acelasi lucru, aleg varianta 2. Generatia pro ce sa faci (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:26 PM