IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce rasa de catel sa imi aleg?
WhiteWitch
post Mar 6 2007, 04:28 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 28
Joined: 5-March 07
From: Romania
Member No.: 1,295



V-as sfatui sa va informati foarte bine inainte de a alege o rasa anume.Felul in care arata un catelus poate sa nu aiba mare legatura cu temperamentul si personalitatea sa.Daca vreti un caine de calitate,asta insemnand o genetica buna-atat in ce priveste aspectul fizic,cat si cel al temperamentului si ca aveti un caine sanatos (si nu care sa va moara de parvoviroza sau mai stiu eu ce in doua saptamani),va sfatuiesc sa evitati pet shopurile,amatorii,ca sa nu mai vorbim de locatii gen Carrefour si sa alegeti un crescator serios.Dati putin mai mult(de cele mai multe ori diferentele de bani nu sunt mari),dar un caine il cumperi pentru multi ani si eu cred ca mai bine dati la inceput putin mai mult si evitati niste tragedii,sau dezamagirea de a nu fi fost ce v-ati dorit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 26 2010, 12:29 PM
Post #2


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mi-ar placea un Samoyed. Aveti idee daca la noi se gaseste si daca da, unde ar fi original (sau autentic, na, ca nu-s prea in tema) si cam cat costa?
Asa arata:
Mic: (IMG:http://www.pluspets.net/wp-content/uploads/2010/05/Samoyed4.jpg)
Mare: (IMG:http://www.tomyfarm.com/library/wp-content/uploads/2009/09/samoyed.jpg)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Aug 26 2010, 01:52 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Samoyed-ul original costa in jur de 500-600 euro. Stiu ca acum 2 ani era o persoana in Brasov care avea o crescatorie si erau originali. Mai multe nu stiu sa-ti zic.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 26 2010, 02:03 PM
Post #4


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Asa mult imi place! Trebuie sa ma apuc sa-mi strang banuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 26 2010, 08:00 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Samoyedul necesita o ingrijirea foarte speciala, Pink. Blana deasa il face incompatibil cu caldurile si are nevoie de periaj foarte des. In afara de periaj, trebuie sa ii faci si trimajul, pentru ca are doua rinduri de blana.
In plus, chiar o femela poate ajunge la 25 de kilograme sau chiar mai bine. Avind acum in casa un catel de 32 de kilograme, nu iti recomand un Samoyed pentru apartament.
Nu iti recomand sa iti alegi catelul dupa aspect, ci dupa temperament, necesitatile pe care le are, timpul tau liber, banii pe care ii poti aloca (mincarea Arei costa in jur de 1.200 lei pe luna fara a socoti si suplimentele de calciu, vitaminele samd) si boxerul nu e atit de pretentios ca Samoyedul.
Trebuie sa stii la ce te inhami - si sa fii foarte constienta ca un catel nu e o jucarie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Preturile variaza in functie de parinti, crescatori, gene, de la 200-300 euro in sus.
Eu iti recomand sa iti iei catelul de la un crescator care sa si te poata indruma in privinta ingrijirii - nu e lucru usor, repet.
Insa, in final, decizia iti apartine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 26 2010, 08:47 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



La toate aceste aspecte ma gandesc si eu, Diana. Stiu cum e sa ai un catel in casa. Daca vrei sa pleci undeva trebuie sa-l iei cu tine, ori sa-l lasi cu/la cineva in care ai incredere, si care stii ca va avea corect grija de el, si il va ingriji asa cum tu o faci. Nu am avut o rasa pretentioasa, dar tot se murdarea pe blanita, iar pe alb se vedea foarte bine, si cand vii de afara, trebuie sa-l speli pe labute, nu mai spun cand ploua afara, si se murdareste, ori se uda. Pentru cei care au covoare pe jos, e o adevarata distractie, sa cureti parul pe care il lasa. In plus cand e mic, plange daca il lasi singur in casa, toata ziua, pana ajungi. Iar vara cand vrea sa se racoreasca, si esti undeva in padure, sau este apa in apropiere se baga, chiar daca contine si noroi. Al meu era foarte jucaus, si mereu ne jucam cu el, dar daca tu nu ai chef, si va vrea joaca, se va juca singur, dar va avea un comportament apoi ciudat fata de tine, sau invers, daca tu vrei sa te joci cu el si el nu vrea, iar nu e bine, caci nu il vei gasi atractiv si il vei neglija, ceea ce va naste din nou un comportament de la el. Mancarea iar, vaccinuri, substante antipurici( chiar daca vei avea grija pe unde il plimbi, si vei avea grija cu ce catei se joaca, sau se cunoaste, tot prinde), capuse (al meu a scapat), sampon pentru catei, perie, zgarda, lesa, lenjerie personala(prosop pentru sters dupa baie, patura de invelit), hainute in functie de catel, jucarii. In plus la astea atentia si dedicatia ta, ca stapan. Inca ceva, dresajul, daca e facut corect, nu ai probleme cu el, doar daca ai un catel incapatanat sau devine apoi. Despre mancare, am sa mai spun ceva, sunt unii catei (chiar si pisici) mofturosi, care nu mananca orice tip de mancare, poate ai bani doar de un anumit fel, si nu poate manca ce vrei sa-i cumperi. Eu am avut probleme cu al meu, cand i-am cumparat carne la conserva, a mancat cateva dati, apoi s-a stricat la burta, si nu a mai mancat. Unde mai pui ca racesc, ori se imbolnavesc, uneori grav, necesitand interventii chirurgicale. Oricum vei ajunge sa te atasezi foarte mult de el. Iar cand va muri, va muri si o parte din tine.
Acum vestile bune: Iti va da pofta de viata, te vei dista cu el, vei putea sa te plimbi cu el, alerga daca vrei cu el, te va face sa razi cand vei fi trist/a. Cu un caine nu te simti singur/a niciodata, mai ales daca te iubeste. Sunt caini care nu au parasit stapanul nici dupa moartea acestuia asezandu-se pe mormantul sau.
Cine are un caine, are un adevarat prieten aproape.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 27 2010, 02:14 AM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



City, esti sigura ca ai avut catel?! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
E clar ca nu ai experienta cu ei pentru ca nu exista caine care sa nu te iubeasca. Exista ciini neglijati si stapini neglijenti.
Problema cu o rasa sau alta nu e ca face pipi sau ca plinge, toti fac pipi pina la 5-6 luni pnetru ca NU isi pot controla sfincterul, insa daca stii care sint momentele cind un puiut face pisu (cind se trezeste, dupa ce maninca, dupa ce se joaca), nu ai sa ai pipi peste tot.
Ideea e ca trebuie sa ne alegem rase de catei care sa se potriveasca stilului nostru de viata, posibilitatilor materiale, spatiului pe care il detinem, timpului liber pe care il avem sau nu, temperamentului nostru.

Nu e normal sa iti lasi cainele liber cind esti la iarba verde, asa cum nu e normal sa il lasi liber cind iesi la plimbare. Catelul sta liber doar in casa si in curtea stapinului, altminteri trebuie sa fie tot timpul in lesa, in primul rind pentru siguranta lui.
Si nu, un ciine nu se comporta ciudat dupa aia, daca nu te joci cu el, isi vede linistit de treaba si va fi gata de joaca cu tine cind vei fi si tu.

Parul e o problema care se poate diminua cu rabdare si periaj/trimaj des.
In plus, exista rase cum e caniche/poodle care NU lasa par, insa necesita tuns la 3-4 luni. Fiecare rasa are necesitatile ei specifice si un catel NU e un accesoriu, ci un suflet viu. Avantajele de a avea catel sint mult mai mari decit dezavantajele, insa ai nevoie de rabdare, multa dragoste, daruire si ... le vei primi inapoi inmiit.

Trebuie tinut cont intotdeauna ca un ciine e ca un copil: cum ti-l cresti, asa ti-l ai! Totul tine de educatia de stapin pe care o ai (sau nu) si de educatia pe care i-o dai cainelui tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CristinaB
post May 15 2013, 09:27 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 15-May 13
From: Bucuresti
Member No.: 11,833



Am si eu un boxer de 2 luni si 8 zile si ce pot spune? Aceasta rasa M-A VRAJIT pur si simplu ! Tot ce am citit despre temperamentul/comportamentul lor m-a uimit (placut!!!). Noi suntem doar la inceput, insa deja "monstruletul" meu isi reliefeaza asa frumos trasaturile specifice rasei (atat fizice cat si de comportament): adora sa se joace pana pica intr-un somn adanc, incearca sa ma protejeze (foarte comic cand cineva venit in vizita a scapat din greseala telefonul pe piciorul meu - dureros! - si eu involuntar a scos un sunet de durere, iar Thor al meu imediat a inceput sa-l maraie si ameninte cu dintisorii), foarte devotat umbla dupa mine oriunde ma duc, chiar am ajuns sa imi schimb locul dintr-o camera in alta doar sa-l vad cum se ridica, alearga la picioarele mele si se opreste exact unde ma opresc si eu.
E inca foarte mic si ma mai pune la treaba cand isi face nevoile (doar treaba mica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) in casa (cu treaba mare deja s-a invatat sa faca doar pe terasa unde are un pres absorbant special pentru nevoile catelusilor), dar sunt sigura ca foarte curand va astepta sa iasa pe terasa si pentru treaba mica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ).
Sincera sa fiu cred ca voi ajunge sa am eu mai multa nevoie de el decat va avea el de mine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) ! Nu il las singur decat cand e absolut necesar si atunci e vorba doar de o ora-doua, dar de fiecare data cand ma intorc i se citeste extazul in fiecare miscare <3.
Si Diana, ai perfecta dreptate ! Simte cand sunt suparata/obosita/fara chef de joaca si ma lasa in pace (ori se aseaza cu capul in poala mea si ma studiaza putin cu ochii aia enormi, facandu-ma sa uit de orice altceva si sa imi doresc mai mult ca orice sa ma joc cu el, ori isi vede de ale lui cu jucariile), iar cand vreau iar sa ma joc cu el radiaza si se transforma in cel mai activ si fericit animalut ! Chiar si dupa ce il cert nu-si schimba comportamentul cand revin la harjoneala cu el, e mereu dispus sa ma astepte (in timp ce isi face singur de lucru) sa imi revina starea necesara. Locuim singurei, dar vin multi prieteni mai mereu, iar Thor se imprieteneste imediat cu toti (pana face pe "garda de corp" a stapanei daca i se pare ca ceva nu e in regula - am experimentat rugand un prieten sa ma bruscheze putin, Thor reactionand imediat).
Cu mancarea e destul de pretentios, insa usor a acceptat si hrana uscata (doar daca i-o amestec 1/3 umeda cu 2/3 uscata). E innebunit dupa carnea de pui fiarta sau la cuptor si urda !!! (recomandate de veterinar)
Este foarte atent la orice zgomot sau miscare brusca si urmareste tot ce se petrece in jurul lui.
E pur si simplu minunat!
Consider ca un caine ce e 100% in grija ta de mic te maturizeaza si, de ce nu, te pregateste pentru un viitor copil.
E imposibil sa nu-l iubesti si sa nu fii gata de orice sacrificiu pentru bunastarea prietenului tau ce nu te va dezamagi vreodata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 16 2013, 11:21 AM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ai si tu boxeras!!! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) Sa-ti traiasca Thor! La virsta asta sint criminali, imi aduc aminte de Aruta-Baluta mica si ametita (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Ce culoare are? Neaparat sa ne pui poze cu el!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 16 2013, 03:05 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Catei-catei (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Avem si noi 3 caini ciobanesti germani si o piticanie metis care ne populeaza curtea. In momentul asta mai suntem pe plus si cu 8 puiuti, caci una din femele ne-a facut bebelusi
Noi ne-am dorit mult caini, inca din momentul in care ne-am hotarat sa ne facem casa. Am citit despre o gramada de rase si am cautat un caine inteligent, usor de ingrijit, care sa stea in curte si iarna si vara,sa fie jucaus, de talie mare pt ceva paza, sa suporte copiii, caci stiam ca vom avea curtea plina.
Cel mai la indemana ne-a fost sa alegem ciobanestii germani, pentru ca au intrunit toate conditiile noastre. Am vrut o pereche, avem o catea luata din parinti cu linie de lucru, de politie si inca un mascul si o femela cu pedigree. Femele ultima am luat-o tarziu, printr-o conjunctura fericita. Si am salvat-o, probabil, de la moarte, caci era groaznic de slaba, cu infectie la stomac, la ochi si la o ureche, cu o ureche neridicata la varsta de 9 luni, dar cu care ulterior am castigat premii spectaculoase (tinand cont de startul pe care l-a avut ea)...In fine, am avut noroc si noi si ea.
In momentul asta, cateii sunt ca si copilul meu.
Nu i-am dresat, nu am vrut, dar sunt asa de inteligenti, ne intelegem din propozitii si din priviri, s-ar juca pana ar cadea lati, iubesc copiii si oricat i-au tras de blana si i-au calarit niciodata nu au indraznit sa ii maraie, intru cu copilul la puiuti catelei si ea pleaca si ne lasa sa ne jucam cu ei, ne iubesc ca pe ochii din cap si noi incercam sa le oferim cat mai mult timp si atentie. Stim ca ar merita mai mult pt fericirea si sentimentele pe care ni le ofera si incercam sa ii afcem si noi la fel de fericiti cum ne fac ei.
E incredibil cata dragoste si cata incredere poate avea un caine in stapanul sau. Noi, dupa 2 ani de cand ii avem inca suntem uimiti si nu ne vine sa credem ca un animal poate fi atat de uman...Nu mai spun de ce beneficii are un copil care creste alaturi de un catel (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 05:48 PM