IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum impaci angajatii?, - mai ales daca stii discutiile lor -
geoo
post Apr 29 2007, 07:31 PM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Problema e urmatoarea: ca un "patron" foarte preocupat de siguranta bunurilor si angajatilor mei, am instalat sisteme de supraveghere video! Insa in momentul in care mi s-a propus un sistem mai performant care include totusi si audio am facut alegerea celui care oferea mai mult!!! Totul a fost perfect, pana cand angajatii s-au inmultit si turele lor coincid!!!

Am instalat sistemul respectiv si cu optiunea audiu dupa ce mi-am promis ca fac alegerea asta doar pt a detecta eventualele probleme si pt a le rezolva cu obiectivitate!! In cazul in care s-au ivit probleme, am urmarit imaginile fara a asculta si discutiile!!

De curand insa m-am gandit ca ar fi bine sa stiu daca sunt probleme si de alt nivel! Surpriza, erau!! Spre surprinderea mea, problemele lor se incadreaza totusi la categoria "barfe" total nefondate, tinand cont ca mereu incerc sa vorbesc cu ele cat mai sincer, mereu au un cavant de spus mai ales in deciziile care le includ si mai mult avem sedinte de team building pt a asigura un mediu cat mai relaxat!!

Am incercat sa fiu obiectiva si de cele mai multe ori chiar nu am ce sa fac pt ca problemele lor sunt total deplasate, mai ales ca mi se pare aberant sa dau explicatii cu privire la adaos sau venituri!!! Ma frustreaza faptul ca spun zilnic ca-si dau demisia....pt lucruri stupide!

Stiu ca fiecare isi vede interesul si dezavantajele.....dar ce pot face sa imbunatatesc situatia, mai ales ca sunt genul de persoana care respecta dar ii si place sa fie respectata?

P.S. mentionez ca fata de mine sunt niste dragute, fara nici o problema, iar daca imi spun vre-o problema, mereu o rezolvam prin comunicare!

am nevoie de parerile voastre (pro sau contra, nu conteaza atat timp cat sunt constructive (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 29 2007, 10:38 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Impune-te finut; faptul ca se fac "comentarii" despre lucruri care nu le privesc inseamna ca simt ca li se permite acest lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Apr 29 2007, 11:02 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



QUOTE(Diana @ Apr 29 2007, 11:38 PM) *
Impune-te finut; faptul ca se fac "comentarii" despre lucruri care nu le privesc inseamna ca simt ca li se permite acest lucru.


sa stii ca m-am gandit la lucrul asta...faptul ca la inceput mi-am permis o relatie mai relaxata cu ele, iar pe parcurs am incercat sa ma impun in unele cazuri cand era strict necesar, probabil acum ma vad mai mult sefa si mai putin prietena, chiar daca oricand sunt dispusa sa le ascult si sa le inteleg!
Problema e ca nu stiu cum sa remediez faptul ca au inceput comentarii pe baza preturilor si profitului (problema vazuta total diferita de realitate!!!!) cand eu stiu lucrul asta doar din inregistrari!
Incerc sa remediez situatia fiindca atitudinea lor fata de clienti incepe sa se schimbe, iar asta nu pot tolera!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Apr 30 2007, 08:19 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



incearca un sistem de motivare bazat pe comision, le dai un comision din vanzari si asa toata lumea va fi multumita, tu ca vei avea vanzari mai mari si clietii vor fi tratati cu trebuie, ele ca vor castiga proportional cu munca depusa.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 30 2007, 10:11 AM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sylvia, ideea cu comisionul e cu du-te/ vino. Daca sint preturi cum avem noi, incepind de la 3 euro/luna, in nici un caz nu se poate aplica politica comisionului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Apr 30 2007, 12:47 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Parerea mea este ca, oricat de multumiti si de rasplatiti ar fi angajatii pentru munca lor si oricat de bune ar fi conditiile lor de munca, mereu vor gasi ceva de carcotit. Este in firea omului sa fie asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 30 2007, 12:55 PM
Post #7





Musafir






eu nu as monta camere de supraveghere pentru angajati. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 1 2007, 07:40 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



geoo, asta e firea omului, sa fie carcotas. e normal sa vb asa de sefii tai cand tu te vezi un amarat si te gandesti: uite si la asta cat banet are si nu face mai nimic toata ziua, traieste pe spinarea noastra.... ne exploateaza ca pe niste sclavi si se plimba toata ziulica..... mai ales asa sunt unii oameni fara cine stie ce educatie, care au impresia ca se pricep la toate si ar putea oricand sa ia locul sefului, chiar traiesc cu ideea ca s-ar descurca mai bine sau ca sunt mai destepti (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
mie nu mi se pare periculos ca barfesc despre tine sau strategiile tale de afaceri (din cate am inteles), dar mi se pare periculos ca se poarta urat cu clientii. daca vrei sa rezolvi "safe" aceasta problema, fara sa le spui de camere (daca am inteles eu bine), poti incerca metoda clientului misterios..... iti va oferi destule dovezi (foarte justificate) si le va determina sa stea cu frica ca orice client sa nu fie cumva vreun client misterios... (IMG:style_emoticons/default/cool.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post May 3 2007, 02:55 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



QUOTE(sylvia_31 @ Apr 30 2007, 09:19 AM) *
incearca un sistem de motivare bazat pe comision, le dai un comision din vanzari si asa toata lumea va fi multumita, tu ca vei avea vanzari mai mari si clietii vor fi tratati cu trebuie, ele ca vor castiga proportional cu munca depusa.


culmea e ca deja au comision din vanzari! Din punctul asta de vedere sunt motivate pt ca am introdus si un sistem de targeting, daca e atins mai primesc un comision (iar targetul este facut obiectiv, chiar a fost depasit de unele angajate!)

Szimcsi....sa inteleg, ca poate eu nu gresesc cu atat de multe si totul se incadreaza la categoria barfe din plictiseala?! Totusi ma deranjeaza si as fi vrut sa fie multumite!

forte, sistemele au fost montate din cauza ca am avut magazinele sparte!!!! Si mai nou sunt impuse aceste sisteme de lege! Eu le-am montat atat din cauza ca mi-au fost sparte magazinele cat si din cauza ca am avut angajati care se serveau cu ce le cerea inimioara (fie incasari, fie direct produse!)! Sub nici o forma nu au fost montate sa ascult discutii....asta am facut o singura data, din curiozitate, pt ca eu aveam impresia ca sunt multumite si doream asigurare! Greseala intr-adevar a fost ca am ascultat, dar dupa asta m-am gandit ca poate pot face imbunatatiri in ceea ce ma priveste, sau chiar poate aflu lucruri grave de care nu sunt constienta!

Kitten, exact asta fac, exact astea le sunt discutiile....imi vine sa ma dau cu capul de pereti!!!! mai ales ca totusi am tendinta sa dau explicatii, si nu mi se pare normal!!!!
Si sa stii ca am facut faza cu clientii, eu chiar trimiteam cunostinte sa le foiasca sa vada cum se comporta....asta la inceput, acum am castigat incredere in ele si nu mai fac verificari, nici macar sistemul nu-l mai verificam daca nu aveam probleme cu furturi!! Stii ce ma deranjeaza?
imi vine sa-mi trag palme si sa fug departe! Acum ma simt infect cand vb cu ele sincer si am impresia ca suntem pe aceeasi lungime de unda si ca-mi raspund la fel de sincer ca stiu ca imediat ce intorc spatele incepe lichidarea!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 3 2007, 04:19 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Arde-le unde le doare mai rau. Io chiar nu pot sa imi inchipui cum ar fi fost sa comentez eu sau altcineva despre profiturile fostilor mei angajatori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 12:21 PM