IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine trebuie sa repare scolile si liceele?, Colegiul National de Arta Octav Bancila din Iasi in stare jalnica
Fanny
post Sep 21 2007, 10:12 PM
Post #11


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) e cam dificil sa explici unui copil care e la un liceu de arta, probabil singurul din oras, ca nu-si poate urma visul din cauza mucegaiului de pe ziduri sau a frigului din clase.
prin urmare, intentiile Irinei de a se adresa autoritatilor si chiar presei mi se pare foarte normala si laudabila. Uniti-va mai multi parinti si luptati pentru conditii decente de studiu pentru copii vostri! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Sep 21 2007, 10:43 PM
Post #12


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Nu sunt profesor.

Dragutelor, multumesc pt. sprijin si pt. incurajari.

Astazi am avut sedinta cu parintii. Le-am arata poze, le-am citit plangerea si spre surprinderea mea au fost toti de acord. Luni mergem o gasca la directoare ( mai avem probleme cu un profesor care intarzie la ore cate juma' de ora si miroase a alcool), apoi merg sa duc plangerile la ISJ Iasi si la Primarie.

Meq imi pare rau ca ai ajuns sa ai asa o repulsie pt. scoala ta dar daca voi si parintii vostri nu va implicati in vreun fel...asta-i situatia.

Astazi am vorbit cu elevi mai mari, care au deja 18 ani (si sunt in masura sa semneze) si stiti ce mi-a zis unul din ei << doamna, noi am invatat aici 7 ani iar acum nu mai merita sa ne implicam in vreun fel, anul asta dam bac-ul si nu vrem sa ne punem rau cu conducerea>>. Fratilor, nu se poate asa ceva in tara asta!! Chiar face fiecare ce vreau si cum il taie capul cu banii? Probabil ne meritam soarta ( am mai spus-o).

Nu are rost sa incarc aici topicul dar, am sa pun niste poze pe eladiz sa vedeti si voi scoala de arta in buricul targului ( iasi).

Fanny, ma gandisem si eu la un transfer la alt liceu de arta dar, din pacate, asta e singurul din Moldova.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Sep 21 2007, 10:45 PM
Post #13





Musafir






nope...e si la Galati (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
si proaspat renovat pe deasupra (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Sep 21 2007, 10:49 PM
Post #14


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Are internat?? Ce stii de el?? Cum se numeste sa dau search pe google.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Sep 21 2007, 10:52 PM
Post #15





Musafir






dimitrie cuclin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 22 2007, 12:02 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Irinica, nu e nevoie sa fie musai majori! Nici nu stii cit impresioneaza 2-3 rinduri scrise de un copil din capul lui despre cum e scoala lui si cum ar vrea el sa arate! Foloseste-te de factorul sentimental, nici nu stii ce forta are! Fa memoriul de asa natura "sa plinga cititoru`!"
Iti tinem pumnii!
Stiu unde e liceul, eu am stat doi ani la Y2 pe Independentei, licelul e vis-a-vis de bisericuta de pe strada care taie Independentei si da in Elena Doamna...
Ma intreb daca mosulica ala imbracat curat, veteran de razboi care statea in poarta bisericii fara sa cerseasca o mai fi traind...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 22 2007, 11:17 AM
Post #17


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Irina, noi si parintii nostri nu am fost ascultati de nimeni. nici macar nu ne-au primit, d'apoi sa mai fim si ascultati.
iti urez bafta.. o sa ai nevoie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 22 2007, 03:50 PM
Post #18





Musafir






Sa vedeti cum arata si al nostru, Liceul teoretic german "Nikolaus Lenau". Acelasi lucru, buricul targului, cladiri de sute de ani, unele revendicate, de aceea primaria si-a luat mainile de pe ele, cu cerinte speciale intrucat cladirile de acest gen sunt considerate monumente istorice. E in ultima stare a decrepitudinii, intra intr-un proiect de renovare care inca nu e aprobat de ceva vreme de-acuma, cam multa deja (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Nu avem clase ca lumea, laboratoare zero, mobilier vechi si jalnic, praf de 10 cm pe pereti si femei de serviciu iresponsabile, care desi ar trebui sa faca conditiile cat de cat salubre, fac treaba de mantuiala.
In aceleasi conditii sunt mai toate liceele mari in cladiri vechi care nu au fost renovate. Liceul meu de suflet, "A.T. Laurian", din Botosani, a fost renovat insa s-a demarat un proiect cu vreo 10 ani in urma pentru constructia unui nou sediu pe terenul imediat liceului. Ce sa va spun, au reusit acum si am inteles ca e traznet, degeaba candva renovezi, noul e nou. Ma distreaza ca asteptam inca de cand eram eu a 10-a sa studiem in aripa noua; eh, acum s-a terminat de-abia.
Eu nu zic ca situatia de fata convine cuiva cu cladirile, nici profilor, nici directorilor si nu e ca stau cu mana in san, nici ei, nici parintii, insa suma de investit intr-o asemenea actiune e enorm de mare iar banii foarte greu de obtinut.
Repet, am vorbit cu director de scoala de la tara, totul perfect utilat, totul nou si salubru, tehnologie de ultima ora; eu inteleg ca poate ar fi considerati defavorizati, dar chiar asa pana a neglija orasul de tot. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Burse pentru profesori in strainatate la perfectionari se ofera indeosebi daca predai la tara, daca ai copii cu probleme, daca esti la minoritati. Fonduri la fel, dar copiii normali si talentati chiar nu au niciun drept? (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

Iasiul (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 22 2007, 05:13 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cu toate că există o serie de programe prin care şcolile şi liceele pot primi bani de la UE şi de la guvern, multe dintre ele pierd această oportunitate din cauză că nu există persoane specializate pentru a întocmi proiecte în acest sens.
Exista suport financiar de la guvernul, prin Programul de Granturi pentru Dezvoltare Şcolară, prin care profesorii pot invata cum se fac proiectele pentru obinerea de fonduri derambursabile de la UE si guvern...
Daca stiu cum, profesorii pot să acceseze aceste fonduri.

sursa: presa

Multe dintre scoli pierd această oportunitate din cauză că nu există persoane specializate pentru a întocmi proiecte în acest sens, insa trebuie facute proiecte si batut cu pumnul in masa la ISJ-uri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 22 2007, 05:15 PM
Post #20





Musafir






Stiam de asta, am fost si eu la un curs de scriere de proiecte, dar de aici pana a-l intocmi e cale lunga, e foarte greu si nu e deloc ceea ce m-as fi asteptat sa pretinda de la el. In plus, la noi este proiect scris dar inca nu se aproba si suntem 3 licee mari in cladiri ca vai de capul lor. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:52 PM