IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Probleme ale sugarilor, sau ingrijorari ale parintilor
pescarush
post Jun 3 2009, 09:22 PM
Post #11





Musafir






Of, Clau, imi amintesc ce disperata eram si eu cand plangeau asa ai mei. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Fetele ti-au spus cam ce ar reduce colicile, de tot insa nu vor fi reduse, dar trebuie sa ai mare grija ce mananci tu, si sa o tii in sus pana regurgiteaza (cateodata dureaza si jumatate de ora (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ). Mai greu e cand adoarme la san, dar daca are colici, trebuie tinuta neaparat. Eu le-am dat si picaturi pentru colici preparate in farmacie (mama era asistenta de farmacie), si tot nu au disparut de tot.
Asa imi spusese si mie o asistenta despre centura aceea, ca sunt impartite parerile (ea era mai mult contra), dar nu mai stiu motivele pentru care zicea ca nu e indicata. Asa ca, eu n-am purtat-o.
Multa santate Carlei si sa treceti cat mai usor peste perioada asta. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
(Sincer, si eu cred ca sunt doar colici (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

This post has been edited by pescarush: Jun 3 2009, 09:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 4 2009, 09:01 AM
Post #12





Musafir






Clau, cum a fost seara trecuta? Tot asa agitata?
Lapte ai suficient? Ti s-au desfundat canalele? Eu am patit niste dureri ca-mi venea sa ma las de treaba. Noroc c-am vorbit cu alte mamici si m-au impulsionat.
Vreo 2 saptamani va fi mai greu, ca trebuie sa va obisnuiti una cu alta; dar apoi vei capata incredere si n-o sa mai tresari la fiecare planset al ei.

Cum e cu baita? Vezi sa nu-i pui apa prea ferbinte ca d-aia plange (37-38 de grade e temperatura optima).

Deci, fara fructe si legume crude macar in prima luna. Poti manca si compoturi, orez cu lapte, gris cu lapte, supe, ciorbe. Si piureul de cartofi e permis, dar mai rar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jun 5 2009, 07:59 PM
Post #13


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) of, chiar mi-ati raspuns asa de multe, multumesc din suflet, eram cam in butoiasul cu deprimare. ce sa zic, la sfaturile voastre si ale unei pediatre am inceput de doua zile sa mananc ff dietetic, adica practic am mancat paine cu unt, ou fiert, piept de pui la gratar, orez si supa de galuste doar. Ca fructe doar banane, desi asta chiar ma omoara, eu ador fructele, si in plus de asta nici ca filosofie nu prea pricep de ce ar fi benefic copilului sa piarda vitaminele din fructe si legume proaspete...Dar ma rog, am zis sa incerc tot ce se poate si...miracol! mi-a dormit ingerasul perfect in prima noapte.

Azi-noapte mai mult sau mai putin, banuiesc ca doarme f mult si profund toata ziua si de aia seara e plina de energie si na, ce sa faca si ea, planga (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Spre deosebire de noaptea precedenta, n-a fost chip sa doarma in patutul ei-leagan de langa patul nostru, cum o puneam acolo - chiar daca era bine adormita - se trezea si plangea pana o luam iar in brate sau in pat la noi, lipita de mine. Mi s-a spus ca pana la o luna nu e problema daca refuza sa doarma singurica in pat, ca abia se obisnuieste si ea cu viata (grea :-P) din afara uterului, dar pe urma trebuie sa fim mai stricti. Pentru mine e greu sa dorm cu ea in pat, desi mi-e atat de drag sa o simt (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) , cred ca ii port de grija si incerc sa nu ma misc asa ca ma dor toate oscioarele...dar am fost asa fericita sa vad ca nu se mai chirceste de durere, stomacelul nu mai caraie decat ocazional si e clar ca nu ii da disconfort mare.

Doamne-ajuta sa nu o mai apuce nenorocirile astea de colici! Rox, esti sigura ca e ok laptele? Mie mi-au zis toti sa evit produsele lactate, eventual ceva iaurt doar, dar lapte ff putin. Lapte de soia cica ar fi in regula ca inlocuitor.

Cu alaptatul stam bine slava Domnului, ea a supt f bine din prima clipa (mi-au lasat-o pe piept timp de vreo 2 ore dupa nastere, aici asa e politica, sa il masoare-cantareasca pe bebe abia dupa ce a stat pe pielea mamei ceva timp, socul cu lumea noua e astfel mult redus) iar eu am lapte din plin. Mi se cam fac piatra sanii daca nu mananca mult timp, mai ales in timpul noptii, dar mai evacuez si eu daca e cazul din surplus si e in regula. Doar ca are un stil fortos de a suge si sunt cam in suferinta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 5 2009, 08:25 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Clau, ma faci sa retraiesc toate momentele de inceput cu David (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Lapte n-am baut nici eu pana aproape de 2 luni si eram disperata, doar iaurt. la fel si eu cu fructele, in sarcina devoram 1 kg pe zi si apoi pauza. Dar or sa treaca toate (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
La mine a fost invers cu David, la inceput dormea numai in patut...acum doarme cu noi (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Il tineam ziua sa doarma langa mine in pat si cand s-a marit a prins el smecheria si abia reusesc sa-l pun seara in patut. Oricum se trezeste pe la 2 noaptea si e clar, direct langa mine! Cunosc si eu durerea aia de oase (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Acum il tin la distanta de mine, dintr-un pat de 1,60m latime jumatate este al lui!
Si mie imi place sa-l simt langa mine, sa-i simt respiratia, sa-l miros (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Este foarte bine ca ai laptic, o sa creasca Carla mare si frumoasa. Pentru sani exista un unguent foarte foarte bun, Garmastan. Sa nu-ti fie teama sa-l folosesti, este special pentru alaptat si nu trebuie spalat de pe sani inainte de alaptare. Chiar este foarte bun. La inceput aveam si eu dureri groaznice, aveam senzatia ca imi trage si maduva din mine. In doua saptamani or sa fie ok sanii (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Mami Clau, ai o bebelusa superba, sa stii ca am salvat poza aia in care doarme pe mana lui tati (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jun 5 2009, 08:31 PM
Post #15





Musafir






Clau, ma bucr sa vad un ton mai optimist. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Pai ea inca nu face deosebirea intre zi si noapte, de aceea doarme mult ziua si mai putin noaptea. Isi va intra singura in ritm, nu e cazul sa te ingrijorezi. Cu fructele, problema este doar ca pot fermenta, si sunt contraindicate pentru copiii cu colici, daca nu ar avea colici, ai putea sa mananci si fructe din cand in cand (cantitati mici, bineinteles). Eu nu mai tin minte unele lucruri, fetele care au copii mici te pot sfatui mai bine. Nici eu nu puteam dormi cu ei in pat, asa mici, imi era teama sa nu ma intorc pe ei. Am vazut pe-aici (si probabil ca sunt si la voi) ca niste mini-patuturi, sa poti pune copilul in ele, si sa doarma in pat langa tine.
Althe, greseala este a noastra, a mamelor (zic cartile (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ), ca ii culcam cu noi, asa am patit si eu, dar nu-mi pare rau, cand mai cresc sunt adorabili (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) cand iti pun manutele pe fata si adorm asa. Ai mei"au aterizat" in pat cu mine mai tarziu, in jurul varstei de un an, si cel mare a dormit cu noi pana la 4 ani, iar cel mic, pana pe la 6 ani. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Il culcam seara cu frate-sau, si noaptea pe la 2-3 ne trezeam cu el in pat. Sa va mai spun ca pana acum vreo 2 ani mai faceam cate un "sleep over" cu ei din cand in cand si dormeam toti 3? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

This post has been edited by pescarush: Jun 5 2009, 08:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 5 2009, 09:00 PM
Post #16





Musafir






Clau, nu ai voie lapte simplu. Iaurtul si branza de vaci sunt tolerate.
Apropo de fructe, poti sa-ti faci mere coapte.
Ma bucur c-ati reusit sa dormiti. Eu sunt de parere c-ar trebui obisnuita in patutul ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jun 8 2009, 02:23 PM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Si eu sunt de aceeasi parere la modul teoretic, insa practica ne omoara. Cum sa o fac sa stea acolo cand plange neconsolata? Am lasat-o sa planga vreo 5 minute, mai mult nu ma lasa inima.

Ieri am "indraznit" sa ies din meniul de inchisoare prin ingurgitarea unor dovlecei la gratar plus 3 patratele mici de pepene galben si noaptea nu a fost usoara...nici asa de rea ca in epoca mazarii, dar nici linistita...na, ce Dumnezeu au alimentele astea?? Si cand o sa mananc si eu normal si hranitor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 8 2009, 02:47 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



(IMG:style_emoticons/default/sad.gif) O sa mananci , Clau, mai ai rabdare un pic. Stiu ca e greu. Si eu visam numai alimente nepermise si la cea mai mica scapare ma taxa David de nu-mi mai trebuia. Cam de la 3 luni o sa poti manca ce vrei. Mai incearca cu fructele dupa o luna jumate, vezi cum reactioneaza. Nici nu trebuie s-o lasi sa planga, este micuta. La varsta asta nu se alinta, clar ceva ii supara. Mititeii, atatea lucruri noi pentru ei, doar mamica le poate oferi caldura si alinare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Cred ca mi-e dor sa am iar bebic mic ? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Vorba unui prieten...ce draguti sunt ei cand sunt asa mici si stau pe spate si mananca . Bucura-te acum si strange energie pentru ce va urma dupa 6 luni (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 8 2009, 10:50 PM
Post #19





Musafir






Mai Clau, eu chiar nu te inteleg: cum sa nu poti rezista fructelor cand stii ca o chinui pe pitica? La mine numai gandul ca-i provoc suferinta si-mi dispareau toate poftele. Nu ai voie fructe si legume crude pana la 12-14 saptamani, cu exceptia bananelor si merelor. Fara muraturi, de asemenea, fara condimente tari, fara alune, nuci, migdale.
Ti-a facut mama ta placinta de mere, de branza? Poti manca si legume la grill fara probleme. Prajeli nu.
Alta idee: pastrav la gratar.

Da...si mie imi plac cand sunt mici si neajutorati. Mai vad cate unul prin parc si ma topesc toata. Ce ciudat...ca daca ma intrebai inainte s-o nasc pe Sara spuneam ca bebeii pana-n 3 luni mi se par uratei. Intr-adevar, isi schimba chipul, trasaturile se contureaza mai bine, dar cand sunt mici sunt atat de plapanzi si cersesc iubire. Bucura-te la maxim de aceasta perioada, ca pana la 4 luni o sa ai o viata mai usoara.
Cum se comporta la baita?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jun 9 2009, 10:45 AM
Post #20


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



M-oi fi exprimat eu gresit, in nici un caz pt poftele si placerea mea plang eu dupa fructe, ci pentru valoarea nutritiva pe care o dau laptelui! Tot pediatrii zic sa ai alimentatie variata ca sa aiba cat mai multe vitamine laptele, si mi se pare logic. Iar toate fierturile si gratarele din lume nu au vitaminele verziturilor. Dar na, poate m-o lamuri vineri pediatra cum sa fac sa fie bine si din perspectiva asta, si a colicilor...

Baita cufundata inca nu facem ca mai are cojita la buric, dar e tare incantata cand o bagam cu funduletul si piciorusele in apa, semn clar ca va adora balaceala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:05 PM