IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre produsele Danone
ciqui_aroma
post Aug 23 2007, 02:24 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 17
Joined: 29-June 06
Member No.: 401



Si uite cum se prabuseste un mega fabricant de iaurturi... Danone delicios retras de la rafturi
Eu consum in mod regulat produse Danone si chiar am inceput sa ma ingrijorez. Cat de nonconformista as fi, marturisesc ca imi este teama sa mai cumpar desi toata chestia asta imi miroase a nemultumire la nivel inalt.
Imi aduce aminte de febra nationala a gripei aviare. Luni de dezile aratau pe toate posturile medici in costume speciale care omorau toate pasarile din tara si in aceeasi perioada am citit ca in port , in Constanta, tone de carne de pasare din America asteptau sa fie livrate.
Chiar nu stiu ce sa mai cred.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 23 2007, 05:09 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sincer, mie firma asta nu mi-a placut de la bun inceput, de cind cu bifidus esensis, "marca inregistrata" cica "creatie" a lor; da` fie vorba intre noi exista de cind lumea o familie de bacterii denumite "bifidus"...
La capitolul reclame mincinoase din punctul meu de vedere sint printre primii si extrem de agresivi, cu produse pline de aditivi alimentari... nu imi place de ei si pace buna.
Iar atitudinea ANSVSA a fost penibila! Sa nu spui tu asa ceva, sa nu spui care iaurt, ce marca e cu probleme, mai ales cind sint atitia copii maninca iaurt, e o magarie! I-as destitui pe toti si i-as baga in puscarie. Nenea ala de la ANSVSA cind a fost intrebat de reporteri care e marca si de de ce nu se spune o data adevarul, se uita ca mita la portocale...pare-mi-se el nu are copii prin familie!
In 29 august anul trecut, Saptamina Financiara tragea un puternic semnal de alarma (vezi Produsele contrafacute si sanatatea noastra, Ce nu face omul pentru bani...: click!) da, nu, ai nostri nu s-au sesizat din oficiu, cei de la danone a continuat cu reclamele mincinoase si porcarelele... la un an de zile, de voie-de nevoie, au trebuit sa admita faptul ca produsele lor au bube...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 23 2007, 06:08 PM
Post #3





Musafir






hai ca nu moare danone din asa ceva.
eu cred sincer ca e o foarte buna miscare de publicitate, ca doar nu sunt singurii fabricanti de iaurt care folosesc nenorocirea aia, si nu a ajuns numai la ei transportul buclucas. asa ca dupa ce trece isteria generala o sa traga din trambita cu mare spor "spre deosebire de altii, cand am avut probleme noi le-am anuntat! deci suntem cei mai corecti bla bla" .
mie nu prea imi plac produsele lor, printre altele si datorita publicitatii exagerate care se face la orice produs de-al lor o fi, n-o fi, trebuie sa ma uit la reclamele cu danone si femei ultra fericite si copii murdari de iaurt pe nas. mie nu-mi place iaurtul, na!

edit:
mamele care isi indoapa copii cu danonino si alte tampenii fara sa se uite cat zahar contine... no comment. n-o sa mai ia danone ca e otravitor, da' o sa ia altu si in loc sa-si otraveasca copiii cu doxi-... cum se numeste aia, o sa ii faca cat casa de la cat zahar are iaurtul cu fructe in el. adica tot o otravire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 23 2007, 08:08 PM
Post #4


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



hm.. si eu imi luam frutissima, dar cu fructe exotice..
chiar nimic nu mai e natural pe lume asta? (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

vad ca , kalua a recomandat activia la topicul deschis de TeoRBD. alta marie cu aceeasi palarie..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 23 2007, 11:05 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Natural e ceea ce facem noi in casa. Aia nu da gres, ca ce pui in oala proprie, aia maninci. Mie nu imi place marca asta, am spus-o si o repet.
Va aduceti aminte de reclama aia de la dorna, parca, cu politia iaurtului? reclama nu era super, insa ideea, da. Prea multi pun alte chestii decit ar trebui in iaurturi. Orice iaurt natural, combinat cu musli natural (sau nu) are proprietatile pe care bate moneda activia... so...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 24 2007, 12:05 AM
Post #6





Musafir






Eu mananc numai iaurturi naturale (adica albe, fara adaosuri) si din cand in cand, asta insemnand de 2-3 ori pe an, imi iau si Activia de la Danone, imi place.
Nu-mi place ca-i scump (si nu-nteleg de ce; adica pe de o parte inteleg, ei spun ca investesc mult in cercetare + ambalajul) si ca-i prea impachetat, provoaca o gramada de gunoi fara rost.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 24 2007, 12:12 AM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cercetare my ass! Iaurtu` e iaurt, poa` sa se dea ei cu partea dorsala de pamint. Nu pot sa spun ca in Romania e scump, marci ca Zuzu (albalact, protejam industria romaneasca! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) si Milli- cel putin la fel d ebune si fara rahaturi in ele au preturi ok. Acuma, sincer, io nu ma prea uit la preturi, dar nu am vazut iaurt peste 2,5o lei.
Da` io am un dinte importriva astora de la danone, nu ii sufar si pace. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Forte, zici ca o sa o transforme in atu? Pai cite zile au tacut chitic? EVZ-ul a avut surse in ANSVSA, cind a simtit danone ca o sa rasufle din alta parte, a luat-o ca c**va inainte. Daca erau cinstiti, sa fi iesit ei primii, cind au aflat. Nu sa astepte atita timp...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Aug 24 2007, 07:19 AM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



nici eu nu am suferit niciodata firmma asta!
si nimeni nu ma intelegea cand spuneam ca eu NU mananc danone!
na,ca am stiut eu ce am stiut...
ma gandesc acum numa la cate mamici dau iaurt danone la copii,cat de intoxicat le a fost capul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Aug 24 2007, 08:34 AM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Cercetarea inseamna sa puna cat mai multe chimicale si sa ii ramana totusi gustul de iaurt.Nici eu nu cumpar nimic de la Danone e cremos are gust cred ca pe asta si mizeaza da nu-i natural.Ma mir ca n-au disparut inca de pe piata la ce produse au.In loc sa investeasca in produs sa-l faca natural cum spun ei investesc in reclama ca-i mai ieftin , ca si alte firme. Dupa mine ar putea linistiti sa dea faliment.Nici mie nu-mi plac firmele cu reclama agresiva si de aia toti care fac astfel de reclame nu le cumpar produsele (IMG:style_emoticons/default/sicsic.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Aug 24 2007, 09:05 AM
Post #10


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Eu nu zic sa nu-si faca reclama, dar nu bazata pe ideea ca produsele lor sunt sanatoase. Sa spuna "da, sunt junk-food, dar ne place gustul". Eu cand imi iau un iaurt cu fructe e clar pe post de junk-food, ca stiu prea bine cat zahar are in el. Mi-am luat la un moment dat iaurtul Danone de soia, n-am putut sa-l mananc de cat de dulce era. Iar Activia are si colorant, si zahar si aroma de nu stiu ce, ca mie mi se pare gretos. Am inteles ca prin alte tari nici n-au voie sa le numeasca pe astea cu fructe iaurt, ci "desert pe baza de lapte si fructe", asa ceva, pentru ca respectivul produs nu mai are nimic de-a face cu iaurtul.
Si in plus nu se intreaba nimeni ce iaurt e ala cu termen de valabilitate de 'nspe luni de zile ? La noi la firma uitase cineva un Danone in frigider, era expirat de sase luni si arata ca nou (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Eu am descoperit un iaurt super bun facut de o firma romaneasca, Vio ii zice, numai ca tare greu il gasesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 05:54 AM