IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum te-ai simtit cand ti-ai luat bebele in brate prima oara?
asgaard
post Feb 5 2008, 05:32 PM
Post #11


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



evident ca se poate, rozy
si eu sunt micuta si sa-l vad pe medicul ala care ar incerca sa-mi explice ce frumoooos e sa nasti natural (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea_M
post Feb 5 2008, 05:39 PM
Post #12





Musafir






corectie, asgaard: INCA se poate (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) sunt tari la care operatia de cezariana se face numai in cazuri extreme, cand viata mamei e in pericol. sau are un pret exorbitant si nu e acoperita de asigurarile de sanatate. Oricum, sentimentul ca-ti tii copilul in brate presupun ca e acelasi, indiferent de modalitatea de... extractie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 5 2008, 06:41 PM
Post #13





Musafir






asgaard, si eu sunt mica, si copiii au fost marisori, si iaca, n-am murit ca am nascut natural.
ganditi-va ca nasterea naturala doare pe moment, dar cezariana este o operatie, pe care o simti muuult si bine, ca orice alta operatie.
mie mi se pare absurd sa m-apuc sa cer operatie, indiferent unde, daca nu e necesar.
nici aici nu se face, decat in cazul in care altfel nu merge.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Feb 5 2008, 06:50 PM
Post #14





Musafir






aa...eu n-am facut nici o operatie pana acum...deci nush cum se simte o operatie mult si bine (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
am sa o intreb pe sora prietenului meu...ea a facut cezariana (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea_M
post Feb 5 2008, 07:13 PM
Post #15





Musafir






pesacarush, eu sunt de parerea ca elasticitatea are limite (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) [adica si oase si ligamente si ... tot] si mi se pare mult mai infricosatoare o poveste de nastere naturala cum am tot citit (travaliu lung, organismul mamei facut ferfenita, cearsafuri pline de sange, complicatii in timp de la ligamentele slabite, celebra taietura pe care ti-o face doctoru' ai n-ai nevoie... imi scapa numele acum) decat o operatie. e doar o parere si atat, nu vreau sa jignesc nici o tabara, nici alta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 5 2008, 08:15 PM
Post #16


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



e mai bine sa nasti normal pentru ca atunci cand bebele vine.. e cumva pregatit pentru asta. i se apasa plamanii prin contractiile alea (sau ceva in genul).
cezariana.. hm, ganditi-va ca stati linistite si beti un coctaik pe malul marii si deodata va ia cineva de gat si va trage afara (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) cam asa e si cu bebe.. travaliul reprezinta pregatirea lui.
anw.. o sa mai vedem pana atunci. mai e timp (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 6 2008, 01:05 AM
Post #17





Musafir






Meg (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Andreea, eu m-am referit strict la cazurile la care nu e nevoie de cezariana. Nu vreau sa va sperii, dar stiu ca sunt si cazuri de doctori carora nu le pasa si lasa mamele sa se chinuie mult si bine. Eu am facut doar o amarata de operatie de apendicita si pot sa spun ca nu e placut si chiar am simtit-o mult timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Feb 6 2008, 01:44 AM
Post #18





Musafir






Ce frumos ai descris Teo momentul venirii printesei talepe lumea . (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Am o prietena, care m-a sunat de pe masa de operatie sa-mi spuna ca a nascut o fetita (a nascut normal) si dup-aia si-a mai petrecut inca vreo 2 ore tot acolo s-o coasa. Nu-i intreaga la minte...cred ca in acele momente nu prea-ti mai arde de telefoane.
Verisoara-mea imi spunea ca in Spania nu-ti face nimeni cezariana decat in cazuri extreme.
In ultima vreme, majoritatea femeilor nasc cu epidurala. Asa scapi de durerile de la nastere, dar exista si dezavantajul ca nu iti poti controla anumite miscari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Feb 6 2008, 02:23 PM
Post #19


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Exact azi se implinesc 24 de ani de cind mi-am luat pt prima data puiul meu in brate!
A fost cel mai frumos cadou pe care mi l-a oferit viata....si ca sa fie si mai frumos natura s-a imbracat pentru prima data anul acela in alb...a nins ca-n povesti!
A fost o sarcina grea cu care a trebuit sa stau internata in spital inca din primele zile si pentru care am platit cred tot atatia bani cit cantarea puiutul meu la nastere. A avut 4.600 si era atit de frumos incit si medicii se mirau ca arata de parca avea 2-3 luni. Si era atit de linistit si dulce incit nici macar nu plingea nervos ca ceilalti copii ci doar ingana un fel de maaamaaaa asa ca toti s-au mirat ca spune si mama inca de pe acum...De fericirea pe care am simtit-o, in ciuda durerilor operatiei de cezariana, nu pot sa vorbesc nu se poate descrie in cuvinte! Este aceiasi fericire pe care o simt de fiecare data cind il string la pieptul meu...Te iubesc puiut...LA MULTI ANI si sa ai parte tot de atita fericire cit mi-ai adus tu mie ca m-ai ales sa-ti fiu mama!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 6 2008, 02:52 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



sa-ti traiasca puiul fleur!!!
(IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
frumos tare vb!!
io lacrimez la fiecar post de aici... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:02 AM