IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tabele cu indicele glicemic in romana
Cleo
post May 5 2007, 04:08 PM
Post #31


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(roxanica10 @ May 5 2007, 08:50 AM) *
H-ulica tu ce vorbesti acolo in Canada? Franceza sau engleza? Ca m-am apucat sa traduc tabelul din mijloc (ig 36-50) dar am ceva cuvinte pe care nu le-am stiut si nici nu le-am gasit in dictionar. Confruntand tabelul in engleza cu cel din franceza mi-am dat seama ca nu sunt chiar la fel. Da-mi un PM cu mailul tau, daca te pricepi la franceza....daca nu...singura solutie s-o intreb luni pe colega mea frantuzoiaca (de fapt e romanca, plecata de la 6 ani in Franta). Di si kalua, imi cer scuze ca n-am fost si eu la fel de prompta ca voi, dar m-a dat peste cap faza cu cardu' si s-a dus o juma' de zi aiurea.


le vorghesc pe-amandoua (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) hai ca-ti dau email-ul

QUOTE(kalua @ May 5 2007, 09:15 AM) *
A consultat mama dictionarul ei destept si acolo e tradus asa: Arrowroot = marantacee (cu denumirea latina in paranteza).


la mine-n dictionar zice arrowroot= arorut (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) (simplu nu? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) - oricum e o planta din a carei radacina se extrage amidonul cum zicea si Diana, banuiesc ca adaugand informatia asta in paranteza va puteti declara multumite si e si explicat rapid ce-i aia (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) marantacee sau arorut
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 5 2007, 05:59 PM
Post #32


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



hai sa zicem c-am finalizat si partea roxanicai insa denumirile de soiuri de grau le-as lua ca atare

apoi o sugestie pt fetele care nu stiu, pe google exista optiunea images: acolo dati cautare cu: khaki fruits de ex si gasiti fotogrfiile corespunzatoare http://www.bigstockphoto.com/thumbs/1/0/6/medium/601986.jpg
sau litchi care-i tot un fruct
http://www.viveroanones.com/vawebsite/Litc...2005%20(10).jpg sau alte minuni care in Romania nu cred c-au intrat (scuze dac-or fi) ...
sau cranberry/ canneberge - merisor http://www.creapharma.ch/canneberge.jpg

etcetc

unele chestii nu le-am gasit traduse pt ca de fapt nu merita traduse, insa se pot insera scurte explicatii.
Eu zic c-o sa iasa foarte fain
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 5 2007, 08:42 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu am folosit google images in completare la dictionar, ca dictionarele dau uneori gres. Am mai folosit si denumirile din latina, cum a procedat kalua.
Ma gindesc sa facem o intreaga sectiune numita "Club Montignac" pe site. Voi ce ziceti? Ar merge?
Hasulica, chiar cred ca o sa iasa foarte fain! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 5 2007, 08:51 PM
Post #34





Musafir






Buna idee! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu m-am apucat de regulile pentru faza 1, dar mare spor n-am avut. Dar maine, Diana, moarta-coapta, ti le trimit. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Nu stiu cum sa facem cu FAQ-urile: sa ia fiecare o limba si sa traduca, le trimitem Dianei si ea le compara, sa nu fie duble?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 5 2007, 09:07 PM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai bine ne consultam si le impartim; in felul asta nu riscam sa municm de doua ori pe-un loc. Kalua, stai linistita, mai dureaza citeva zile (io sper ca nu multe) pina e gata si varianta noua pentru site. Le punem atunci pe toate, ca sa nu fie sectiunea goala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 5 2007, 09:20 PM
Post #36


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



fetelor vad ca-s 80 de intrebari la FAQ unele destul de stufoase. Daca ne adunam mai multe si traducem un numar modic o sa fie gata in no time, altfel e de durata. Mie nu de traducere imi e, ci de dactilografiat (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) atata text. Dar iau si eu cateva intrebari cand ne-apucam. Ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 5 2007, 09:30 PM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iau eu primele 10 bucati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 5 2007, 09:37 PM
Post #38


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



iau si eu tot 10 dar daca-s lungi nu va promit ca poimaine-s gata. poate raspoimaine (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
deci de la 11 la 20 le fac eu

vad ca se fac si referiri la diverse carti. Le adaptam deci fara linkuri sau includem si link-urile catre diverse carti ? Ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 5 2007, 10:00 PM
Post #39


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De linkuri nu e nevoie. Traducere libera, la obiect, explicita... fraze cit mai pe intelesul tuturor. Din experienta stiu ca:
1. frazele lungi il fac pe cititor sa isi piarda interesul.
2. cuvintele al caror inteles nu e cunoscut de cititor il fac sa inchida pagina.
3. ... primele 2 se datoreaza faptului ca utilizatorul de internet e foarte grabit si cam lipsit de rabdare...

Oricum nu e graba, avem cam o saptamina la dispozitie sa adunam tot materialul. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 5 2007, 10:35 PM
Post #40





Musafir






Diana, ti-am trimis regulile pentru faza 1. Am incercat sa le tin cat mai pe scurt. Sunt cateva cuvinte mai (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) , dar cine vrea sa se apuce de MM trebuie sa le invete, altfel nu merge. Tu oricum vei trece prin reguli si vei corecta ce crezi de cuviinta, multumesc de pe acum pentru asta. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Eu incep atunci de la coada, cu intrebarea 80 si oi vedea pana unde oi ajunge. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 05:42 AM