IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vocea
M2TWG
post Aug 16 2010, 03:44 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 1-August 10
Member No.: 8,944



Nu am ştiut unde să postez asta, dacă la sănătate sau  muzică, şi-am ales muzica. Dacă există un topic identic, vă rog să-l ştergeţi  pe acesta. 

Eu am o mare problemă, de acum un an şi ceva. Mie îmi place  să cânt. Vara trecută: după multă Katatonia (şi încercări lamentabile de  a cânta câtuşi de puţin ca solistul lor) am început s-o dau pe death scream,  black growling şi alte minuni. Ce a ieşit? Ceva ce suna ca un leu (şi nu ştiu  dacă aşa trebuia). De-atunci, am observat că pot face aceste… "efecte" când am  colegii alături. Singură nu-mi ies. De la încercările lamentabile de-a-mi  îngroşa puţin vocea, ajungând la şcoală, m-au pus să cânt note înalte. Rezultatul:  tot ce-am făcut vara s-a dus pe apa sâmbetei. 

Vara asta: nu mi-a mai reuşit  nicio melodie, oricare fiind trupa (stilul de cântat fiind unul clar, fără "efecte").  Acum nu mai pot cânta nici sunetele joase (cu care vara trecută nu aveam  probleme) dar nici cele înalte (care n-am reuşit  vreodată să le interpretez). Am vorbit mai puţin, n-am mai băut apă rece, n-am  mai mâncat chestii reci, cafeaua, ceaiul, tot, erau calde. Dar vocea încă nu  vrea.

Dând câteva înregistrări cu mine unei prietene, ea mi-a zis  că am voce frumoasă, că (,) cânt frumos. Dar când cânt, mi se pare mereu că (,) cânt pe nas, că sună prea strident, şi multe altele. (IMG:style_emoticons/default/slap.gif)  

Acum 1 an jumate, eram la cor, vocea a 2-a (nu ştiu dacă are  vreo importanţă). Am renunţat din cauza muzicii populare. 

Nu fac cursuri de canto sau alte chestii de genul. Acasă  cânt numai când sunt singură (ştiţi, ai mei n-au ce face decât să râdă de  mine (IMG:style_emoticons/default/glare.gif) ), la şcoală deloc din cauza colegilor  care-s preocupaţi să urle.

Dacă mă puteţi ajuta, vă sunt recunoscătoare. (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)  

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 16 2010, 09:29 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Poate ar trebui sa te indrepti catre niste cursuri , totusi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 16 2010, 10:09 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



M2TWG, important ar fi in primul rand varsta ta, ceea ce ai cantat, aici intrand toate genurile muzicale, nu doar cele hard, apoi faptul ca incerci imbunatatirea calitatii vocale prin a manca si bea cald, e de admirat, pentru ca band si mancand rece, automat iti distrugi pe zi ce trece corzile vocale, si automat iti si schimbi vocea. Ce-ti recomand: asculta melodii mai vechi, nu neaparat hard, incearca sa le reproduci, dar ia-o incet, progresiv, nu incerca sa fortezi o nota, nici inalta, si nici joasa, stiu ca te vei demoraliza la inceput ca nu reusesti sa urci/cobora o nota, dar asculta melodia cu atentie, repet-o din nou, si din nou, de la inceput. Inainte de a incepe sa canti, fa vocalize, incalzeste-ti vocea, incearca sa canti nedeschizand gura, cum s-ar putea spune pe nas, te ajuta sa auzi in primul rand vocea ta cum suna pe nas, iar apoi te pregatesti pentru melodie. Inregistreaza o melodie pe un site, sa o pot asculta. Apoi, gandeste-te la ceea ce simti tu, nu la ceea ce spun cei din jur. Ai spus ca ti-au iesit niste melodii mai bine, in grup, cu colegii, nu e de mirare, pentru ca se mixeaza voci, si atunci ti se pare ca vocea ta e mai buna, decat atunci cand e singulara, de aceea unii cantareti prefera sa cante intr-un grup decat ca si solisti solo, neavand impactul si succesul sonor ca atunci cand canta in grup.
Din ce ai scris, si din moment ce ai creat si un topic nou, probabil te intereseaza muzica, dar am o intrebare totusi, vrei sa faci muzica, vrei sa canti mereu, vrei ca sa devina un job, sau e doar un hobby?
O alta intrebare ar fi daca iti place un instrument muzical, si implicit daca stii sa canti la unul sau mai multe.
Alta intrebare ar fi daca cunosti notele de pe portativ, daca stii sa citesti partituri.

Ca si specificare, extra muzica, nu mai pune virgula in paranteza. Foloseste-o doar.

Bafta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Aug 17 2010, 06:36 PM
Post #4


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



ca ca nt nu ar suna prea frumos (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cu un sfat te putem ajuta dar mai indicat sunt ceva cursuri sau grupuri/forumuri unde se discuta mult despre muzica. Daca esti din Iasi te pot trimite la un compozitor si cantaret care s-ar putea sa te poata ajuta cu mai multe.

Suportul familiei e de multe ori cel care face diferenta, avand in vedere experienta lor de viata si faptul ca au acces la pusculita cu bani... iar in muzica ai nevoie de bani - cursuri, deplasari, repetitii, etc. Totul e sa stii sa pui problema desi death scream nu e deloc apreciat de parinti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Mergi la o scoala de muzica sau doar una care are cor? Eu la 18 ani eram total impotriva muzicii simfonice, pianului, muzicii populare.. acum pe la 30 gandesc altfel si accept cu placere orice stil muzical.

Ai vreo inregistrare pe undeva online sa ne dam si noi cu parerea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 17 2010, 07:30 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Se cunoaste cine e din Iasi. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Fa-mi mie cunostinta, ca sunt din Iasi. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Aug 17 2010, 09:15 PM
Post #6


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Pai daca ai nevoie atunci cauta pe Google/Youtube " Cenaclul spune ceva" sau "Teodor Munteanu" si daca e cazul iti pot face legatura cu el si poate apare vreun proiect comun.

Cenaclul Spune Ceva este patronat de catre Ateneul Tatarasi si este o incercare a cantautorului iesean Teodor Munteanu de a strange in jurul sau copii si tineri pasionati de un gen de muzica mai putin comercial dar mai aproape de suflet . Versul de buna calitate si vocile curate sunt lucruri de la care nu putem face rabat .

Din pacate pe perioada verii nu mai au spectacole, dar se apropie toamna cu pasi repezi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si reincep cantarile.

Ai vreo inregistrare de a ta? M-am uitat putin prin jurnalul tau dar in afara de multe lucruri interesante si surprinzatoare nici o piesa cantata de tine.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 17 2010, 10:12 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Win-Win eu am vrut sa fiu vocea din melodiile fostului prieten, avea nevoie de o voce, si m-am oferit sa-l ajut. Faptul ca nu am putut sa cant de fata cu el, a determinat ce s-a intamplat intre noi. Intr-un final am reusit amandoi sa depasim bariera asta, si am cantat impreuna, din pacate, ne-am implicat ca si cuplu mai mult si am abandonat ceea ce trebuia sa fie o colaborare, muzicala. Nu mai am vocea atat de buna cum a fost odata, notele inalte nu le mai pot urca cu usurinta. Dar cu putin efort, poate as putea reveni, important e sa fiu in largul meu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
M2TWG
post Aug 18 2010, 11:07 AM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 1-August 10
Member No.: 8,944



QUOTE(citystella @ Aug 16 2010, 09:09 PM) *
M2TWG, important ar fi in primul rand varsta ta, ceea ce ai cantat, aici intrand toate genurile muzicale, nu doar cele hard, apoi faptul ca incerci imbunatatirea calitatii vocale prin a manca si bea cald, e de admirat, pentru ca band si mancand rece, automat iti distrugi pe zi ce trece corzile vocale, si automat iti si schimbi vocea. Ce-ti recomand: asculta melodii mai vechi, nu neaparat hard, incearca sa le reproduci, dar ia-o incet, progresiv, nu incerca sa fortezi o nota, nici inalta, si nici joasa, stiu ca te vei demoraliza la inceput ca nu reusesti sa urci/cobora o nota, dar asculta melodia cu atentie, repet-o din nou, si din nou, de la inceput. Inainte de a incepe sa canti, fa vocalize, incalzeste-ti vocea, incearca sa canti nedeschizand gura, cum s-ar putea spune pe nas, te ajuta sa auzi in primul rand vocea ta cum suna pe nas, iar apoi te pregatesti pentru melodie. Inregistreaza o melodie pe un site, sa o pot asculta. Apoi, gandeste-te la ceea ce simti tu, nu la ceea ce spun cei din jur. Ai spus ca ti-au iesit niste melodii mai bine, in grup, cu colegii, nu e de mirare, pentru ca se mixeaza voci, si atunci ti se pare ca vocea ta e mai buna, decat atunci cand e singulara, de aceea unii cantareti prefera sa cante intr-un grup decat ca si solisti solo, neavand impactul si succesul sonor ca atunci cand canta in grup.
Din ce ai scris, si din moment ce ai creat si un topic nou, probabil te intereseaza muzica, dar am o intrebare totusi, vrei sa faci muzica, vrei sa canti mereu, vrei ca sa devina un job, sau e doar un hobby?
O alta intrebare ar fi daca iti place un instrument muzical, si implicit daca stii sa canti la unul sau mai multe.
Alta intrebare ar fi daca cunosti notele de pe portativ, daca stii sa citesti partituri.

Ca si specificare, extra muzica, nu mai pune virgula in paranteza. Foloseste-o doar.

Bafta.





Ce-am cântat… Ce ne-a pus la şcoală să cântăm, populară (cor + şcoală), ceva black sau death (încă nu-mi dau seama ce Dzeu a fost…), apoi  doom (Katatonia în perioada de clean vocals), ceva Nightwish, ceva Within  Temptation, şi cam atât… XD Mă rog, de la Katatonia ştiu cam toate melodiile în  perioada de clean (1998 – prezent).

  Cu melodiile hard, ca să te citez, am lăsat-o din timpul  şcolii. Colegii mei nu cântau, şi nici eu: practic, îmi strigam colega/colegul  sau mai ştiu eu ce, cu efectele de rigoare, pentru a mai exersa.   Sincer? Aş vrea o carieră-n muzică… Mi-ar place să-mi fac o  trupă… Dar n-am cu cine, în oraş, care au instrumente, deja au trupă. Mi-am  cumpărat recent chitară, şi urmează să mă duc la cursuri. Notele le ştiu (atâta  timp cât îmi folosesc doar vocea) dar nu obişnuiesc să cânt pe note. XD 




QUOTE(Win-win @ Aug 17 2010, 05:36 PM) *
ca ca nt nu ar suna prea frumos (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cu un sfat te putem ajuta dar mai indicat sunt ceva cursuri sau grupuri/forumuri unde se discuta mult despre muzica. Daca esti din Iasi te pot trimite la un compozitor si cantaret care s-ar putea sa te poata ajuta cu mai multe.

Suportul familiei e de multe ori cel care face diferenta, avand in vedere experienta lor de viata si faptul ca au acces la pusculita cu bani... iar in muzica ai nevoie de bani - cursuri, deplasari, repetitii, etc. Totul e sa stii sa pui problema desi death scream nu e deloc apreciat de parinti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Mergi la o scoala de muzica sau doar una care are cor? Eu la 18 ani eram total impotriva muzicii simfonice, pianului, muzicii populare.. acum pe la 30 gandesc altfel si accept cu placere orice stil muzical.

Ai vreo inregistrare pe undeva online sa ne dam si noi cu parerea?




Sunt din Brăila,  din păcate. 

Ai mei nu apreciază nimic la mine. Când m-au prins cântând  Dead Memories (Slipknot), vocea fiind normală, nu s-au putut abţine să nu râdă  de mine.  (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Şcoala mea este una normală, cu corul inclus. Nu am vrut la  o şcoală de muzică deoarece nu prea se învaţă carte pe la ele.  



Înregistrări am pe PC… Dar deja mi se face milă de urechile  voastre aşa că… Aş vrea să vă scutesc de un control la ORL.   (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)   E criză totuşi, am rămas şi eu fără bani  (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)








Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 18 2010, 01:41 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Am ascultat cateva melodii. Unele spun ceva, altele parca inutil, doar zgomot.
Eu iti recomand sa nu-ti distrugi corzile vocale, cantand astfel de melodii. Incearca altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Aug 18 2010, 09:29 PM
Post #10


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Pe aceeasi lungime sonora pana acum ceva ani....NIGHTWISH, Within Temptation, Evanescence, System of a down ....rockoteca. Pe la 22 de ani adormeam doar cu Dimmu Borgir in casti (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Fetelor ia faceti voi repejor amandoua un upload pe Youtube ca m-ati facut curios.

Parintilor canta-le o populara sau ceva ce lor le place observi ca sunt receptivi(Lady Gaga sau Angela Similea)


Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:59 AM