IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Vitaminele din alimente si sanatatea, cascaval impotriva cariilor
kalua
post Nov 12 2006, 02:49 PM
Post #1





Musafir






Pentru a ne alimenta sanatos nu trebuie sa ne schimbam cu totul felul de a manca, mici trucuri ajung sa facem ceva pe chestia asta:
-ceaiul negru contine polifenoli care apara celulele mai bine decat vitamina C si E. Daca stoarcem punguta de ceai dupa ce-am scos-o din cana se dubleaza cantitatea de polifenoli din ceai. Polifenolii astia sunt prezenti doar in ceaiul verde si cel negru.
-sucul de portocale e indicat sa nu se bea dintr-o data, ci in inghitituri mici: astfel ramane vitamina C in sange constanta.
-cascavalul, mancat ca desert ridica ph-ul din gura, chestie care impiedica formarea de carii noi pe smaltul sanatos al dintilor
-ganditi-va la zaharul ascuns: multe produse contin zahar (salam, ketchup, mai toate sosurile industriale, iaurturile cu fructe, etc), chiar daca credem ca mancam ceva normal sau chiar sanatos, bagam in noi fara sa ne dam seama zahar.
-nu consumati functional food: toate produsele carora li s-a adaugat artificial vitamine si minerale sunt de ocolit: toate microsubstantele care au existat in produsul initial sunt distruse, apoi se adauga numai vitaminele/mineralele care sunt scrise pe ambalaj (de ex.: cornflakes)
-mancati soia si produse de soia: contine saponini (ajuta sistemului imunitar) si isoflavoni esterogeni (fortifica oasele, e profilactic impotriva cancerului de san, atenueaza "suferintele" legate de menopauza). E unul dintre cele mai sanatoase alimente!
-folositi iarna rosii din conserva: contin mai multa vitamina C decat cele proaspete pentru ca au fost culese coapte si imediat prelucrate. Fiind in conserva nu se pierde nimic din vitamina C. Inafara de vitamina C corpul mai ia din rosiile in conserva licopina (nu stiu cum ii spune pe rom, e una dintre carotinoida cea mai importanta) care apara impotriva cancerului. Aceata substanta e mai bine prelucrata de corp daca rosiile sunt conservate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
kalua   Vitaminele din alimente si sanatatea   Nov 12 2006, 02:49 PM
kalua   Universitatea autonoma din Barcelona a facut un st...   Jan 5 2007, 07:41 PM
Meg   Faina destinata consumului uman va fi fortificata ...   Mar 11 2007, 04:32 PM
sweet_girl   am o nedumerire: adica cerealele nu sunt sanatoase...   Mar 12 2007, 09:59 PM
divi2007   painea alba e nesanatoasa, eu am inteles ca secara...   Mar 12 2007, 11:32 PM
sweet_girl   de paine nici nu mai zic..am o foarte mare problem...   Mar 15 2007, 09:06 PM
ioannaraluka   Si eu mancam la varsta ta :lol:...cam de atunci am...   Mar 16 2007, 10:08 AM
divi2007   incearca painea neagra te saturi mai repede si e ...   Mar 16 2007, 10:49 AM
sweet_girl   ioanna, 1-2 felii de paine sau deloc!? te invi...   Mar 18 2007, 04:05 PM
ioannaraluka   Supica cu taitei nu cere paine, carnita cu garnitu...   Mar 18 2007, 05:12 PM
bubulina   Nici io nu prea manananc paine...dar cind o maninc...   Mar 18 2007, 08:48 PM
kalua   Nici eu nu prea pot sa mananc ceva fara o muratura...   Mar 18 2007, 09:17 PM
sweet_girl   thanks for the tips, fetele :kiss: si intr-adevar...   Mar 20 2007, 12:12 PM
ciresica_dulce   Fetelor, dar despre vitaminele si mineralele sub f...   Apr 14 2009, 08:29 PM
Maàt   Vitaminele si mineralele de sinteza nu se asimilea...   Apr 14 2009, 10:57 PM
Culturistul   Cerealele, paine sau alte derivate din cereale nu ...   Feb 11 2010, 10:49 AM
Book   Sunt de acord cu tine, in zilele noastre multe ali...   Feb 11 2010, 11:20 AM
Culturistul   Exista vitamine si minerale fara adaosuri, sau cin...   Feb 11 2010, 11:27 AM
gingerbread   Eu consider ca daca mancam sanatos si avem grija s...   Jan 24 2011, 10:44 AM
Rebe2015   Castanele ... Aroma, gustul şi aspectul apeti...   Oct 26 2015, 11:17 PM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 02:42 PM