IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Straie de Sarbatoare, De Craciun
Dore
post Dec 21 2005, 04:31 PM
Post #1


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Indiferent de sarbatoarea pentru care ne pregatim si pentru care asteptam oaspeti, casa trebuie si ea gatita si aranjata ;).
De Craciun parca facem cele mai alambicate pregatiri si gasim peste tot cele mai incantatoare si mai interesante decoratiuni de pom...insa unele sunt asa de scumpe  :-X ca te apuca jalea...

Sa incepem: coronite de brad: cu conuri mici si cu globuri si mai mici, funde dantelate si ghirlande din bilute, clopotel stilizat, sanie cu reni atarnata pe usa....sunt 1000 de lucruri - nu voi reusi sa le enumar pe toate. Poate ma ajutati voi ;).
Indiferent ce-mi trazneste sa mai atarn prin casa, de Craciun fac intotdeauna o ghirlanda din rondele de portocale  ::) pe care o atarn in bucatarie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 21 2005, 05:12 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Eu de sarbatori nu fac absolut nimic, pentru ca sarbatoarea insine o "sarbatoaresc" in mine.De exemplu nu sunt o buna gospodina (de fapt nu sunt deloc, in skimb sotul e "o buna gospodina" :D) si nu stiu gatesc mai nimic, imi place casa sa creeze un ambient relaxant, odihnitor (de paste obisnuiesc sa-mi pu o felicitare semnificativa pe birou-la serviciu sau acasa, iar de craciun una cu bradutz sau globuri, sau ceva simplu care sa simbolizeze sarbatoarea de iarna).

Daca as avea o casa mai mare, probabil as cumpara un brad imens, k in copilarie, si l-as impodobi cu tota familia.Dar cum spatiul nu ne permite, vom merge la parintii mei si vom impodobi bradul acolo.

Am cumparat saptamana trecuta niste casetute de bijuterii, iar pe capacul lor este un mos craciun...sunt tare finutze....in rest, nimic...casa este la fel ca intr-o zi obisnuita.

Dar ghirladele din rodele de portocale cum le faci?(scuze, dar nu-mi imaginez cum...tai pur si simplu portocala rondele??)Bai, nu rade, k te vad :P...

uite-o poza cu casetutzele....
Photobucket.com">(IMG:http://i34.photobucket.com/albums/d148/elle_ni/DSC00985.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 21 2005, 08:05 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Maine am serbare la gradi...promit sa va aduc poze...
Elleni sati traiasca puiul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 21 2005, 09:36 PM
Post #4





Musafir






Eu n-am scos artileria mare anu' asta. Pe usa am o coroana de brad cu niste globuri rosii in forma de inima, niste pene rosii si un ingeras mare facut de fiica-mea cu window colours. Pe masa mica coroana cu cele 4 lumanari care se face inaintea Craciunului (facuta anul asta pe rosu - lumanari si niste globulete si pe de-asupra sarma de-aia fina - "parul ingerilor"). Mai am atarnate pe la usi niste clopotei si brazi cu clopotel mai stilizati, astia-s in alb.
Pomul in fac clasic, cu rosu si auriu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Dec 21 2005, 11:19 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



eu am un obicei. care ma relaxeaza (dupa atata munca) si imi umple sufletul de bucurie!

fac, in jurul unei lumanari, o coronita... din crengute de brad (ramase de la brad dupa ce l-am taiat sa intre in suport), si o ornez cu globulete mici, cu fundite si cu ce-mi mai vine in minte...
acest ornament il asez pe masa, in ziua de Craciun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 22 2005, 06:13 PM
Post #6


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Ele_ni, sunt dragute foc aceste casetute ;).

Ghirlanda din portocale e usor de facut: le tai rondele grose cat degetul mic si le pun la uscat in bucatarie pe o hartie alba, usor absorbanta. Se usuca optim in 2-3 zile si apoi le gauresc - la mijloc sau spre margine. Le insir pe o funda colorata, matase sau panglica lata pentru decoratiuni si le atarn prin casa. Leg funda la capete ca sa iasa o coronita parfumata sau las ghirlanda asa cum e. De obicei decorez tavanul holului cu ele: este o placere sa ma intorc acasa si sa simt Craciunul de cum deschid usa. Uneori mai leg pe funda si batoane de scortisoara  ::) sau pastai de vanilie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 22 2005, 11:09 PM
Post #7


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Poze cu puii mei si cu clasa mea decorata cu norisori si fulgi :)...Sper sa va placa...serbarea mea a iesit super datorita minunilor care sunt copilasii astia :).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 22 2005, 11:13 PM
Post #8


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Si bradul pe care l-am impodobit impreuna cu piticii mei...si care maine pleaca in casuta unor copii ai caror parinti nu si-ar permite sa cumpere un megabradutz ca al nostru...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 22 2005, 11:21 PM
Post #9





Musafir






Ariana  :aplauze:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 22 2005, 11:38 PM
Post #10


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



:) Sunt happy ca iti place...
Eu sunt ...obosita ,fericita,asa cu sufletul plin de drag...pt mine ultimele zile au fos unele din cele mai frumoase...abia acum am timp sa le savurez caci pana azi eram stressata sa iasa totul bine...acum ma uit la poze,la filmulete si...e ok..:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:08 AM