IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Trandafir japonez, (Hibiscus sinenesis) care nu infloreste
Diana.
post Jun 28 2015, 12:27 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am un trandafir japonez, (Hibiscus sinenesis) de mai bine de 3 ani care nu infloreste.
Il ud, ii vorbesc, are lumina, i-am pus ingrasamint... nimic! Nu vrea absolut deloc sa imi faca macar o floricica!
Am mai avut si nu a fost nici o problema, imi facea floricele pe banda rulanta. Domnul acesta insa, e foarte incapatinat.
Aveti idee ce se intimpla? Singurul lucru la care ma pot gindi este ca nu are suficienta caldura... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jun 30 2015, 04:55 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Dia, daca zici ca are lumina suficienta, apa cat trebuie si i-ai mai pus si ingrasamant... raman relativ putine motive ca el sa fie inca mofturos...
So: 1. Verifica sa nu aiba purici de plante ... afide sau alte ganganii care sa-l necajeasca...
2. Un alt motiv af fi locul in care se afla ghiveciul... Sa nu fie cumva intr-o zona dens circulata, undeva in dreptul unei ferestre deschise permanent sau al unei usi utilizata frecvent, astfel ca planta ar fi mereu necajita de curenti puternici de aer.
3. Ultimul motiv care-mi vine acum in minte... si care ar fi cred cel mai plauzibil : cat de mare e ghiveciul si cand i-ai schimbat pamantul ultima data ??? Daca ghiveciul nu are diam mai mare de 25 cm si anul acesta nu i-ai pus pamant proaspat, atunci e timpul sa o faci... altfel ioc flori! ...oricat ingrasamant i-ai turna pe gat...

So... care ar fi motivul din cele de mai sus...?! :-)

This post has been edited by Valentina30: Jun 30 2015, 04:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 30 2015, 08:25 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



1. Nu are absolut nimic, l-am verificat cu lupa, e bine-mersi... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
2. Ghiveciul era pe casa scarilor si intr-adevar, acolo sint curenti de aer. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
3. E pus de vreun an intr-o hurdubaie de ghiveci care are 35 cm sau chiar mai mult in diametru...
Am mai avut hibiscus si imi facea flori non-stop (e drept, cind eram la Craiova, nu aici si il tineam in balconul inchis, deci era ca intr-o sera)
Saru` mina mult! Acum l-am scos afara l-am pus linga gard unde are dos din doua parti si are si mai mult soare. Daca vad ca nu ii convine, il bag iar in casa, ca alta solutie nu vaz... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 4 2015, 02:38 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Valentina, a inflorit hibiscusul! Si nu doar ca a inflorit, dar mai are inca vreo 10 bobocei... Multumesc pentru sfat!
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/hibiscus_zpszs0tz0c7.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:24 PM