IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Viata din Anii Mei, Jurnalul lui fleurdelis
fortelady
post Oct 4 2007, 02:59 PM
Post #1





Musafir






Spor la scris!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
fleurdelis
post Oct 16 2007, 10:44 AM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Multumesc fetelor!
Da misssn7, ai dreptate acum nimic nu ma mai doare, desi mi se umezesc ochii cind povestesc...dar imi lipseste o mare parte din copilaria copilului meu si asta doare! Cred ca senzatia asta o au cei cu membre amputate care simt dureri fantoma...

Acum cind ma uit in urma, am senzatia ca Cineva acolo sus a vegeat pentru mine, m-a insotit peste tot si m-a purtat in brate cind mi-a fost cel mai greu.

Din momentul in care a intrat in casa fiul lui lucrurile au inceput sa se deruleze cu repeziciune...
Ei au stat toata noaptea de vorba in camera lui fiu-so, lucru pe care l-am socotit normal si eu am dormit linistita in dormitor...dar dimineata cind inca mai eram cu ochii cirpiti de somn el a venit sa-mi spuna ca fiu-so are de gind sa stea cam o luna in Israel si ma roaga sa-mi gasesc in acest timp undeva sa stau cu chirie pentru ca fiu-so nu suporta sa stea sub acelas acoperis cu mine
Asta a venit ca un pumn in fata...si socata de propunere i-am spus ca daca-i asa atunci sa-i zica lu fiu-so sa-si caute el sa stea cu chirie si ca eu nu plec de acolo...pentru ca sint nevasta lui si deocamdata este casa in care m-a adus cind m-a luat.
A inceput sa se inrosesca de furie sa strige furios sa ies imediat din casa si a schitat gestul de a duce mina la pistolul pe care-l purta la briu...pentru ca era echipat deja pentru a pleca la servici.
Pentru a doua oara eram maritata cu un barbat care-mi aratase ca este nebun dupa mine si pentru a doua oara eram amenintata cu pistolul...nu stiu cit de mare a fost socul dar mi-am spus ca trebuie sa-mi pastrez calmul. Cu vocea cea mai calma pe care am reusit sa mi-o adun i-am spus sa se linisteasca pentru ca ies imediat...si asa cum eram, in papuci si pijamale am zbugit-o pe usa.
M-am dus glont direct la sediul de politie care era la vre-o 300m de acolo si abia cind am ajuns am cazut ca o cirpa pe un scaun care mi-a fost oferit si am inceput sa pling...
A durat putin pina mi-am revenit si am reusit sa relatez printre sughituri ce mi s-a intimplat...si cu toate ca ebraica mea nu era atit de perfecta oamenii au inteles despre ce-i vorba. Au facut imediat un proces verbal si m-au linistit ca o sa fie totul bine. Doi plitisti si o plitista m-au invitat in masina politiei si au mers cu mine acasa...nu stiam ce au de gind. Cind am ajuns acasa cei doi au ramas stupefiati...primul lucru pe care l-au facut politistii a fost ca l-au imobilizat pe barbatu-meu, i-au luat pistolul si i-a pus catuse...apoi le-a cerut cheile casei pe care mi le-a dat mie si au plecat cu ei avind grija sa-mi spuna ca un timp nu ma va mai deranja nimeni, sa stau linistita si sa invat bine ebraica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
fortelady   Viata din Anii Mei   Oct 4 2007, 02:59 PM
Maàt  

Reply to this topicStart new topic
6 User(s) are reading this topic (6 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 08:02 AM