IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

57 Pages V  « < 55 56 57  
Reply to this topicStart new topic
> Grup de suport pentru suferindele cu tiroida, Pentru informare si sustinere reciproca
kittyvrancea
post Nov 23 2015, 12:41 PM
Post #561


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 123
Joined: 1-February 11
From: Romania
Member No.: 9,804



Iodul este prezent in atat de multe alimente...din pacate este greu sa tin o evidenta ff precisa a continutului in iod a fiecarui aliment pe care il consum pt ca nu timp f mult la dispozitie pt documentare.
Am inceput sa iau Silimarina si un complex de Ca, Zinc, Magneziu si D3 si ma bucur ca nu ma mai inteapa inima deloc.
Nici nu mi-am mai facut o dozare a Ca demult...
Am citit cateva art referit la acest TSH. Se pare ca nu tb evaluat izolat, fara luarea in considerare a lui Ft4. Iar daca Ft4 este doar putin marit, atunci se pare ca hipertiroidia este usoara.
Doamne ajuta! Sa auzim de bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 25 2015, 01:10 PM
Post #562


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O informatie gasita astazi - zic eu, folositoare -
"Se considera ca aspartamul, un indulcitor artificial, ar putea declansa boli tiroidiene autoimune (tiroidita cronica autoimuna Hashimoto, boala Basedow-Graves) la persoanele predispuse."
Decu FARA sucuri "diet", ca e mai sigur. Plus ca au un gust INFECT!

"Excesul de iod apare de obicei dupa administrarea unor medicamente bogate in iod (de exemplu amiodarona/cordarone, substante de contrast iodate pentru investigatii radiologice, suplimente alimentare din alge marine). Majoritatea persoanelor care ingera cantitati mari de iod raman eutiroidiene; unele persoane insa, in special cele care anterior au fost deficitare, dezvolta hipertiroidie. In mod paradoxal, excesul de iod poate inhiba sinteza hormonilor tiroidieni si duce la gusa si hipotiroidism.

In principiu in hipertiroidism este de evitat aportul excesiv de iod deoarece acesta poate accentua hipertiroidismul (deci reducerea alimentelor cu cantitate mare de iod dar cel mai important evitarea medicamentelor cu iod – amiodarona/cordarone, substante de contrast iodate pentru investigatii radiologice, suplimente alimentare din alge marine)."
Autor: Loredana Parlog, medic endocrinolog
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pages V  « < 55 56 57
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:36 PM