IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Avortul- pro, contra sau depinde de situatie?, Pareri, nu paruieli
Luanna
post Mar 14 2007, 04:57 PM
Post #41





Musafir






Avortul este crima dpdv religios.
Indiferent ca o sarcina survine in urma unui viol, indiferent ca pilula a dat gres, din nefericire chiar si daca acel copil prezinta grave anomalii,(de multe ori voia Domnului e f greu de urmat!)a curma o viata este o crima.
Nimic nu este intamplator in aceasta viata, si daca Dumnezeu a hotarat ca in pantecele unei femei sa rasara o viata, nu cred ca are dreptul sa o ia.
In fine...sunt pareri si pareri, nimeni nu detine adevarul absolut, iar acestea la randul lor nu sunt corecte sau incorecte,ci doar diferite.
Eu am facut doua avorturi, pe care nu mi le voi ierta vreodata si nici nu pot uita...e un mare chin si o mare greutate de dus in spate...
sa ne feresca D-zeu de o asa alegere , sau mai bine noi sa ne ferim...
numai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Mar 19 2007, 06:02 PM
Post #42


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Bun venit la noi, Luanna. (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Indiferent ce alegeri a trebuit să faci în trecut, ele rămân acolo. Trebuie să ne însuşim experienţa de viaţă şi atât; regretele nu ajută. (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Sep 7 2007, 03:42 AM
Post #43


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



a zis cineva "nu aduc pe lume un copil daca nu am ce sa-i ofer'.
oh, o sa fie mai saracut...let's kill him??!!
in lumea medicala nu se refera la embrion ca la un copil, tocmai ca sa le fie mai usor sa faca avorturi...dar eu una stiu: si eu am fost odata embrion. si eu am fost la un moment dat o gramajoara de celule, si daca cineva le-ar fi strivit, nu ar fi facut 'o procedura medicala', ci m-ar fi omorat pe mine.(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

scuze daca sunt dura...nu ma iau de persoane , ci de idei...pe voi, va iubesc pe toate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgy
post Sep 9 2007, 10:22 AM
Post #44


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 6
Joined: 8-September 07
From: bucuresti
Member No.: 2,188



QUOTE(Diana @ Jul 12 2006, 10:46 AM) *
Avortul... Da sau ba?
Sta avortul sub semnul moralitatii?
Daca da, cind ?
Daca nu, de ce?

cand esti in fata faptului crezi ca ti mai arde de religie si moralitate?nu iti spun eu
am fost crescuta in spirit religios dar..........
acum un an am crezut ca am ramas ,f naspa.aveam 20 ani studenta.crezi ca ma m gandit ca ma bate dumnez daca avortez
nu .in nici un caz.
probabil ca as face o.
sau as gasi alta solutie mult mai simpla la prima vedere
la s face si la s adopta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Sep 9 2007, 01:25 PM
Post #45





Musafir






QUOTE(georgy @ Sep 9 2007, 10:22 AM) *
la s face si la s adopta.


Ai da copilul spre adoptie sau...? ca eu una nu am inteles.Si daca da, crezi ca te'ar lasa inima,sa nu stii ce soarta va avea pruncul tau? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 9 2007, 03:34 PM
Post #46


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Sa iti dai copilul spre adoptie?! Pe care l-ai purtat 9 luni in pantece?!

In ceea ce priveste avortul, in ziua de astazi, cand exista atatea mijloace de contraceptie, de ce trebuie sa se ajunga la asa ceva? Este vorba totusi despre o fiinta careia ii refuzi dreptul la viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 9 2007, 10:28 PM
Post #47


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La noi avortul e privit inca ca mijloc contraceptiv... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mik_ela
post Sep 21 2007, 05:38 PM
Post #48





Musafir






In primul rand, titlul topic-ului mi se pare nepotrivit, intrucat e foaaarte clar ca depinde de situatie. In al doilea rand, as fi curioasa sa stiu cate dintre voi ati fost in situatia de a alege intre a pastra o sarcina si a face un avort. Nu ma refer aici la copilele de 18 ani. I s-a intamplat cuiva sa i se rupa prezervativul, sa se bazeze pe pilula de urgenta si sa constate ca de fapt e insarcinata? E un subiect destul de delicat, mai ales pt o femeie care a trecut prin asta si mi se pare total aiurea sa iti dai cu parerea si sa faci supozitii despre sentimentele si trairile unei femei aflate intr-o asemenea situatie, si mai ales referitor la ce simte dupa( pomenea cineva despre "goliciunea"aceea). Ca si cand o fetita...de nu-stiu-ce-varsta ar vorbi despre orgasm....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 21 2007, 05:58 PM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Posibil ca titlul sa ti se para nepotrivit, insa este vorba de :
1. da, sunt de acord cu avorturile, nu conteaza cum, nu conteaza daca e vorba de prostie, neglijenta, lipsa de educatie sexuala sau pur si simplu o intimplare nefericita
2. nu, nu sint de acord sub nici un motiv
3. depinde de situatie (viol, incest, maladii congenitale ale fatului, mame prea tinere, tati care nu isi doresc copilul) samd.


Iar topicul incepe asa:
QUOTE
Avortul... Da sau ba?
Sta avortul sub semnul moralitatii?
Daca da, cind ?
Daca nu, de ce?


Topicul nu este despre daca o membra sau alta a trebuit vreodata sa faca avort, cind si de cite ori si in ce conditii. Acestea sint lucruri mult prea personale pentru a fi discutate pe un forum public. Topiocul se refera strict la parerea personala a celui care posteaza vis-a-vis de avorturi. Si atit.
Si nu ne-ai spus parerea ta vis-a-vis strict de topicul prezent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mik_ela
post Sep 24 2007, 02:51 PM
Post #50





Musafir






QUOTE(Maàt @ Sep 21 2007, 04:58 PM) *
Posibil ca titlul sa ti se para nepotrivit, insa este vorba de :
1. da, sunt de acord cu avorturile, nu conteaza cum, nu conteaza daca e vorba de prostie, neglijenta, lipsa de educatie sexuala sau pur si simplu o intimplare nefericita
2. nu, nu sint de acord sub nici un motiv
3. depinde de situatie (viol, incest, maladii congenitale ale fatului, mame prea tinere, tati care nu isi doresc copilul) samd.
Iar topicul incepe asa:
Topicul nu este despre daca o membra sau alta a trebuit vreodata sa faca avort, cind si de cite ori si in ce conditii. Acestea sint lucruri mult prea personale pentru a fi discutate pe un forum public. Topiocul se refera strict la parerea personala a celui care posteaza vis-a-vis de avorturi. Si atit.
Si nu ne-ai spus parerea ta vis-a-vis strict de topicul prezent.

Daca ai fi citit cu atentie raspunsul meu ai fi sesizat parerea mea : "depinde de situatie"
Daca ai fi citit toate postarile ti-ai fi dat seama ca ma refeream la opiniile mult prea "profunde" exprimate acolo. Si atat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 05:10 PM