IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari despre diverse lucrari dentare, Plombe, obturatii, etc
Diana.
post Aug 3 2007, 08:56 AM
Post #41


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ti-am editat numarul de telefon. Daca vrei sa fii sunat de zgubilitici, mai pune-l si alta data.
Daca ai "prieteni" te "rezolva" ei oricum.

http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=2800
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Aug 3 2007, 10:43 AM
Post #42


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



vaaai, Di, iti semana ala a numar de telefon? (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Unde ai mai vazut prefix cu 0733 urmat de 7 cifre??? (IMG:style_emoticons/default/bataita.gif)
Eu stiu ca sunt dus cu pluta dar nici chiar in halul asta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Later edit: 'neata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aby
post Aug 8 2007, 07:04 PM
Post #43


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



helloww...ma intrebam daca nu stiti un dentist bun in cluj?mm... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) am schimbat o gramada de dentisti.bine de la ultimul marturisesc ca am fugit (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) ...am indurat destule.pe langa faptul ca imi fac repede greata mai si striga la mine.si daca e vorba de durere in cazul meu omu' trebuie sa aiba rabdare cu mine..nu sa strige.bine ideea este ca sunt si fricoasa:P(nu-mi place sa-mi umble cineva in gura).am fost in iarna la ceva studenti...mi-au placut cum au lucrat,dar nu m-am putut inscrie la ei pentru ca ziceau ca ei fac inscrieri doar la persoanele care vor sa-si puna aparat dentar(cei cu problemele acestea).de curand mi s-a rupt o masea,plus ca mai aveam inca una rupta. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) .oare o sa gasesc pe cineva pe placul meu?(si cand zic asta nu ma refer ca sa se poarte cu mine ca o printesa,doar sa aiba rabdare cu mine si sa nu ma chinuie) (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Aug 8 2007, 11:03 PM
Post #44


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



se rezolva. iti dau PM maine-poimaine. daca nu primesti nimic, da-mi tu - ca sa-mi reamintesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Sep 17 2007, 10:31 PM
Post #45





Musafir






am o problema cu un dinte de mica adica: dentistul mi a scos un dinte de jos din fata mai repede decat trebuia si din cauza asta a crescut stramb in fata adica se afla mai in spate si putin mai sus decat ceilalti dinti

acum vine intrebarea as putea sa pilesc din el 2 mm poate si mai putin pt ca atunci nu s ar vedea asa urat ar parea "egal" cu ceilalti cel putin la inaltime

ideea asta mi a venit cand am urmarit o emisiune de la tv , dentitul nu era roman si i a pilit la tipa dintii ei fiind neegali sus
eu am vrut sa l scot mai demult ma obsedeaza sa i am drepti, aparat nu am purtat ca mi a zis dentistul se indreapta ei singuri cand cresti mai mare ei am crescut si tot naspa e (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

as dori parerea ta pls (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Sep 18 2007, 03:00 PM
Post #46


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



In principiu se poate. Daca nu este mult de luat din smalt. incearca sa faci o poza de aproape, cu aparat foto bun, si pune-o pe mail.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Sep 18 2007, 04:41 PM
Post #47





Musafir






din pacate nu am aparat photo deloc, dar o incerc sa fac rost si iti trimit poza

mersi mult (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ally6
post Nov 22 2007, 10:10 PM
Post #48





Musafir






QUOTE(the_punkreas2003 @ Mar 5 2007, 08:31 AM) *
Este o plomba de amalgam argint-mercur. Daca este integra si inca "etansa" ca sa spun asa este mai buna decat cele fizionomice din compozit. Despre toxicitate - intr-adevar avand mercur nu este chiar o obturatie "sanatoasa" dar nu ridica mari probleme. Deobicei amestecul de AG-HG vine in capsule pre-dozate deci nu exista un risc in ceea ce priveste o supradozare a mercurului.
Problema este alta. In cazul in care mai exista in cav. bucala alte lucrari metalice cu alta compozitie (respectiv coroane) apare o reactie de genul electrolizei. Apare astfel un gust metalic neplacut (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Daca nu te deranjeaza aspectul si daca medicul spune ca e integra, i suggest sa o pastrezi.

Pt. plombele realizate de-acum incolo as merge totusi pe compozit datorita esteticii dar si datorita tehnicii de slefuire mai putin invazive. Amalgamul nu adera la dinte si trebuie realizata o cavitate cu baza mai larga a.i. sa nu zboare de-acolo. Compozitul nu are nevoie de vreo foma speciala sau de o dimensiune minima a cavitatii pt ca se "lipeste" de dinte.

care este diferenta dintre compozit si amalgam.astept raspuns
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Nov 22 2007, 10:43 PM
Post #49


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Compozitul este material fizionomic (estetic),amalgamul este un material alcatuit din pulbere de plumb/argint si mercur si deci se pune numai pe dintii laterali ("masele") pentru ca este mai rezistent si bineinteles pentru ca are un aspect mai inestetic fata de compozite,care incearca sa se apropie cat mai bine de culoarea dintelui natural.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dana_dana418
post Nov 27 2007, 06:42 PM
Post #50


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 26-November 07
Member No.: 2,725



am si eu o intrebare......... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) o lucrare de portelan, odata cimentata......se poate decimenta? sau e definitiv?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 11:59 AM