IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nepotrivirea la pat
blondina
post Jan 15 2006, 12:51 AM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu..recunosc nu prea am experienta in acest domeniu numit sex  :fluierat: dar nu inteleg in ce consta nepotrivirea la pat.Poate cineva sa ma lumineze?
Exista intr-adevat nepotrivire din punct de vedere anatomic sau este doar ceva pe plan psihic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 15 2006, 01:22 AM
Post #2


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Brrr e o chestiuta cumplita mai ales cand iubesti omul de langa tine si constati ca nu merge tocmai acel plan...Citisem despre asta in carti prin liceu si nu mi-a venit sa cred cand am trait experienta asta pe pielea mea.
Cred ca este vorba de o nepotrivire pe plan psihic...caractere si firi diferite.In viata de zi cu zi percepi asta fara sa despici firul in patru iar in pat devine uneori o problema si dupa asta potopul...:(

In plus ma intreb  eu in ce se transforma viata sexuala a unui cuplu dupa 7-8 ani de exemplu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 15 2006, 01:43 AM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Si mie mi-e frica de asta..mai ales ca nu stiu la ce sa ma astept Ariana..  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 15 2006, 01:49 AM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



De ce trebuie sa fie totul asa complicat? :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Jan 15 2006, 02:04 AM
Post #5


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Cred ca aceasta nepotrivire este exclusiv de natura psihica si este de fapt un semnal de alarma in cuplu, cand unul din parteneri o sesizeaza. Daca incep sa se gandeasca la asa ceva, probabil ca nu se simt 100% confortabil unul cu celalalt.
Parerea meaTM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 15 2006, 03:07 AM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



De acord...acum intrebarea mea e...se poate depasi o faza din asta?Am tot auzit eu ca prin comunicare...dar nu e doar o chestiutza pur teoretica?
Pentru ca in momentul in care apare o situatie de genul asta te panichezi si intra reprosurile in film,nu iti mai arde de comunicari!!! :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 15 2006, 10:30 AM
Post #7


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Teoretic, pe lumea asta oricine poate face pereche cu oricine. Avand in vedere ca sexul tine foarte mult de practica fizica si mai putin de intelect sau de psihic, este usor de presupus ca doi oameni care se tavalesc suficient de des si sunt direct interesati sa-si produca placere reciproc, vor reusi sa faca asta in cele din urma.

Nepotrivirea la pat reprezinta lipsa de atentie la dorintele si nevoile sexuale ale celuilalt - un fel de egoism sub plapuma sau orgoliul ca tu stii cel mai bine cum trebuie facut sexul, iar daca partenerul nu stie aceleasi lucruri, clar ca habar nu are despre ce este vorba. Nepotrivirile din punct de vedere anatomic sunt foarte rare: penisuri foarte mici sau vagine putin elastice apar mai des in bancuri decat in viata reala.

Cand trec anii, viata sexuala a unui cuplu ar trebui sa se imbunatateasca, fiindca cei doi se cunosc foarte bine si au depasit multe prejudecati si chiar si mai multe praguri ale comunicarii. Este mai bine sa ne gandim ca sexul este exclusiv un sport - pe care invatam sa-l practicam si ca nu exista priceputi sau nepriceputi, nici talente native,
Exercitiul optimizeaza functiunea, asa ca nu dispera Blondina  :-*.
Deci..... invatati, invatati si iar invatati!  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 15 2006, 12:39 PM
Post #8





Musafir






Eu cred ca uneori nepotrivirea asta nu se poate remedia prea mult in timp , oricat ar incerca cei doi . De ce spun asta? Pentru ca "stilul" in pat al fiecaruia este rezultatul unui cumul din experientele trecute , trairile importante din viatza si chiar educatia si mediul in care traieste -toate contribuie la formarea unui anumit "pattern" .

In momentul in care doua "patternuri" nu se suprapun in nici un punct si nici nu se completeaza apare adevarata nepotrivire , iar pentru depasirea ei , unul sau ambii membrii ai cuplului ar trebui sa faca niste schimbari radicale in personalitatea lor . Acestea sunt de cele mai multe ori atat de greu de realizat incat persoana in cauza se intreaba daca se merita si daca nu ar fi mai simplu sa caute pe altcineva cu "pattern" corespunzator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 15 2006, 01:09 PM
Post #9


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



QUOTE
Cred ca este vorba de o nepotrivire pe plan psihic...



Ariana, daca e pe plan fizic ce te faci?  :morideris: :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
22ank
post Jan 15 2006, 04:23 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 197
Joined: 15-January 06
Member No.: 150



nepotrivirea la pat este cum zicea cineva mai devreme o cauza a experientelor anterioare diferite ale partenerilor. daca se iubesc pot invata cum le place fiecaruia si sa se...potriveasca. :P daca nu, e o vorba din popor: ne-o potrivim...cu mana  :morideris:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 22nd September 2024 - 09:26 AM