IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Enciclopedia produselor cosmetice, sfaturi general valabile
rozy
post Jun 17 2008, 02:57 PM
Post #31





Musafir






aa...atunci tine-ma la curent pls (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 17 2008, 03:08 PM
Post #32


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Bine, Cleo, saru' mana (IMG:style_emoticons/default/pls.gif)
Pe mine ma intereseaza produsele solare pt ten mixt in primul rand. Apoi cele pt ten in general.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 17 2008, 03:41 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Lista:
https://www.beautypedia.com/bestproducts.aspx

Da` fa si tu un efort si acceseaza siteurile ei:
http://www.cosmeticscop.com/
http://www.paulaschoice-eu.com/shop/
https://www.beautypedia.com/Default.aspx

Si va rog sa NU UITATI ca aceste efort este facut de CLEO in mod benevol - NU ARE NICI O OBLIGATIE SA NE DEA NOUA MURA-N GURA, MULTE INFORMATII SINT PUBLICE PE SITEURILE PAULEI BEGOUN- si e o munca titanica, cartea are citeva mii de pagini!!! - si Cleo trebuie sa aibe timp pentru asta.

Eu am cautat si singura si am gasit. Sint citeva clicuri la urma-urmei iar lui Cleo ii trebuie ore intregi sa traduca - timpul asta trebuie sa si-l faca, sa il rupa de undeva.

Si e de bun-simt sa facem si noi un efort- nu numai noi sintem ocupate, sa nu uitam asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 17 2008, 03:45 PM
Post #34


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Adevar graiesti, Maat. Daca este in regula, pot traduce si posta si eu de pe site-urile ei, in functie de dorintele fetelor.
I don't take for granted her effort, trust me (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jun 17 2008, 04:09 PM
Post #35





Musafir






m-am uitat pe lista la fdt si pudra....si erau acolo printre primele si de la Avon..(IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) bun,deci nu tre sa ma mai complic (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 17 2008, 04:10 PM
Post #36


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Avon made in USA poate, dar Avon Made in Poland (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 18 2008, 04:15 AM
Post #37


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



acu i-acu tineti-va bine ca-i mult insa merita citit


Ce fericeste pielea si ce o supara

Curatati-va pielea delicat :
e unul din pasii de baza in ingrijirea pielii de orice tip uscat, gras, acneic etc
unele produse de curatare contin inca, agenti care usuca foarte tare si ca atare sint daunatoare, in special sapunurile solide. Cele solubile de regula sint mai delicate

Folositi demachiant pt ochi
demachierea ochilor in special cand folosim mascara, tus, farduri, anti-cearcan fdt etc este foarte importanta, altfel (pt un machiaj al ochilor minimal) am putea sa ne multumim cu un produs de curatare solubil.

Chiar si o expunere la soare, minima, fara protectie este daunatoare
Sa mai repetam odata importanta folosirii unei creme cu protectie solara si aceasta crema trebuie aplicata in mod generos. In fine, nu exista bronz sanatos, fie de la soare fie de la solar (de fapt acesta este mult mai periculos decat soarele). Orice bucatica de piele care se coloreaza datorita soarelui este o piele serios agresata.

Multe probleme ale pielii sint cauzate de produsele vandute sub pretextul sau numele ca ar fi produse speciale pt prevenirea acestor probleme
Alergiile, iritatiile, sensibilitatea sint adeseori cauzate de produsele de ingrijire a pielii. Unele de care trebuie sa va feriti includ : camphor, menthol, lime, eucalyptus, peppermint, fragrant oils si grain alcohol. Pe de alta parte produsele care sint exagerat emoliente pot cauza probleme tuturor tipurilor de piele la fel si cele care usuca

Pielea uscata nu se rideaza mai repede sau mai incet decat pielea grasa si toate cremele hidratante din lume nu vor opri ridarea
Ridurile nu sint cauzate de cat de uscat sau gras este tenul ci de factori genetici si de expunerea neprotejata la soare

Exfoliati-va in mod regulat
Cea mai eficienta metoda de exfoliere este « topical scrub » care poate fi la fel de simplu ca utilizarea unei carpitze sau a unui produs de curatare care contine o componenta abraziva.
Cercetarile au stabilit insa ca BHA (acidul beta hydroxy care in industria cosmetica este acidul salicilic) pt tenul gras sau acneic si AHA (acidul alpha hydroxy ) sau PHA (polyhydroxy) pt ten normal spre uscat nu sint numai exfolianti eficienti ci maresc productia de collagen, imbunatatesc aspectul general al pielii si in concluzie, este de preferat utilizarea acestora

Nu cumparati automat produse bazandu-va pe recomadarea pe varste
Nu vi se pare ciudat ca femeilor peste 50 de ani li se ofera un singur tip de produs pe cand de la 20 la 49 sint cel putin 3 categorii? Dupa aceatsa teorie cineva care are 45 sau 49 de an i nu poate utiliza produsul pt femei de 50-51 insa cea de 80 de ani poate utiliza linistita crema celei de 50. Sint destule femei tinere cu ten uscat la fel cum exista si femei mai « in varsta » cu ten gras si acneic (am una chiar la sevici) . Impartire produselor pe categorii de vartsa e doar marketing
Nu cumparati automat produse bazandu-va pe tipul vostru de piele
Suna ciudat concluzia aceasta insa exista si explicatii. A nu se intelege ca tipul tenului nu conteaza ci de foarte multe ori tenul tau nu e de tipul pe care il crezi. E foarte posibil ca tipul de ten pe care il ai sa fi fost creat de produsele pe care le folosesti. Ca sa stii ce tip de ten ai trebuie sa incepi cu inceputul : foloseste un produs de solubil si delicat de curatare alaturi de un tonic fara ingrediente iritante ( sau un dezinfectant daca tenul are « intentii » acneice ) care contine anti-oxidanti, anti-iritanti, agenti de « legare » a apei. De asemena un exfoliant eficient, protectie solara peste zi (care poate fi inclusa in crema sau in fdt) si un produs bine formulat sub forma de crema hidratanta, serum, toner peste noapte. Pt cele cu ten gras folosirea peste noapte a unei creme sau lotiuni ( vs serum sau gel) cu ingediente care « ingroasa » poate cauza probleme.
Industria cosmetica insista in a spune un neadevar si anume : ca toate tipurile de ten au nevoie de hidratante. Ce este adevarat insa ar fi ca toate tipurile de ten au nevoie de antioxidanti, agenti de legare ai apei si celelate ingrediente descrise ieri.

Trateaza-ti pielea pe care o ai azi si nu pe cea de luna trecuta, saptamana trecuta sau ieri
Tipul tau de piele poate sa se schimbe si se va si schimba. Rutina de ingrijire a pielii nu ia in considerare schimbarea provocata de anotimpuri, de emotii, de clima (umeda, uscata, rece, calda) si nici de ciclul menstrual. Fiti atente la ce anume va indica pielea. Luna aceasta s-ar putea sa ai nevoie de i protectie solara extra hidratanta in timpul zilei si o crema mai emolienta peste noapte. Luna viitoare se prea poate sa ai nevoie de o crema mai lejera si un fdt cu protectie solara peste zi si nimic peste noapte. Acceasi teorie e valabila si pt tenul gras sau acneic. De fapt cele care se confrunta cu cosuri ar putea gasi utila alternarea rutinei si anume o zi dezinfectant, o zi produsul BHA
Toate acestea nu insemana ca trebuie sa cumparati produse noi luan de luna ci pota etrrebuie sa folsiti mai putin dintr-un produs si mai mult din altul adaptand rutina la cerintele curente ale pielii.

Adolescentele nu sint singurele cu acnee
Nu toti cei care au avut acnee in adolescenta se vindeca de ea, la fel daca ai avut un ten curat nu inseamna ca n-o sa ai acnee mai tarziu, peste ani. Vina pt inconsecventa asta innebunitoare o pteti da pe hormoni

Lupta cu cosurile si acneea nu este un mister insa cere produse si ingrediente speciale
Baza rutinei de ingrjire ar fi : cleanser delicat, exfoliant, dezinfectant local (benzoyl peroxid-ul este considerat cel mai eficient, un studiu britanic arata chiar ca acest dezinfectant are urmari mai eficiente si mai stabile decat antibioticele)
telul unui tratament anti-acneic este sa reduca excesul prodctiei de ulei, sa elimine imbacsirea celulelor si a porilor si sa distruga bacteria (propianibacterium acnes) care cauzeaza de fapt inflamarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 18 2008, 08:01 PM
Post #38





Musafir






Cleo (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) vreau sa-ti multumesc inca o data pentru 'portia' de frumusete pe care ne-o oferi in fiecare dimineata. Citesc cu atentie si trebuie sa recunosc ca invat lucruri noi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jun 18 2008, 09:49 PM
Post #39





Musafir






M-am uitat si eu la filmulete si mi se pare de bun simt ce zice tipa. Multumim Cleo pentru efortul tau de a ne aduce noi informatii legate de ingrijirea pielii. Eu sunt acum intr-o perioada in care nu mai inteleg ce se intampla cu pielea mea si ce trebuie sa folosesc. In fine.

Ceea ce nu mai inteleg e urmatorul fapt: cum se face ca produsele Paula's Choice de pe site-ul ei au in compozitie anumite ingrediente care irita pielea cum ar fi: sodium laureth sulfate, parabeni, etc... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 18 2008, 10:21 PM
Post #40


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



cu parabenii am o istorie insa o sa mai scriu zilele astea
se pare ca acesti conservanti sint mai putin agresivi decat altii, insa actiunea lor exacta asupra pielii, nocivitatea lor ca sa zic asa, nu s-a demonstrat stiintific ....s-a vorbit, s-a scris, insa n-a publicat nimeni o lucrare clara si exacta. un DA sau NU peste parabeni

stay tuned (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

aah am cumparat si creme fara parabeni si deodorante fara aluminiu. concluzie: niste mizerii! sau ca sa nu fiu gheonoaie si sa generalizez, mie nu mi-au priit ci dimpotriva
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:26 AM