IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lipsa de calciu
contraste
post May 29 2007, 08:50 AM
Post #11





Musafir






şterge administratorule, lasă numai un post, nu ştiu de ce mi se întâmplă de se multiplică aşa !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post May 29 2007, 08:50 AM
Post #12





Musafir






divi, ar fi tare bine să elimini din alimentaţie şi oţetul, pentru că este ştiut că topeşte calciul.


Foloseşte borş sau lămâie pentru acrit după caz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 29 2007, 02:54 PM
Post #13





Musafir






QUOTE(cat @ May 29 2007, 09:35 AM) *
divi, in fiecare luna faci injectii cu calciu? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)



in ultimele 2 luni asa am facut pt ca m am simtit rau , dar acuma am grija la alimentatie si o sa iau tablete cam 10 zile pe luna.

otet nu prea folosesc pt ca nu mi place, dar nu stiam ca elimina calciul thx
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post May 29 2007, 06:16 PM
Post #14


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Divi, imi pare f rau ca ai asemenea probleme, eu stiu f bine ce inseamna pt ca inca din clasa a 8-a m-am confruntat cu asa ceva, faceam niste crize de tetanie f urate, pur si simplu ii speriam rau de tot pe ai mei si o saptamana dupa asta eram epuizata. Am facut o criza urata si la facultate, la un examen, partea proasta a fost ca multi au crezut ca am simulat-o desi am fost dusa imediat la SMURD si mi s-au facut analizele pe loc iar medicii erau pur si simplu socati pt ca aveam calcemia atat de scazuta incat nici nu au putut detecta nivelul Ca-ului.

Acum sunt in regula dar ani de zile faceam intravenoase lunar cate 10zile si uneori stateam cu branula in vena pt ca nu mai aveau pe unde sa ma intepe.

Nu am apucat sa citesc mesajele fetelor decat fugitiv, dar sa stii ca, intr-adevar, pe langa Ca mai ai nev si de vit D si de Mg. De asemenea, nici eu nu sunt incantata de preparatele de sinteza pt ca de multe ori nu se absorb. Personal, am avut rezultate f bune cu preparatul Sandoz (Ca efervescent) si AT 10 (vit D). Si, bineinteles, Ca gluconic injectabil.

Exista un preparat naturist din coji de oua, este f bun, este lipsit de efecte secundare, nu exista problema supradozajului, o sa postez imediat reteta, eu m-am simtit f bine in urma acestui tratament, merita sa-l incerci.

Multa sanatate!

Aceasta este reteta: Maceratul de coji de oua

Este un procedeu care contine calciu sintetizat pe cale naturala (de catre pasari). Acest fapt ii confera, fata de calciul obtinut prin procese chimice, avantaje deosebite: absortie integrala, absenta efectelor secundare si a pericolului hipercalcemiei, reducerea riscului formarii calcifierilor.



Principalele substante active continute sunt acizi (citric si malic), vitamine (C,B, PP si A - ca provitamina), minerale (calciu, indeosebi, si, in mai mica masura siliciu, mangan si fosfor) si enzime. Este indicat in insuficienta paratiroidiana (cu fenomene de hipocalcemie si spasmofilie), tulburari de crestere, osteoperoza, fracturi cu dificultati in sudarea oaselor, paradontoza, gravidie, alaptare. Contraindicatii: diabet zaharat si hipercalcemie.
Se administreaza: 1 lingura, de 3 ori pe zi, la mesele principale, diluat in 100 - 200 ml. apa, sirop sau ceai medicinal. In cazul persoanelor in varsta, doza se reduce la jumatate. Inainte de intrebuintare se agita bine solutia. Durata tratamentului, 2-4 saptamani. Cura se poate relua numai dupa o pauza de 1-2 saptamani.


Pentru preparare este necesar ca, mai intai, cojile de oua sa fie spalate bine pentru indepartarea impuritatilor, dupa care se pun 1-2 zile la uscat. Se maruntesc, apoi, la dimensiunile unui solz de peste de circa 3/3 mm, pisandu-se in pive sau presandu-se pe un fund de lemn, dupa ce, in prealabil, le-ati pus intr-o bucata de panza curata si rezistenta. Cojile astfel faramitate se macina cu rasnita de cafea sau alt dispozitiv, pana cand devin un praf fin, asemanator fainei. Intr-un vas de sticla sau faianta, se combina 2 parti de praf de coji de oua, cu 3 parti de miere si o parte de suc de lamaie sau vin alb. Se omogenizeaza bine amestecul, se toarna intr-o sticla (care se inchide ermetic cu dop) si se pune la macerat timp de o saptamana, la loc intunecos, racoros si uscat (de regula la frigider). Solutia se agita zilnic, de 2-3 ori. Preparatul astfel obtinut se pastreaza in vase de sticla colorata, ermetic inchise, la adapost de lumina, caldura si surse de contaminare. Valabilitate, la frigider, 6 saptamani.

O sa revin si cu alte date, din pacate acum sunt intr-o mare criza de timp. Ai grija de tine! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

PS Uitasem sa mentionez: este f bine sa folosesti coji de oua de la pasari crescute la tara, sunt mult mai bune decat ouale de la magazine. Ai mei imi aduc mereu de la bunici cate o sacosa cu oua special pt asta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 29 2007, 06:25 PM
Post #15





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/floricele.gif) arrisuca iti multumesc din suflet o sa incerc reteta ta cu siguranta ca m am saturat de atat injectii si tablete (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post May 29 2007, 06:30 PM
Post #16


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Cu multa placere, Divi! Sper sa-ti fie de folos, pe mine m-a ajutat f mult. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 29 2007, 07:20 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



divi, eu stiu o fata care tot asa nu asimila calciul din lapte deloc, si bea lapte de vaca cu tonele. dar a renuntat la asta de vaca si a incercat de bivolita, de capra... si a functionat. este vorba de molecula continuta de laptele de vaca (din cate am auzit), care nu se prea potrivste cu receptorii omului (cea din laptele de vaca e mult mai mare), cica laptele de bivolita ar fi diferit. daca nu ti se pare scarbos, poti incerca....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post May 29 2007, 08:53 PM
Post #18


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Doamne, cat am mai mancat si eu in tinerete din preparatul postat de arissuca. Are rezultate garantate! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 29 2007, 08:59 PM
Post #19





Musafir







laptele de capra si bivolita e intr adevar mai hranitor, dar ar exista o problema chiar nu as avea de unde sa l procur si nici nu ma prea omor dupa lapte pt ca il tolerez greu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post May 30 2007, 08:07 AM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



divi, oare iaurtul nu ti-ar fi bun? Are Napolact iaurt din lapte de oaie si bivolita si telemea din acelasi fel de lapte. Nu stiu daca se gasesc peste tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:51 AM