IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Constipatia, Cauze si remedii contra constipatiei
TeoRBD
post Aug 18 2007, 04:59 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



Fac acest topik in numele mamei mele, care rezolva, din pacate, doar pe jumatate, aceasta problema cu CEAI VERDE (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) La 47 de ani, 1,64 m, are de abia 44-45 de kg, si sunt aproape sigura ca si din cauza ceaiului baut prea mult, (la nici 100 ml de apa pune 2 plicuri), a slabit asa mult, de fapt niciodata n-a fost grasa, dar parca acum e doar piele si os (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) E adevarat ce zic eu? Voi cum rezolvati aceste probleme? Stiu ca se recomanda un regim bogat in fructe si legume, dar ea nici sa n-auda de asa cv (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 18 2007, 06:12 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



constipatie cu ceai verde? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
e ceva de moment sau .. ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Aug 19 2007, 06:45 AM
Post #3





Musafir






Multe crudităţi !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 19 2007, 06:46 AM
Post #4


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



(IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Ce vrei sa spui, de cat timp bea ceai? De anul trecut...cred ca s-a implinit un an (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Si nu vrea sa renunte la el nici in ruptul capului (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 19 2007, 07:30 AM
Post #5





Musafir






Teo, daca nu vrea sa renunte la el, degeaba vei propune tu alte alternative. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Alternative cum ar fi: iaurt Activia de la Danone, seminte de in, tarate. O alimentatie echilibrata este totusi baza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Aug 22 2007, 02:36 PM
Post #6





Musafir






La mine-i superlaxativ pepenele verde mancat dimineata pe stomacul gol...chiar si cel mancat cu o seara inainte are efect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 23 2007, 11:09 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Orice iaurt natural, combinat cu musli natural (sau nu) are proprietatile necesare pentru activarea tranzitului intestinal.
E nevoie de alimente foarte bogate in fibre, nu e doar ceaiul care provoaca constipatia.
Constipatia se accentueaza si in lipsa miscarii, vine "la pachet" cu traiul sedentar, munca la birou.
Mama ta are nevoie de multe legume, iaurt ( nu brinza, brinza are cheag care "stringe" la burta), miscare, piine cu tarite. Multa sanatate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 23 2007, 11:57 PM
Post #8





Musafir






TeoRBD spune ca mama ei isi rezolva problema cu ceai verde, nu ca acesta i-o provoaca. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu cunosc cateva persoane care nu mai sunt constipate de cand mananca un iaurt Activia (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (natural) pe zi.
Iaurturile astea probiotice au si alte bacterii in ele in comparatie cu iaurtul simplu, se simte si la gust, nu sunt atat de acrisoare ca celelalte.
Ma gandesc ca la fel de bune or fi si iaurturile probiotice ale altor firme. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Iar pentru fibre trebuie consumate cel putin 400 g legume si 250 g fructe pe zi. In fiecare zi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 24 2007, 12:02 AM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hai, ca daca nu ne luam la harta pe tema iaurt, nu facem nimicuta... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Ka, probioticele au nevoie de muuulti aditivi ca sa isi pastreze calitatile si sa nu se "sexpireseasca" repede, iaurturile bune is tocmai cele care nu se tin de lingurita, nu sint cremoase si is acrisoare.
Alea is cu cele mai putine prostii in ele. Io in astia de la danone nu am incredere deloc.


A, si mierea, mierea de albine naturala este grozava: mierea de albine in tratarea constipatiei da rezultate foarte bune, plus ca spacap de E-uri. :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 24 2007, 06:58 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



(IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) Va multumesc pentru sfaturi, dar cum s-o determin sa pape iaurt? (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:54 AM