IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Somnul si rolul lui
Cite ore dormiti pe zi?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 27
Guests cannot vote 
Diana.
post Feb 11 2006, 04:02 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In general, se recomanda un program regulat de somn, de circa opt ore pe noapte.
Chiar daca unii oameni nu pot dormi atit, perioada minima sanatoasa de somn este de sase ore.
Se spune ca o viata in care somnul este respectat poate fi prelungita cu cel putin trei ani.

Creierul uman continua sa "rumege" problemele care ne preocupa peste zi  si, se pare, el functioneaza in acest sens si in timp ce dormim.
Un studiu realizat de cercetatorii britanici pe un grup de voluntari a demonstrat aceste afirmatii.
Unii participanti la studiu a fost lasati sa doarma opt ore pe noapte inainte de a gasi solutia pentru o problema care le-a fost expusa.
Ceilalti voluntari s-au gandit la rezolvare fara sa doarma.
La finalul intervalului de timp stabilit, cercetatorii au constatat ca persoanele care au dormit s-au dovedit a avea sanse de trei ori mai mari in a gasi o rezolvare a problemei expuse, fata de cei care nu au dormit.

Voi cit dormiti intr-un interval de 24 de ore?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 11 2006, 09:05 AM
Post #2


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Mie mi se pare logic rezultatul la care s-a ajuns in urma experimentului. In timpul facultatii ziceam ca invat cel mai bine seara-noaptea, dar pana la anumite ore, dupa care oricat m-as fi straduit nu mai intelegeam nimic.
Acum daca ma asez in pat ma ia somnul :P .
As fi totusi curioasa de un experiment care sa dovedeasca eficienta sau inef. somnului de frumusete sau daca poate fi numit asa.
Am mai auzit ca visele se petrec intr-un interval foarte mic, desi noua ni se pare ca am visat toata noaptea si se petrec cel mai adesea catre dimineata.
Si ca sa raspund la intrebare, ma incadrez in cel de-al doilea interval si cateodata sunt prea obosita si sa mai visez :P

...si visez sa ajung macar o zi/noapte prin ultimul :fluierat: interval
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 11 2006, 11:23 AM
Post #3





Musafir






mie mi se intampla ceva tare nasol de la o vreme.Pana anul trecut obisnuiam sa dorm 8-10 ore pe noapte cel putin,altfel nu ma simteam ok.De la o vreme nu mai pot sa adorm sub nici o forma inainte de ora 2 , si dorm max 8 oare, dar de obicei cam 6. Macar de calitatea somnului ar fi buna dar in general dorm f agitat si ma trezesc obosita gata.
Am tot baut la ceai de tei, calmante din plante, etc ...fara efect de la un timp. Nu stiu ce sa mai fac, somnifere nu ma induplec sa iau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 11 2006, 11:38 AM
Post #4


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Pai "za evil one" :P poate ai ceva probleme care te framanta si nu te poti odihni ca lumea. Daca zici ca nu poti nisci sa adormi, sigur e ceva, calmante nu as lua nici eu, poate e doar o perioada aiurea, cred ca toata lumea trece prin asta. Stresul :fluierat:
De aceea ai deschis topicul cu muzica de dinainte de somn :) nu mai stii ce sa incerci?
Incearca cu un pahar de lapte cald inainte de somn, vezi daca merge, serios. :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 11 2006, 02:19 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu nu pot dormi in noaptea dinaintea examenului. ma foiesc pe toate partile si..  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Feb 11 2006, 02:25 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Sunt de parere ca toata treaba este de natura psihica, din cauza stresului sau ma rog, a personalitatii fiecaruia. Inca din generala eram destul de relaxat, imi aduc aminte ca ma uitam la un film pe la  ora 1 si la 8 dimineata aveam examen la istorie.Am dormit bine mersi si fara griji. Oricum rar dorm mai putin de 8 ore pe noapte.

(yeah I'm back if anyone cares :D)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anona
post Feb 13 2006, 10:37 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 11-February 06
Member No.: 207



Nu stiu :ametit: cum voi fetelor, dar eu ultima vreme sunt foarte somnoroasa, parca as fi in perioada de hibernare.

Stresul de la servici ma omoara, sunt permanent obosita si tot timpul  vreau sa dorm.

in zilele de odihna ma trezesc la 11, peste vreo ora dorm vreo doua ore la amiaza, iar seara pe la opt vreau iar sa dorm, dar ma mai tin pina 10 cu chiu si vai.

Tare imi displace situatia asta, chiar ma gindesc  :magandesc: sa merg la medic sa-l rog sa ma ,, lase,, acasa vreo saptamina ca nu mai pot.

Si mai am o chestie cind sunt stresata mii somn si vreai sa maninc incintinuu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 15 2006, 10:06 AM
Post #8





Musafir






Da, fiecare se manifesta altfel in conditii de stres. Poate ca ar fi chiar indicat totusi sa treci pe la medic daca oboseala ta nu are o explicatie plauzibila: sa iti faci niste controale pe la ficat si niste analize de sange.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 17 2006, 09:16 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Hapciu, daca nu dorm 8 ore in cap, sunt lesinata.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Feb 17 2006, 10:04 AM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



eu de cand ma stiu sunt somnoroasa si imi place sa dorm mult si sa zac in pat cand ma trezesc  :P
din pacate insa si eu fac parte din categoria celor care se culca foarte tarziu... uneori ma apuca si 3 dimineata. dar cum la job trebuie sa fiu la 9 nu am timp prea mult de somn (ma trezesc la 7). asa ca ma multumesc si cu mai putin (si uneori prost). insa oricum sunt zombie tot timpul... si nici cafea nu prea beau ca nu prea are mare efect asupra mea...

oricum consider ca un somn de 8-9 ore este foarte important pentru oricine, chiar si pentru cei care sustin ca nu au nevoie de atat.   :trozneala:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:13 PM