IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Boli cu transmitere sexuala
expose_yourself
post Feb 2 2009, 05:00 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 66
Joined: 29-September 06
From: Bucuresti
Member No.: 593



Am nevoie de cateva informatii despre anumite boli despre care, in general, se stie ca se transmit sexual.
Mai exact ma intereseaza daca pot fi transmise si prin alte feluri, de exemplu ce risc prezinta folosirea aceleasi bai, toalete cu o persoana infectata cu HPV, cu herpes genital etc? Pare ignoranta intrebarea la prima vedere fiind vorba de o boala ce se transmite sexual, dar daca ne gandim la ce implica intrarea in contact cu zona infectata, intrebarea are ceva substanta.
Am sa imi fac in curand o programare la ginecolog special ca sa discutam asta, dar as vrea sa stiu daca ati auzit sau stiti de cazuri in care persoane au luat o boala transmisibila sexual (in special cele mentionate mai sus) doar pentru ca au impartit locuinta cu o persoana infectata cu un astfel de virus.
(Sper ca nu m-am exprimat insensibil sau am jignit pe cineva cu ce am zis)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Feb 2 2009, 06:53 PM
Post #12


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Cel mai bine ar fi sa discuti cu un medic ginecolog, pentru ca iti poate da mai multe informatii decat noi, dar daca tot ai intrebat iti scriu ce stiu eu.

Herpesul este cauzat de un virus numit herpes simplex, care este de doua tipuri, HSV-1 si HSV-2. In general HSV-1 cauzeaza herpesul oral (la nivelul buzelor sau a limbii), iar HSV-2 este cauza herpesului genital. Dar studiile recente au aratat ca si tipul HSV-1 poate infecta organele genitale, in cazul sexului oral, la fel si HSV-2 poate infecta cavitatea bucala, rezultand herpesul oral. Important de retinut este faptul ca herpesul se poate raspandi si in momente in care nu prezinta simptome vizibile. Folosirea aceleasi toalete sau bai nu poate infecta, pentru ca virusul rezista destul de putin timp fara gazda, pentru raspandirea virusului este nevoie de contact apropiat care sa permita schimbul diferitelor fluide ca de ex. salivei, secretiei vaginale etc.

Despre HPV sunt foarte multe de spus, pentru ca in aceasta grupa sunt in jur de 100 tipuri, cele care se transmit sexual sunt cam jumatate si se transmit la fel ca si HSV-ul, deci nu prin capacul toaletei etc. Dar oricum este indicat pentru fiecare femeie activa sexual sa-si faca un test Papanicolau odata la 6 luni.

Ginecologul o sa-ti poata da un raspuns la toate intrebarile tale, iar pana atunci poti sa te documentezi putin si pe internet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
expose_yourself
post Feb 2 2009, 07:00 PM
Post #13


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 66
Joined: 29-September 06
From: Bucuresti
Member No.: 593



Janis, mersi pentru raspuns.
Am citit despre,sigur..doar ca nu apare nici o garantie clara ca nu se transmite si prin alte feluri...
Dupa ce vorbesc cu doctorul am sa scriu si aici:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Feb 2 2009, 11:37 PM
Post #14


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Nimeni n-o sa-ti garanteze ca e 100% sigur ca nu te vei infecta de nimic, dar gandeste-te care e posibilitatea ca un virus HSV de exemplu sa ajunga pe capacul toaletei, dupa aceea ca sa supravietuiasca fara gazda pe o chestie de plastic, si sa mai fie in stare sa ajunga si la tine, si sa te si infecteze... E bine sa fim precauti, dar exista o limita pe care daca il depasim devenim doar paranoici:) Trebuie sa vorbesti cu ginecologul, de altfel sunt si eu curioasa ce o sa-ti spuna, asa ca, sa nu uiti sa revii dupa ce ai fost la el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 3 2009, 12:13 AM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



No, dupa cum bine ai spus, aceste boli se nuesc BTS-uri. Ori venerice. Boli cu transmitere sexuala. Nu BPA (Boli prin atingere),nu BDC (boli de atingere).
La fel ca SIDA- Nu se ia daca dai mina cu un bolnav decit daca aveti rani deschise pe mina aia amindoi.
Daca ar fi fost sa se iala fel ca tusea magareasca, s-ar fi numit infectioase ori contagioase. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
expose_yourself
post Mar 21 2009, 05:05 PM
Post #16


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 66
Joined: 29-September 06
From: Bucuresti
Member No.: 593



OK, am fost acum mai bine de o luna dar n-am avut ocazia sa postez.
Doctorul mi-a spus cam aceleasi lucruri ca si voi, atat doar ca e mai bine sa astept aprox 30 de min daca persoana respectiva a folosit baia inainte.
Si in general, mi-ati dat sfaturi mult mai elocvente decat doctorul acela, mersi frumos.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sheba
post Jun 23 2009, 12:52 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 11-June 09
Member No.: 6,662



QUOTE(oanami @ Aug 14 2008, 10:08 PM) *
stiu ca problema a fost demult terminat dar las mesajul pentru urmatoarele care vin sa citeasca .


Cand schimbi partenerul e posibil sa ai nevoie de o perioda ce acomodare la partener. flora ta bacteriana de jos nu este obisnuita cu "bacterile "lui, sau sperna , si se produce un desechilibru si apar vaginite. dar de siguranta nu excludeti un BTS primit.


si asta poate fi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anto_mitzi
post Jan 23 2010, 07:48 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 22-January 10
Member No.: 7,831



gagici m-am inscris special pe un site de forum,pentru a deslusi o curiozitate de a mea:D daca aveti bunavointa sa impartasiti cu mine un raspuns....cum adica la controlul gine tre sa mergi fara sa te speli cu 24h inainte????????si eu daca merg la o consultatie pt ca am o candidoza sau orice altceva,care numa noi stim ce fel de scurgeri putem "produce"......cum sa merg nespalata sa ma "desfac" in vazul dr-ului cu ditamai "problemoaia" dupa mine.......bleac....so??:-??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 23 2010, 09:23 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai analiza la sapun nu are cum sa-ti faca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 23 2010, 09:50 PM
Post #20


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu nu am stiut de asta. Mereu m-am spalat inainte sa plec de acasa spre doctor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:05 PM