IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Peelingul: chimic, cu laser, etc
flavy2ros
post Feb 21 2007, 11:41 PM
Post #31


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



QUOTE(bebe_maria @ Feb 21 2007, 10:18 PM) *
eu am facut primul peeling in octombrie (superficial) si apoi peste inca o luna- timp in care am folosit diverse crema pt regenerarea tenului- unul mai puternic (superficial spre mediu). Iar crema de protectie solara (fps 60) am folosit-o vreo 8 luni



maria, ce creme ai folosit pentru regenerare??? eu dupa peeling , 10zile am folosit crema de galbenele de la medic si dupa a zis ca pot sa folosesc cremele mele (gelul si tratamentul de noapte de la Vichy) si numai daca ies afara sa folosesc crema cu protectie (photodemax) dar mi-a zis doar 2 sapt .
si in timpul zilei timp de 8 luni ai folosit numai crema de protectie solara???
mersi ... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 22 2007, 12:49 AM
Post #32


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(flavy2ros @ Feb 21 2007, 11:41 PM) *
maria, ce creme ai folosit pentru regenerare??? eu dupa peeling , 10zile am folosit crema de galbenele de la medic si dupa a zis ca pot sa folosesc cremele mele (gelul si tratamentul de noapte de la Vichy) si numai daca ies afara sa folosesc crema cu protectie (photodemax) dar mi-a zis doar 2 sapt .
si in timpul zilei timp de 8 luni ai folosit numai crema de protectie solara???
mersi ... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


flavy eu si inainte de peeling am folosit niste creme speciale pt pregatirea tenului. iti spun tot ritualul pe scurt (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) : inainte - 1 luna am folosit auriderm; dupa primul peeling superficial -1 luna am folosit auriderm si flavo-c ; apoi a urmat al 2 lea peeling mai profund putin si dupa el am folosit auriderm, flavo-c (una dimineata una seara) si chiroxy (dupa crema aplicata dimineata). Dupa fiecare peeling am stat o saptamana in casa (era strict interzisa expunerea la soare) apoi am iesit numai dupa ce am aplicat crema de protectie solara. Sa stii ca mie mi-a spus ca este extrem de important si ceea ce fac dupa peeling pentru rezultate cat mai bune... si inca ceva, eu am mers periodic la control dupa peeling timp de vreo 3 luni (gratis de data asta).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 22 2007, 12:24 PM
Post #33


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



QUOTE(bebe_maria @ Feb 22 2007, 12:49 AM) *
flavy eu si inainte de peeling am folosit niste creme speciale pt pregatirea tenului. iti spun tot ritualul pe scurt (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) : inainte - 1 luna am folosit auriderm; dupa primul peeling superficial -1 luna am folosit auriderm si flavo-c ; apoi a urmat al 2 lea peeling mai profund putin si dupa el am folosit auriderm, flavo-c (una dimineata una seara) si chiroxy (dupa crema aplicata dimineata). Dupa fiecare peeling am stat o saptamana in casa (era strict interzisa expunerea la soare) apoi am iesit numai dupa ce am aplicat crema de protectie solara. Sa stii ca mie mi-a spus ca este extrem de important si ceea ce fac dupa peeling pentru rezultate cat mai bune... si inca ceva, eu am mers periodic la control dupa peeling timp de vreo 3 luni (gratis de data asta).



mersi ... eu nu am folosit inainte nimic , mi-a spus doar sa nu fac tratament cosmetic ... nu stiu ce sa mai zic ... , totusi clinica la care am facut eu, e o clinica de chirurgie plastica , foarte cunoscuta si ma asteptam la niste rezultate bune ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
as mai vrea sa fac unu dar nu stiu ce sa fac , pt ca nu am incredere si alta clinica in tm nu mai stiu ...
mie nu mi-a zis sa merg la control decat daca e ceva sa o sun ... atat ...
mi-e frica sa mai fac odata si sa fie la fel ... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

QUOTE(flavy2ros @ Feb 22 2007, 12:12 PM) *
mersi ... eu nu am folosit inainte nimic , mi-a spus doar sa nu fac tratament cosmetic ... nu stiu ce sa mai zic ... , totusi clinica la care am facut eu, e o clinica de chirurgie plastica , foarte cunoscuta si ma asteptam la niste rezultate bune ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
as mai vrea sa fac unu dar nu stiu ce sa fac , pt ca nu am incredere si alta clinica in tm nu mai stiu ...
mie nu mi-a zis sa merg la control decat daca e ceva sa o sun ... atat ...
mi-e frica sa mai fac odata si sa fie la fel ... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)



cat o costat peelingul cel superficial si cel mediu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 22 2007, 05:50 PM
Post #34


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(flavy2ros @ Feb 22 2007, 12:24 PM) *
mersi ... eu nu am folosit inainte nimic , mi-a spus doar sa nu fac tratament cosmetic ... nu stiu ce sa mai zic ... , totusi clinica la care am facut eu, e o clinica de chirurgie plastica , foarte cunoscuta si ma asteptam la niste rezultate bune ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
as mai vrea sa fac unu dar nu stiu ce sa fac , pt ca nu am incredere si alta clinica in tm nu mai stiu ...
mie nu mi-a zis sa merg la control decat daca e ceva sa o sun ... atat ...
mi-e frica sa mai fac odata si sa fie la fel ... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
cat o costat peelingul cel superficial si cel mediu?


150 euro ar fi costat fiecare dar la al doilea am avut un efl de reducere pt ca a fost in cadrul unei lectii pe care dna dct o dadea altor dermatologi din toata tara... era un fel de seminar despre peelingul chimic.. si pt ca am acceptat sa fie toti acei doctori perzenti am platit mai putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 22 2007, 06:06 PM
Post #35


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



QUOTE(bebe_maria @ Feb 22 2007, 05:50 PM) *
150 euro ar fi costat fiecare dar la al doilea am avut un efl de reducere pt ca a fost in cadrul unei lectii pe care dna dct o dadea altor dermatologi din toata tara... era un fel de seminar despre peelingul chimic.. si pt ca am acceptat sa fie toti acei doctori perzenti am platit mai putin



mersi , maria!
si la mine a costat tot atat .
a2lea cat timp a durat toata procedura ... ? ti-am lasat solutia mai mult , te-a dat de mai multe ori ...?
scuze ca pun atatea intrebari , dar vreau sa stiu daca mai fac odata .. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
mersi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 22 2007, 10:14 PM
Post #36


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(flavy2ros @ Feb 22 2007, 06:06 PM) *
mersi , maria!
si la mine a costat tot atat .
a2lea cat timp a durat toata procedura ... ? ti-am lasat solutia mai mult , te-a dat de mai multe ori ...?
scuze ca pun atatea intrebari , dar vreau sa stiu daca mai fac odata .. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
mersi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


flavy al 2 lea a fost cu alta substanta, asta a fost diferenta... si parca mi-a aplicat substanta de 2 ori, nu doar o data ca la primul.. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
nu stiu cat de mult ti-a vorbit tie doctorita despre peeling dar mie mi-a explicat cat de importanta este ingrijirea de dupa, la fel de importanta ca peelingul in sine.. dupa peeling pielea este extrem de sensibila si din cauza asta o saptamana este strict interzisa expunerea la soare si apoi este voie doar cu crema cu fps minim 60! ti se poate arde/ decolora pielea, poti face dermatite si cel mai grav chiar poti face cancer de piele (asta e extrem dar totusi e bine de stiut!). poate la tine efectele n-au durat si pt ca nu ai ingrijit pielea asa cum ar fi trebuit... ai intrebat-o pe doctorita de ce s-a dus efectul atat de repede?! sunt chiar curioasa ce ar zice... poti sa o intrebi si de ce nu ti-a ercomandat creme speciale pt regenerarea si desensibilizarea pielii pt dupa peeling... eu de ex am luat si detralex care ajuta la reducerea rosetii. chiar asa, pielea ta cat de rosie a fost/este ? povesteste-mi putin cum a decurs la tien recuperarea, cum a aratat pielea dupa o sapt/doua etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 22 2007, 11:57 PM
Post #37


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



QUOTE(bebe_maria @ Feb 22 2007, 10:14 PM) *
flavy al 2 lea a fost cu alta substanta, asta a fost diferenta... si parca mi-a aplicat substanta de 2 ori, nu doar o data ca la primul.. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
nu stiu cat de mult ti-a vorbit tie doctorita despre peeling dar mie mi-a explicat cat de importanta este ingrijirea de dupa, la fel de importanta ca peelingul in sine.. dupa peeling pielea este extrem de sensibila si din cauza asta o saptamana este strict interzisa expunerea la soare si apoi este voie doar cu crema cu fps minim 60! ti se poate arde/ decolora pielea, poti face dermatite si cel mai grav chiar poti face cancer de piele (asta e extrem dar totusi e bine de stiut!). poate la tine efectele n-au durat si pt ca nu ai ingrijit pielea asa cum ar fi trebuit... ai intrebat-o pe doctorita de ce s-a dus efectul atat de repede?! sunt chiar curioasa ce ar zice... poti sa o intrebi si de ce nu ti-a ercomandat creme speciale pt regenerarea si desensibilizarea pielii pt dupa peeling... eu de ex am luat si detralex care ajuta la reducerea rosetii. chiar asa, pielea ta cat de rosie a fost/este ? povesteste-mi putin cum a decurs la tien recuperarea, cum a aratat pielea dupa o sapt/doua etc



mersi , si mie mi-a spus sa nu ies 7-10zile afara din casa , si dupa, 2 sapt cand ies afara sa folosesc crema cu factor de protectie cea ce am si facut ... dupa peeling dupa 24h , a trebuit sa ma spal pe fata cu un sapun cu ph neutru si sa aplic o crema de galbenele care mi-a dat-o ea , asta timp de 10 zile ...
dupa 24h dupa peeling (ea mi-a zis ca se va face o coaja maronie) dar nu a fost asa , a fost ca o coaja f f subtire de culoare mai inchisa care dupa 2-3 zile a inceput sa se exfolieze dinspre cetru spre exterior , dupa 6-7zile pot spune ca s-a exfoliat toata pielea , fata arata bine si avea o culoare roz foarte deschis , mai mult pe nas si obraji care s-a dus dupa 1-2zile si pori era f mici ...
iar dupa alea 10zile mi-a spus ca pot folosi produsele mele de curatire si crema (dar sa nu contina alcool) si daca ies afara sa folosesc crema cu protectie solara ... atat ...
iar acum dupa 2sapt jumate nu vad nici o diferenta , pori sunt la fel ca inainte ... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
am fost foarte atenta la tot ce mi-a zis dansa si am facut tot ce mi-a zis ... nu stiu nici eu ce sa zic ... sincer ma asteptam la niste rezultate bune ... dupa cum mi-a zis ea ...

am inteles ca si tu ai probleme cu porii , ce produse folosesti ... ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 23 2007, 12:44 AM
Post #38


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



la mine problema cea mai mare este reprezentata de porii mariti si gropitzele de la acne.. uite mi-am mai amintit ceva, nu stiu daca pt orice tip de peeling e la fel dar iti spun oricum: mie mi-a dat doctorita o cremuta speciala cu care sa ma dau saptamana in care pielea se exfoliaza mai ales acolo unde "crapa" + din 2 in 2 ore ma dadeam cu apa in care adaugam otet (un pahar de apa cu 1-2 lg de otet, nu mai stiu exact). crema de galbenele e doar emolienta si eu cred ca imediat dupa peeling tenul are nevoie de mult mai multe elemente nutritive pentru a se regenera. mie mi-a spus ca dupa peeling, vreo 6 luni de zile sa am mare mare grija ce produse folosesc adica fara alcool, fara fond de ten, farduri, fara soare de mare 1 an.
sa stii totusi ca dimensiunea porilor e determinata genetic si n-o sa putem niciodata sa o modificam complet, putem eventual sa imbunatatim aspectul avand grija mereu ca fata sa fie super curata, exfoliata periodic cu substante care totusi nu stimuleaza secretia de sebum. deci pana la urma si peelingul acesta e doar o solutie temporara, mie de la inceput mi-a spus ca efectele tin maxim 1 an si ca dupa aceea procedeul trebuie repetat. cu toate astea 2 sapt cat a durat efectul la tine e infim... eu daca ar fi sa mai fac o data peeling as merge tot la dna leventer pt ca am incredere in dansa, a fost sincera cu mine si lucrurile au mers exact cum mi-a spus de la inceput. daca iti permite bugetul iti recomand sa mergi tot la ea si sa-i spui toata povestea cu peelingul pe care l-ai facut, eventual cere fisa ta medicala de la centrul unde ai facut interventia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 23 2007, 12:58 AM
Post #39


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



QUOTE(bebe_maria @ Feb 23 2007, 12:44 AM) *
la mine problema cea mai mare este reprezentata de porii mariti si gropitzele de la acne.. uite mi-am mai amintit ceva, nu stiu daca pt orice tip de peeling e la fel dar iti spun oricum: mie mi-a dat doctorita o cremuta speciala cu care sa ma dau saptamana in care pielea se exfoliaza mai ales acolo unde "crapa" + din 2 in 2 ore ma dadeam cu apa in care adaugam otet (un pahar de apa cu 1-2 lg de otet, nu mai stiu exact). crema de galbenele e doar emolienta si eu cred ca imediat dupa peeling tenul are nevoie de mult mai multe elemente nutritive pentru a se regenera. mie mi-a spus ca dupa peeling, vreo 6 luni de zile sa am mare mare grija ce produse folosesc adica fara alcool, fara fond de ten, farduri, fara soare de mare 1 an.
sa stii totusi ca dimensiunea porilor e determinata genetic si n-o sa putem niciodata sa o modificam complet, putem eventual sa imbunatatim aspectul avand grija mereu ca fata sa fie super curata, exfoliata periodic cu substante care totusi nu stimuleaza secretia de sebum. deci pana la urma si peelingul acesta e doar o solutie temporara, mie de la inceput mi-a spus ca efectele tin maxim 1 an si ca dupa aceea procedeul trebuie repetat. cu toate astea 2 sapt cat a durat efectul la tine e infim... eu daca ar fi sa mai fac o data peeling as merge tot la dna leventer pt ca am incredere in dansa, a fost sincera cu mine si lucrurile au mers exact cum mi-a spus de la inceput. daca iti permite bugetul iti recomand sa mergi tot la ea si sa-i spui toata povestea cu peelingul pe care l-ai facut, eventual cere fisa ta medicala de la centrul unde ai facut interventia



mi-a mia dat doar crema aia de galbenele , si a zis sa folosesc un strat gros , sa nu las sa se usuce ...
stiu ca peelingul e doar o solutie temporara , nu ma deranjeaza sa fac chestia asta dar sa aiba si rezultate ...
problema la mine e de timp , si nu cred ca pot ajunge pana la dansa ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
multumesc ptr sfat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
totusi ce produse folosesti zi de zi , nu pt peling , ce folosesti tu de obicei ?
eu folosesc de vreo cateva luni NORMADERM-UL DE LA VICHY , gelul si tratamentul ... e ok , dar nu foarte bun ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 23 2007, 06:21 AM
Post #40


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



eu nu am gasit produse care sa-mi priasca, majoritatea mea irita, imi apar cosuri sau pct negre de la ele... si toate cremele incercate sunt pt piele sensibila/ intoleranta/ non-comedogene.. si degeaba... singurul pe care il suport e un ulei de bebe de la hemel, l-am descoperit imediat dupa peeling si de atunci doar pe el il folosesc... si sunt in permanenta cautare a produsului care sa imi curete, hidrateze si regenereze si mie pielea pt ca deja fac si riduri.. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ... cautam, cautam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 10:47 AM