IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Astrograma / Harta Natala, Ce este aceea o astrograma?
Lucretia
post Jul 27 2008, 01:47 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337




Haideti sa va spun ce este o Harta Natala.

Harta Natala a fiecarui individ este unica. Ea este ( dupa cum imi place mie sa spun ) un fel de poza la minut a pozitiei astrelor in momentul nasterii tale.
O astrograma sau Harta Natala ( este acelasi lucru ) este alcatuita din 12 semne zodiacale ( sau zodii ), din 10 planete, din cele doua Noduri Lunare, Stele fixe si sa nu uitam de Casele astrale.

Cele 12 semne zodiacale sunt :

Berbec - planeta guvernanta marte - casa guvernanta, casa I
Taur - venus - casa a II a
Gemeni - Mercur - casa a III a
Rac - Luna - casa a IV a
Leu - Soarele - casa a V a
Fecioara - Mercur ( aceeasi planeta pe care o au si Gemenii, numai ca influenta este putin altfel ) - casa a VI a
Balanta - Venus ( -//- ca si Taurul, numai ca influenta este iarasi putin altfel ) - casa a VII a
Scorpionul - Pluto - casa a VIII
Sagetatorul - Jupiter - casa a IX a
Capricornul - Saturn - casa a X a
Varsator - Uranus - casa a XI a
Pesti - Neptun - casa a XII a

Cele 10 plantete sunt : Soare, Luna, Mercur, Venus, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto

Fiecare casa reprezinta cateva domenii, de ex ( pe foarte scurt ) :
Casa 1 este casa personalitatii
casa a 2 a : casa banilor dobanditi prin munca proprie
casa a 3a : casa fratilor, surorilor, rudelor apropiate; mai este si casa comunicarii si a calatoriilor de scurta durata
casa a 4 a : casa caminului, familiei
casa a 5 a: casa copiilor, creativitatii
casa a 6 a : casa sanatatii si a bolilor benigne; mai este si casa rutinei, muncii de zi cu zi
casa a 7 a : este casa parteneriatelor si a relatiilor de dragoste
casa a 8 a : casa sexualitatii, a mortii si reinvierii, a regenerarii, a misterelor ; mai este si casa bunurilor primite si dobandite prin mosteniri
casa a 9 a: este casa studiilor superioare; a calatoriilor de lunga durata, a filosofiei, religiei etc
casa a 10 a : casa carierei
casa a 11 a: casa are legatura cu obiectivele, grupurile; cu noul, originalul, tot ceea ce este altfel
casa a 12 a : casa spiritualitatii dar si a bolilor maligne, a dusmanilor nedeclarati etc

Pe o astrograma mai apar de asemenea Nodurile Lunare, care sunt iarasi importante.
Nodul Sud are legatura cu karma iar Nodul Nord are legatura cu Dharma.

Si unele Stele fixe, plus Luna Neagra care pentru mine este un fel de " fata rea " a astrogramei.


iata cum arata o harta natala :

http://infinitynow.files.wordpress.com/200...natal-chart.gif



... am sa vin in curand cu mai multe detalii...




Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Jul 27 2008, 02:05 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Multumim, te asteptam cu completarile. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 27 2008, 03:04 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Eu eram intr-un timp foarte foarte pasionata de astfel de lucruri. Mi-am facut astrograma, stiu ce ascendent am si ce planete. Mi se pare ca se potriveste foarte mult, mult mai mult decat o simpla zodie, sub care suntem "catalogati" de cele mai multe ori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
post Jul 27 2008, 03:48 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337



Cu placere Scumpic. Cand voi avea un picut mai mult timp voi reveni cu informatii.

Intr-adevar Sweet_girl. Se potrivesc tocmai pentru ca analiza este mult mai exacta asa. Iti dai seama ca sunt atatea persoane ( de exemplu ) in Zodia Leului dar nu toti suntem la fel din toate punctele de vedere. Ne asemanam doar partial.

Apropo, pentru cunoscatori eu sunt Leu cu Ascendent in Sagetator ( Antares pe Ascendent ) si Luna in Capricorn.
Soarele este conjunct Marte in casa a 8 a, iar pe casa 1 am Uranus in Sagetator si Luna conjunct Neptun in Capricorn.

This post has been edited by Lucretia: Jul 27 2008, 03:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
post Aug 2 2008, 06:57 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337



Pentru a se putea interpreta o harta natala, mai intai trebuie sa se cunoasca simbolistica acesteia.

Planetele au urmatoarele simboluri" http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c...idsChaldean.jpg

Cunoasterea orei de nastere este foarte importanta pentru ca astfel, in primul rand, afla ascendentul ( casa 1 - a personalitatii noastre ) iar pe langa aceasta aflam domeniile ( casele ) in care influenteaza pozitia planetelor. ( Un Soare in Leu in casa a 9 a = Planeta plus semnul in care se afla, vine cu o influenta asupra casei in care se afla planeta respectiva. - din aceasta cauza este important sa se cunoasca ora de nastere, pentru a afla in ce domeniu influenteaza pozita planetei )

de ex : in harta postata mai sus se poate observa casa a 4 a ( daca acordati putina atentie veti observa ca in jurul primului cerc- cel mai mic - in exteriorul lui, apar niste numere; la un moment dat apare si nr 4 - aceea este casa a 4 a ) foarte aglomerata.

Se observa acolo Soarele ( vedeti simbolul pentru Soare ), Pluto, Mercur si Saturn; ceea ce-mi indica mie este faptul ca domeniul familial este foarte accentuat in cazul individului al carei harta o analizam.
Apoi, casa 1 este in gemeni ( simbolul pentru zodia gemenilor http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Gemini.svg ), prin urmare, ascendentul este in gemeni. Pe casa 1 se observa prezenta planetei Uranus si a Nodului Nord. Acest lucru imi indica mie ca persoana in discutie este atrasa de tot ce este nou, original, altfel; si de asemenea are un mare liber arbitru in aceasta viata ( Nodul Nord in casa 1 ).
Apoi, Luna Neagra ( numita si Lilith - este acea semiluna cu cruce ) se afla in casa a 7a, casa parteneriatelor si a relatiilor cu persoana iubita. Aceasta pozitie a Lunii Negre imi indica faptul ca persoana despre care vorbim intalneste diverse probleme in relatia cu o persoana; de fiecare data cand incearca sa stabileasca o relatie de dragoste sau un parteneriat ceva nu merge.


Ce am explicat mai sus nu este decat un foarte mic exemplu a ceea ce inseamna o astrograma si a ceea ce inseamna Astrologia. Din punctul meu de vedere, astrologia este o stiinta care nu este apreciata la justa ei valoare. Din cauza ca de-a lungul timpului au aparut multi sarlatani care pretindeau ca stiu astrologie numai pentru a fraieri lumea si pentru a scoate bani, astrologia si-a pierdut din credibilitate.

As dori sa mai subliniez ca exista mai multe tipuri de astrologie :

1. Astrologie Natala
2. Astrologie Previzionala
3. Astrologie Medicala
4, Astrologie Relationala
5. Astrologie Orara

etc...


Daca cineva are vreo intrebare legat de astrograma sau astrologie, poate sa ma intrebe. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Lucretia: Aug 2 2008, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggie
post Aug 5 2008, 06:13 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 55
Joined: 4-August 08
Member No.: 4,410



Da, oare as putea invata sa-mi fac singura astrograma? daca da, unde, ai vreun link? (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
post Aug 5 2008, 09:39 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337



QUOTE(maggie @ Aug 5 2008, 07:13 PM) *
Da, oare as putea invata sa-mi fac singura astrograma? daca da, unde, ai vreun link? (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)


Stiu un site unde ai putea sa-ti faci astrograma. Sper sa nu fie vreo problema ca dau adresa, oricum e un site strain http://www.astrotheme.com/

Nu se compara analiza unui site cu analiza facuta de un astrolog. Este mult mai superficiala. Un astrolog (bun) poate observa aspecte mult mai importante pe care un program nu le poate observa . Totusi asa sa-ti faci o parere, este ok site-ul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Lucretia: Aug 5 2008, 09:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 5 2008, 10:05 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Eu sunt Rac cu ascendent in Balanta, planete in zodii de foc, Taur si iar Rac. Mi-am facut si eu o astrograma detaliata. O sa imi fac si pe site-ul recomandat de Lucretia, poate mai aflu ceva nou. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
post Aug 5 2008, 10:47 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337



QUOTE(sweet_girl @ Aug 5 2008, 11:05 PM) *
Eu sunt Rac cu ascendent in Balanta, planete in zodii de foc, Taur si iar Rac. Mi-am facut si eu o astrograma detaliata. O sa imi fac si pe site-ul recomandat de Lucretia, poate mai aflu ceva nou. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Am uitat sa adaug un lucru, din cate imi amintesc trebuie sa fii inscris pentru a-ti putea face astrograma; nu mai stiu cum este acum, dar cred ca s-a pastrat aceeasi procedura. Eu mi-am facut analiza acum un an de zile cred.

Rac cu ascendent in Balanta? Ai cumva Soarele pe casa a 10 a ? Daca se afla pe casa a 10 si este bine aspectat inseamna ca vei avea succes in cariera ( asta in cazul in care nu se afla Luna Neagra acolo sa mai strice putin lucrurile ).


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 5 2008, 11:22 PM
Post #10


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Am reusit sa fac astrograma si mare soc Luna Neagra e in aceaiasi casa cu Nodul Nordic (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) In fine, in casa a 7-a mai se gasesc si alte planete, ingramadite. Incerc sa talmacesc cate ceva. Deocamdata sunt la capitolul buchisit.

Scorpion cu ascendentul in varsator

poza (IMG:http://i161.photobucket.com/albums/t207/fanny_dinu/astrograma.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:26 AM