IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Preparatul gelatinei, despre gelatina in general
simona z
post Apr 16 2007, 08:35 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 16-April 07
From: IASI
Member No.: 1,490



QUOTE(angelheart @ Jan 6 2006, 01:51 PM) *
Kalua, esti o comoara!!!  :-*

Dar tot nu mi-ai spus in cata apa! Am vazut in alte retete ca gelatina se pune cu apa cu tot. Care o fi diferenta? 

Am sa te ajut eu! Gelatina trebuie pusa in cca 100 g de apa rece sa se dizolve dar ai grija ca trebuie sa tii cont de cantitatea de gelatina (eu folosesc plicuri de 10g ). Dupa ce s-a dizolvat (dureaza cam 10 minute) pui gelatina deasupra unui vas in care ai pus un pic de apa si care incepe sa fiarba . Amesteci pana se dizolva dar ai grija sa nu fiarba ca-si pierde din calitati. Se poate dizolva si fara sa o pui deasupra olii cu apa fierbinte daca o sa folosesti gelatina fin macinata. Apa care o adaugi cu tot cu gelatina este absorbita de aceasta si nu-ti afecteaza reteta. Daca mai ai si alte probleme scrie-mi si te ajut cu placere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 20 2007, 12:19 AM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ok am ajuns acasa- un plic cu 6 foi de gelatina are 10 g si se foloseste pt 500g de lichid, ceea ce e echivalentul unui plic normal. Deci 2 plicuri ar fi cele 12 foi insa pt 250 g de smantana e foarte mult IMHO
Eu la tortul diplomat pun 1.5 plicuri si am 500 de g numai frisca + alte 500 crema de vanilie.
Ideea este ca prea multa gelatina nu ajuta ci dimpotriva da cremei o consistenta neplacuta, gumoasa.

O fac si eu in week-end ca-i simpla si are mutra atractiva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ...merci sushi si bine ai venit la noi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Aug 16 2007, 02:20 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Si peste gelatina cata apa pui Marbela? Doar cat s-o acopere sau mai multa.Daca ajung azi sa iau frisca o fac azi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 16 2007, 02:44 PM
Post #4





Musafir






da marbella. sa-mi zici si mie cum prepari gelatina aia ca mie mi-a mancat urechile.
se pune la inmuiat, se arunca apa dupa? sau se transforma direct in "pasta"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 16 2007, 02:56 PM
Post #5


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



io stiu ca apa (cam 2/3 dintr-o cana normala) in care s-a topit gelatina merge in compozitia prajiturii.
deci e o apa mai "groasa"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 16 2007, 03:09 PM
Post #6





Musafir






da mai da aici e vorba de gelatina dr Oetker (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) care nu cre' ca e gelatina normala, e mai degraba "sarbatoarea chimiei". d'asta intreb, ca sa invat si eu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 16 2007, 03:20 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



io avui pt prima oara foi de gelatina de la dr Oetker si am pus f putina apa calda si s-au inmuiat, au devenit gumoaso-gelatinoase (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) apoi le-am trantit asa cum zice sushi in reteta aia si s-au topit instantaneu. Gelatina ca-i foi sau pudra oricum nu se tine pe foc mai mult de-un clocot ca-si pierde proprietatile.

acu zisei comme il faut? (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 16 2007, 04:31 PM
Post #8





Musafir






1 plic de gelatina macinata (9-10 g) este echivalentul a 6 foi de gelatina si ambele intaresc 1/2 l lichid.

Gelatina trebuie inmuiata in apa rece: foile cam 5 minute, cea macinata se amesteca cu apa prima data.
Dupa ce s-a umflat: foile se storc de apa, gelatina macinata se lasa cu apa.
Se pune intr-o oala si se topeste la foc mic, temperatura optimala este 40°C. Nu are voie sa dea in foc!
Daca puneti gelatina in ceva fierbinte, puteti s-o adaugati fara a o topi inainte.
Daca se adauga in ceva rece, se pune putin cate putin din lichidul sau masa rece in gelatina si se amesteca. Se face tot asa pana cand temperatura gelatinei se apropie de temperatura lichidului sau masei la care trebuie adaugata.

In cuptorul cu microunde - se pune gelatina umflata, stoarsa de apa, intr-un bol si se lasa 10 secunde la cea mai mare putere a cuptorului. Mai departe se face cum am descris mai sus.

Mai multe detalii si retete aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Aug 16 2007, 04:37 PM
Post #9


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, kalua, daca imi iese dau de baut la toata lumea, ca mi-a scos peri albi gelatina asta ! (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 16 2007, 04:39 PM
Post #10





Musafir






si mie la fel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 08:26 AM