IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Botez
carrie30
post Jul 31 2006, 09:55 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Voi boteza pe 19 august un baietel. Initial, a fost vorba ca vom fi 2 nase, acum dansa s-a retras si am ramas singura. La biserica stiu ce trebuie facut, problema e ca nu stiu nimic de scaldatoare, ce trebuie cumparat, facut etc etc.
Rog frumos sa ma sfatuiti. Multumesc anticipat. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Jul 31 2006, 10:46 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



carrie, in primul rand sa-ti traiasca finutul! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tararam.gif)
eu am botezat de 2 ori si am auzit nenumarate variante cu ce trebuie facut, cumparat etc.
pana la urma am facut cam asa:
in apa am pus panza de la botez, petale de flori (din lumanare), aur, argint, miere, orez, fulg, ulei, lapte, esenta de vanilie ... cam atat parca. in timpul baitei lumanarea de la botez a fost aprinsa si tinuta de nas.
de la biserica unde am botezat am cumparat o iconita pe care am pus-o langa cadita.
dupa ce il speli trebuie sa-l ungi cu uleiul de mir peste tot si sa-l imbraci in hainute cumparate de tine.
dupa am aflat ca apa trebuie aruncata la radacina unui copac. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
daca mai imi amintesc ceva iti zic. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jul 31 2006, 12:49 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Wow, Moni, super, iti multumesc din suflet. Vreau sa iasa totul perfect, la biserica si scaldatoare, ca la petrecere... eheiii, acolo e trai (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
Mai astept si alte sfaturi, si apoi sigur printez tot sa nu uit nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinutza
post Jul 31 2006, 03:42 PM
Post #4





Musafir






cand i-am facut baie finutului meu, eu nu i-am pus decat aur, petale de flori, grau, busuioc, zahar si parca atat. depinde si de cum este obiceiul in zona ta. de unde sunt eu nu trebuia sa-i pun fasa in apa, sau poate nu mi-a spus soacra-mea exact ce trebuia sa fac, pentru ca finutul meu imi este si nepot, fiind baiatul cumnatei mele. eu am fost si moasa si nasa, si in haine cumparate de mine nu l-am imbracat decat cand l-am dus si cand l-am adus de la biserica. nici lumanarea nu a fost aprinsa, pentru ca nici asta nu stiam ca trebuie facut. ca sa fi si mai sigura ca nu uiti nimic, intreaba pe cineva mai in varsta din cunostintele tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 4 2007, 04:47 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Scot topicul de la naftalina pentru ca saptamana viitoare merg la un botez.
Si la biserica si la restaurant. N-am mai fost niciodata si habar nu cunosc care este obiceiul. Banuiesc ca se dau si bani si cadou, dar cum cand?
A participat vreuna dintre voi de curand la botezul vreunui bebelus si poate sa-mi dea niste sugestii?
Gracias! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 4 2007, 07:06 PM
Post #6


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



am fost si eu acum un an.
cel putin in partile noastre.. mergi acasa si dai un bacsis bebelusului (sau hainute, jucarii etc) iar la restaurant se plateste ca la nunta.
cred ca am dat vreo 5 milioane atunci .. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (daca are vreo relevanta pt tine)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 4 2007, 07:33 PM
Post #7


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Multumesc Meg, imi e de ajutor orice info. Cu cateva zile inainte de eveniment cred ca o sa-i sunam sa aflam daca au intocmit vreo lista cu cadouri pentru copilas... Am auzit ca s-ar practica si lucrul acesta, pentru a nu primi acelasi cadou de la mai multi invitati. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 4 2007, 07:38 PM
Post #8


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



hihi
e la mare cautare obiceiul asta in franta, dar la nunti. mirii fac lista cu ce si-ar dori sau ce le lipseste si invitatii isi aleg de acolo ce cumpara. intr-adevar, n-ai ce face cu 3 prajitoare de paine, cred.. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Nov 4 2007, 09:47 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Si eu merg la un botez week-endul viitor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Nov 5 2007, 07:50 AM
Post #10





Musafir






'Neata!
Si eu sunt invitata la un botez pe 11.11 si altul pe 18.11, iar la anu' voi fi unul din personajele principale, adica nasa de botez. Habar n-am care-i "procedura", nu mai spun de scaldatoare....mie-mi era frica sa-i fac baie lui fiu-meu cand era bebe, il imbaia tata, si au trecut de atunci mai bine de 18 ani...d-apai sa spal copilul altuia...nu cred, refuz sa-l iau pe "proces verbal", sau mai bine il pun pe tata din nou, desi are 77 ani si cred ca nu-i mai arde...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:29 AM