IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Facultatea de Litere, informatii cursuri
Balthasar
post Jul 14 2006, 07:12 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Exista pe forum studente la Litere, preferabil sectia Romana-Engleza? As vrea sa stiu care este materia pentru anul I de studii, in ceea ce priveste gramatica ambelor limbi. Ma intereseaza strict informatiile legate de aprofundarea cunostintelor in aceasta sfera, nu literatura, cursuri de pedagogie si altele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jul 14 2006, 10:56 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



De cele mai multe ori cursurile se schimba de la an la an...mai ales acum, cand durata studiilor a devenit 3 ani.
Intra aici http://www.unibuc.ro/ro/fac_litr_ro si vezi ca poti pune intrebari sau poti suna la secretariat. Doamnele de acolo iti pot da detalii. Succes! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Jul 14 2006, 11:06 AM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Multumesc mult. Asa voi face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jul 14 2006, 11:14 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Cu multa placere. Vad ca esti din Galati. Amicul Albinutzei cumva? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Jul 14 2006, 11:43 AM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Nu cunosc nici o Albinutza. Mai mult ca sigur este vorba despre o confuzie.

*edit* Am trimis un mail la facultate. Sa vad daca raspund. Din cate am inteles de la un prieten care e la Litere, se face destul de multa gramatica in toti anii, am vazut si niste cursuri pe site-ul facultatii din Galati. Ma intalnesc cu tipul respectiv luni ca sa aflu mai multe detalii.

In orice caz, daca este cineva in tema cu ceea ce vreau sa aflu, poate sa posteze, orice parere este binevenita. Optiunea respectiva este un plan de rezerva in cazul in care nu reusesc sa intru in Bucuresti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 22 2006, 05:37 PM
Post #6





Musafir






Eu am facut la Cluj, engleza-romana. Daca te intereseaza, in primul an si la romana principal si la romana secundar s-a facut in 1 semestru fonetica si fonologie si in cel de-al 2-lea lexicologie. Indiferent la ce facultate de litere esti in tara toate cursurile de romana si de limbi straine incep cu nivelul basic, adica fonetica.
Bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Aug 5 2006, 09:40 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Sa inceapa cu nivelul basic dar sa se faca cu cap. Vad in octombrie care este treaba cu facultatea asta si ma gandesc daca renunt la ea sau inghet in anul 2.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 7 2006, 08:46 PM
Post #8





Musafir






Balthasar, parerea mea e ca nu ai motive sa optezi pt faculta de litere daca nu intentionezi sa o faci. Am vazut discutia si de pe celalalt forum(eva). Daca nu esti convins de capacitatea ta adaptabila la cerintele facultatii asteia, ea cu siguranta n-o sa se adapteze la tine sau la nevoile tale. Iti zic din proprie experienta ca e o facultate foarte dificila in masura in care tu te implici si faci research si studiezi pe cont propriu, pentru ca numai asa faci performanta la o asemenea facultate sau, la un nivel subliminal, o termini macar. Din partea profesorilor, ei nu-ti pot oferi decat un calup informational schematic, orientativ, munca suplimentara urmand sa o intreprinzi tu. Daca nu iti place cercetarea filologica sau gasesti ca munca individuala (vezi cititul cartilor, interiorizarea informatiei, valorificarea ei etc.) e istovitoare uneori si denudata de pragmatism (cine ma va plati sa citesc carti ca asta stiu sa fac cel mai bine, sau in ce masura fantasmagoriile fictionale sau clasificarile gramaticii normative, generative imi vor aduce bani, satisfactie pe viitor?), ei (i.e. profesorii) vor deveni axul tau de stress- fie stress ca nu vrei sa te faci de ras pt ca-i apreciezi, fie ca innebunesti in anul 4 inainte de licenta ca nu ti-ai luat examenul la fonetica din anul 1.
Eu am considerat si ca am facut prea multe sacrificii cu faculta asta, timp liber cu prietenii (care prieteni (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif) daca nu ai timp de tine mai deloc 12-14 examene/sesiune); o imposibila capacitate de adaptare la cei din jur pentru ca incepi sa percepi superficialtati, ai tendinta de a corecta mereu pe ceilalti.
De ce am eu impresia ca vrei sa faci faculta asta numai pt ca presupui ca e adaptativa cerintelor tale de a iti coordona viata cum vrei tu dupa niste puncte stabilite de tine detasate de f d litere in timp ce facultatea isi deruleaza firesc cursul in background, nestingherita de dezinteresul tau? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Aug 8 2006, 08:20 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Daca ai citit postarile din forumul celalalt inseamna ca ai si citit unde vreau sa dau admitere anul viitor,facultatea am ales-o in speranta ca voi putea aprofunda sau, in cel mai rau caz, sa imi mentin nivelul de cunostinte. Daca nu imi convine, pot renunta in orice moment pentru ca scopul meu final este sa intru in Bucuresti. NU am de gand sa termin facultatea asta, motiv pentru care mi-am si permis sa intreb in stanga si in dreapta. Nu este vorba de adaptabilitate ci strict de prioritati. E adevarat ca nu sunt obisnuit sa citesc carti (belestristica si altele), inclinand spre cartile din care poti invata cate ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 14 2006, 03:11 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



balthasar, tu la ce sectie vrei sa dai la Litere? sectiile de relatii internationale si studii europene si comunicare si relatii publice, la care vreau sa dau eu, sunt mai lejere, dar se intra foarte greu, in schimb cea de litere (nu mai stiu acum sigur exact cum se numeste, nici nu prea m-a interesat, sincer) e mai grea, in sensul ca iti ocupa mult timp, ai mult de citit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:30 PM