IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Ce influenta are prezentul asupra viitorului?
dificila
post Jan 31 2009, 09:13 AM
Post #21


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 68
Joined: 16-May 06
Member No.: 329



Mea culpa. Da' stai sa-ti zic : fiind un om deschis la minte si destept ( adica eu (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ) sant perceputa sub forma asta de catre interlocutori. In momentul in care observa tatuajul am vazut ca reactia lor este una de surpriza si putina deruta. Asa ca am ajuns la concluzia ca imi permit extravaganta asta tinand cont de pozitia mea. Adevarul e ca nimeni nu s-ar astepta sa ma vada tatuata. Seful meu a crezut ca am un actipild ( sau cum se numeste ) pe mana. Eu mi l-am facut pentru pura mea placere si asta a fost 100 % si inca mi-i tare tare drag.
Adevarul e ca nu sant un prea bun exemplu, da' m-a luat valul. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 31 2009, 11:30 PM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



abţibild.
Si nu te chinui cu ortografia cu i din a.
Eu sunt/eu sunt. Nu e cu i din a la a fi.
A fi (sunt, fost), vb
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Feb 1 2009, 10:48 AM
Post #23


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



Multumesc dificila (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Super in sfarsit cineva care e de acord cu mine.
Tatuajele nu sunt pentru drogati si puscariasi cum crede majoritatea, sunt pentru cei carora le plac. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Suntem liberi sa facem ce vrem atat timp cat asta nu-i afecteaza pe cei din jur. Totusi nu vad cum un tatuaj sau mai multe ar putea afecta pe altcineva

Sincer Maàt de ce ar trebui sa regret mai tarziu ca am un tatuaj? La batranete as putea sa ma distrez pe seama lui si sa le povestesc nepotilor cate am facut pentru el. Stiu ca in timp tatuajele se degradeaza deoarece si corpul nostru face la fel, dar tatuajul poate fi refacut oricand
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificila
post Feb 1 2009, 02:06 PM
Post #24


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 68
Joined: 16-May 06
Member No.: 329



Pink (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) l dupa cum am mai spus pe undeva, nimeni nu trebuie sa judece pe nimeni, iar batranetea nu e decat un ult nivel care trebuie parcurs, pobabil ca e suma totala a ceea ce am fost. Ca o adaugare in ideea a ceea ce sustin, tatal meu este tatuat iar munca lui a fost in cadrul M.I. Cu nimic nu i-a stirbit din personalitate atat doar ca nu avea voie sa le expuna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 1 2009, 05:19 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Subliniez, desi am si eu un tatuaj NU incurajez pe nimeni sa isi faca unul decit la virsta maturitatii.
A, si daca tatuajul pe care il am ar fi fost intr-un loc vizibil, prin ce cercuri m-am invirtit mi-as fi capatat numai vorbe "de bine" susotite.
Si este o iresponsabilitate crasa sa incurajezi un adolescent pe care nu il cunosti sa faca ce ai facut tu, la + 40 de ani, cind nu dai socoteala nimanui si se presupune ca esti om cu scaun la cap. Desi sfatul de mai sus lasa de dorit!
Iar daca parintii ei spun "Inca nu!" cine sintem noi sa ii spunem sa faca pe dos?
Parintii ei hotarasc si e de bun-simt sa nu ne credem noi mai indrepatiti decit ei sa ne dam cu parerea si sa spunem:
"Da, fa-ti ca mi-am facut si eu!". Hielaaauuu?!?!!?!
Parintii eu au crescut-o, ei ii duc grija, nu tu Dificila, nici eu.
Pe cine o sa doara daca fata va avea de tras de pe urma tatuajului?!
Doar pe parinti!
Pink, tine mine ce iti spune o alta straina:
Parintii tai sint cei mai apropiati de tine, singurii de pe lumea asta carora le pasa ce esti si ce vei deveni inviata asta, singurii carora le pasa cu adevarat de tine!
Sint singurii oameni care te iubesc neconditionat si te vor iubi atit cit vor trai.
Nu te lua dupa orice persoana care nu are nici o legatura apropiata cu tine, dar care isi permite sa dea sfaturi copiilor altora si iti spune sa faci ce vrei.
Pink, crezi ca daca , Doamne-fereste!, te tatueaza vreun nenorocit si te imbolnavesti, o sa ii pese Dificilei? Intr-o luna va si fi uitat ce sfat ti-a dat.
Sau daca de pe urma tatuajului, Pink, vei fi stigmatizata in grupul tau, exlusa din "lumea buna", cui crezi ca ii va pasa?
Doar parintilor tai!
Spun asta, repet, pentru ca MIE nu mi-ar fi placut ca al meu copil sa primeasca asemenea sfaturi proaste!

Mama, ce mi-a crescut tensiunea! Sa vad atita superficialitate si infantilism si lipsa de raspundere la o persoana de la care aveam asteptari!
De fapt de ce ma mir?!
Dificilo, daca copilului tau ii spunea unul pe un forum sa traga pe nas, ca a tras si ei si nu e nici o problema, ce faceai?!
M-ai dezamagit cumplit. Hai sa le intrebam pe membrele care au fete cum s-ar fi simtit daca ar fi primit copiii lor asemenea sfaturi. : (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Feb 4 2009, 08:18 PM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



Multumesc de sfaturi maat (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Stiu ca ai dreptate in tot ceea ce ai spus, dar imi doresc enorm de mult un tatuaj si nu pentru ca au si prietenii mei, care apropo chiar nu au. mi s-a pus pata pe tatuaje de pe la 14 ani si mama mi-a promis ca la 18 imi va permita sa mi-l fac , insa nu s-a tinut de cuvant, are motive pentru ca e destul de periculos. Totusi vreau macar unul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

This post has been edited by pink: Feb 4 2009, 08:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificila
post Feb 5 2009, 05:16 PM
Post #27


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 68
Joined: 16-May 06
Member No.: 329



Nu vreau sa provoc polemici si poate e momentul sa ies inca onorabil si fara comentarii. Cu tristete constat ca lapidarea inca se practica.
Multumesc de gazduire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 5 2009, 07:51 PM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, se practica lapidarea. Dar numai in tarile arabe.
LAPIDÁ, lapidez, vb. I. Tranz. (Livr.) A ucide pe cineva prin lovituri de pietre; a arunca în cineva cu pietre (ca pedeapsă sau ca răzbunare). – Din fr. lapider, lat. lapidare.
Hai sa nu folosim cuvinte al caror sens nu il cunoastem.
Pe forum s-ar practica si postatul de sfaturi proaste daca nu ar mai fi adminii pe faza. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Imi esti prietena de suflet, dar asta nu inseamna ca nu o sa te traga cineva de minecuta daca spui prostii negindite. Si am ales sa o fac eu, pentru ca daca intrai pe "miinile" fetelor, nu `s ce raminea.
Vorbesti tu la telefon daca suna vreun parinte suparat ca lui copil primeste si urmeaza ideile timpe proferate pe forumul meu de catre X si Y (... asta daca nu ma da in judecata din prima. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) )?
Normal ca nu, tu apari si dispari cite un an si te gindesti ca nimeni nu are nici o obligatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Feb 6 2009, 11:42 AM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



Bine Maàt stiu ca e important ce sfaturi dai, dar depinde de respectiva persoana daca le accepta sau nu. Poate ca dificila a dat un sfat nu tocmai bun, insa toti mai gresim din cand in cand. Oricum va multumesc mult pentru sfaturi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:37 AM