IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tindeti sa ii judecati pe cei din jur?
Philia
post May 26 2007, 08:10 PM
Post #1


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



TIndeti sa ii judecati pe cei din jur prin prisma propriilor experiente?

Ideea mi a venit in urma topicului "a fi sau a nu fi amanta?"
si apoi am stat si m am gandit.multi dintre noi tindem sa judecam.
am luat drept exemplu cazul celebrei monica columbeanu.de ce toata lumea a aruncat cu pietre,datorita diferentei de varsta?
pana la urma,din vechime se tot spune ca dragostea nu are varsta?si atunci....?

un alt caz interesant,mi se pare ca e reprezentat de fetele de 16 ani care raman insarcinate si toata lumea spune:"vaaai,dar eu la varsta ei ma jucam inca cu papusile...."
e adevarat ca nu e o chestie normala,sau cel putin teoretic,e anormal.in zilele noastre.
de ce mai judecam,in loc sa o sprijunim in vreun fel.
de ce preferam sa o condamnam,sa o blamam?

mie imi palce proverbul acela:"cel nevinovat sa dea cu piatra"
pentru ca nu cred ca este vreo persoana fara de greseala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 26 2007, 09:03 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



well..... aici cred ca e o disputa intre valorile fiecaruia. daca ne-am apuca sa desfacem firul in patru pe tema asta...... eu cel putin cred ca as umple 10 pagini, dar mai mult e filozofie. in primul rand, cine stabileste ce e normal? normele sociale ale lumii in care traim... cine le stabileste? eu cred ca majoritatea. adica, suntem obligati sa le respectam? unii ar zice ca nu, ca nu te forteaza nimeni sa fii "normal" = la noi inseamna "la fel ca majoritatea". dar daca nu le respecti, risti sa fii criticat, blamat, uneori exclus de societate.
sper sa nu supar pe nimeni cu ideile mele, dar noi aici traim intr-o lume orientala (inca...... eu sper ca mai avem sanse), ba mai mult, o lume orientala post-comunista. sa luam olanda de exemplu... acolo poti sa te saruti cu o alta fata pe strada, baietii pot umbla de mana cu alti baieti, prostituatele pot fi luate din vitrina, iar fetele de 14-15 ani sunt experte in sex. daca ai curiozitatea sa te uiti prin MSD, la olandeze, vei vedea ca cele de 14-15 ani au tocuri, fuste mini, decolteuri, sunt machiate, iar parintilor nu li se pare anormal. la fel e si la francezi. penru ei casatoria este egala cu zero, toti tinerii traiesc in concubinaj, poti fi gay fara sa fii condamnat, poti sa ai copiii la 16 ani... lumea se drogheaza pe strada.... e ok.
noi romanii avem tendinta sa privim toate astea ca un dezmat inimaginabil, ca o depravare si o degradare a societatii.

dar eu cred ca asta e firea omului, sa judece pe ceilalti prin prisma valorilor sale. nu doar la noi o relatie extraconjugala e taxata de mass-media si judecata aspru de toti (vezi cazul printului charles... sau cazul lui abramovici de la chelsea).
in legatura cu iri si monica, eu cred ca nu atat de mult a fost judecata diferenta de varsta, cat falsitatea... adica se vede de la o posta ca aia nu e dragoste, ci prostie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 26 2007, 09:13 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa iti spun eu, Poke, ce si de ce mi se pare anormal:
- o fata gravida la 16 ani; da, e anormal; o fata la 16 ani nu este matura nici psihic, nici pe deplin fizic; de unde posibilitatea intretinerii unui copil? Un copil e "usor" de facut: citeva minute sau ore de "zbenguiala" si gaaata... "problema" e rezolvata.
- droguri: vai de capul nostru daca nu sintem in stare sa facem diferenta intre realitate si iluzie; vai de capul nostru ca nu sintem destul de puternici sa acceptam realitatea si vai de capul nostru ca in loc sa incercam sa schimbam ceva, ne "refugiem" in substante care ne fac creierii varza.
... degradare a societatii din lipsa adevaratelor valori care ne fac sa fim OAMENI, din lipsa promovarii ideilor si preceptelor care ne deosebesc de animale... da, din pacate da.
Nu cred ca blamam; nu blamez fata de 16 ani care face un copil; nu il blamez pe adolescentul care se dregheaza; ii blamez insa pe parintii care nu au fost in stare sa isi creasca copiii cum trebuie.
Blamez mass-media care face valuri in jurul non-valorii si a unor "personaje" ajunse prin jocul intimplarii "importante".
Blamez neprofesionalismul celor care se pling in media ca toate o iau razna dar care nu realizeaza ca toate aceste aspecte sint rezultatele a ce a facut chiar ea prin reprezentantii ei in ultimii ani.
Si a ce nu a facut societatea romaneasca, incepind cu familia si terminind cu tot sirul de guverne (fara exceptie!) care s-a perindat pe la putere de-a lungul anior dupa 1989...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 26 2007, 09:19 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



acum mi-am dat seama ca nu am raspuns la intrebare: NU, eu nu tind sa judec pe nimeni din jur, eu tind sa il accept pe fiecare asa cum e, adica diferit. mi s-a reprosat deseori ca sunt prea toleranta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post May 27 2007, 07:10 AM
Post #5





Musafir






"- o fata gravida la 16 ani; da, e anormal; o fata la 16 ani nu este matura nici psihic, nici pe deplin fizic; de unde posibilitatea "


Da, dar ce mai poţi spune de o elevă de clasa a VII-a, neterminată?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 27 2007, 09:51 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(contraste @ May 27 2007, 08:10 AM) *
Da, dar ce mai poţi spune de o elevă de clasa a VII-a, neterminată?

De fata nu spun nimic, mi-i mila de bietul copil... parintii ei insa... (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Ce copilarie sa mai aibe fatuca aia?! Ce viata?! Ce naiba au pazit parintii ei?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 30 2007, 12:25 AM
Post #7





Musafir






Da, eu ii judec pe cei cu care am tangenta. Si-i tin mai departe de mine - pana a-i exclude din viata mea - daca nu "actioneaza" conform valorilor mele.
Nu pentru ca cineva e gay sau ca are un partener mai mic sau mai mare cu 20 de ani, chestiile astea nu ma ating personal.
Cu toate astea eu zic ca-s toleranta, chiar foarte toleranta. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 30 2007, 09:45 AM
Post #8





Musafir






QUOTE(kalua @ May 30 2007, 01:25 AM) *
Da, eu ii judec pe cei cu care am tangenta. Si-i tin mai departe de mine - pana a-i exclude din viata mea - daca nu "actioneaza" conform valorilor mele.
Nu pentru ca cineva e gay sau ca are un partener mai mic sau mai mare cu 20 de ani, chestiile astea nu ma ating personal.
Cu toate astea eu zic ca-s toleranta, chiar foarte toleranta. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


me too
Go to the top of the page
 
+Quote Post
antenutza
post Jul 6 2007, 06:28 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 94
Joined: 13-July 06
Member No.: 420



pai dar mi se pare firesc sa trec prin sita de valori personala oamenii din jurul meu k . dar cred k trebuie sa se faca o diferentza intre lucruri "de tolerat" si lucruri "de imbunatatzit" , adik s-a facut atata tam - tam cu irinel si-anume columbeanu ( asta k am vazut mai sus exemplul) - cu ce fac ei rau oamenilor din jur ? cu puterea exemplului poate ... dar tine de fiecare treaba asta - cei doi se iubesc sau nu ( treaba lor) au ales sa faca publica intimitatea lor .... o opinie oricine are dar nimeni nu poate fi in locul lor k sa judece, adik sa fie indreptatit sa dea cu barda
problema ar trebui pusa cand luam atitudine fata de anumite lucruri? am ramas surprinsa cand am vazut caaaaate se pot rezolva numai prin o discutie cu persoane capabile sa ia masuri : si ma refer aici la educatie in scoli, la atitudinea sefilor samd

muulta limbaritza am avut azi... pe scurt imi aduc aminte de o treaba citita undeva " nu judeca pe nimeni in viatza pt k nu ai fost in locul lui ca sa poti sa intelegi p deplin" (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jul 7 2007, 12:41 AM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Si eu cred ca nu trebuie sa-i judeci pe oameni intr-o anumita situatie pt ca lucrurile sunt mai mult decat par a fii si doar aflandu-e intr-o sit asemanatoare poate stii ce s-a intamplat cu adevarat si intelegi ceea ce nu intelegeai pana atunci.
Nu ma refer acum la sit cu insarcinata la 16 ani e o situatie grea pt toti cei care sunt implicati si cateodata copiii nascuti raman in maternitate.Atunci chiar ca te gandesti cu ce a gresit copilul sa merite asa o soarta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:57 AM