IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gatim pentru Craciun?, Meniuri cu mancaruri speciale pentru seara si zilele de Craciun
kalua
post Dec 22 2005, 07:56 PM
Post #1





Musafir






Noi avem maine la serviciu petrecerea noastra interna, unde fiecare aduce cate ceva. Le-as fi facut salata de boef, ca asta vor de la mine, dar cum inca sunt la serviciu...le fac oua umplute.  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 23 2007, 10:38 AM
Post #2





Musafir






Eu nu-s intreaga la cap, am inceput sa ma gandesc ce voi face anul asta de Craciun. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 23 2007, 10:47 AM
Post #3





Musafir






Doamne chiar ma gandeam...cine s-a apucat de gatit pentru Craciun? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Hai mai Kalua inteleg sa plan ahead ca e mai sigur dar nici chiar asa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 23 2007, 11:17 AM
Post #4





Musafir






Da' nu stiu ce am, ieri m-a pocnit deodata ideea ca ar fi bine sa fac de Craciun o gasca umpluta. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 23 2007, 11:25 AM
Post #5





Musafir






mmmm kalua. bun asa.
ma duc si eu sa impodobesc bradu' (IMG:style_emoticons/default/afro.gif) ca tot vine craciunul. deja e friiiiiiiiiiig, afara ninge, se coace cozonacul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jul 23 2007, 11:26 AM
Post #6


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Mai ales frig.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 23 2007, 11:27 AM
Post #7





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/mos2.gif) (IMG:style_emoticons/default/mos1.gif) acum, lasand la o parte gluma, e interesanta ideea cu gasca.
kalua, vreo reteta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 23 2007, 12:55 PM
Post #8





Musafir






Gasca umpluta à la Padurea Neagra
8 persoane

1 gasca cu tot cu organe
1 morcov, 1 patrunjel radacina, 1 buc. de telina, 1 ceapa
1 kg castane
250 g umplutura pt. carnati (daca se poate f. fina)
2 felii de toast inmuiate in lapte
1 ceapa
1 ceapa esalota
facultativ: usturoi
2 cl tuica de cirese
1 lingura patrunjel verde tocat
piper negru
bere
1 lingurita zahar
maghiran

Gasca se spala si se usuca (pe dinauntru si pe dinafara).
Din legumele pt. supa, gatul gastii, partea de jos a aripioarelor, stomacul, sare, se face o supa mica.
Castanele se taie in cruce si se coc 20 min la 200°C, nu trebuie sa fie f. moi. Se curata de coaja si se sareaza. Cuptorul se lasa aprins.
Inima, ficatul (taiate in bucatele mici) se amesteca cu toastul stors de lapte, cu umplutura de carnati. Se face di ele o pasta (cu blenderul). Se adauga ceapa taiata marunt, ceapa esalota, usturoiul, 1/2 din cantitatea de tuica si cateva castane taiate marunt. Se condimenteaza si se adauga si patrunjelul verde. Se umple gasca cu compozitia asta si se coase cu ata de bumbac mai groasa.
Se pune cu pieptul in jos intr-o forma termorezistenta. Se adauga 1/3 l apa in tava. Se da gasca la cuptor pe sina cea mai de jos. Se coace la 200°C o ora, apoi se intoarce cu pieptul in sus. Copanele se inteapa cu furculita (ca sa iasa grasimea). Grasimea (cam 3 linguri) se scoate. Dupa inca o ora jumatate se unge gasca cu bere (cu un penson). Apoi se scoate si se pune la cald.
Cele 3 linguri de grasime se infierbanta, se pun castanele in ea si se presara zaharul pe deasupra. Se prajesc amestecand incontinuu pana castanele sunt glazurate.
Sosului din tava cu gasca i se scoate grasimea, se aduga restul de tuica, o ceasca din supa si maghiranul. Se reduce cam la 1/2.
Se scoate umplutura din gasca si se taie felii. Gasca se transeaza.

Buna, dom'le, buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 6 2007, 10:30 PM
Post #9





Musafir






Gand la gand cu bucurie, Maat! (IMG:style_emoticons/default/thumbsup.gif)
Ca azi am inceput sa ma gandesc la fursecurile dinainte de Craciun. Sunt sigura ca am povestit pe-aici care-i treaba cu Adventul la nemti, fursecuri de multe feluri de la inceputul lui decembrie pana la Craciun trebuie neaparat.
In consecinta cred ca o sa fac taleri cu nugat, cornulete de martipan (de si nu cu martipan), cornulete cu vanilie ca astea-s traditionale, poate florentine si vreau sa-ncerc anul asta si covrigi zaharisiti. Si fiica-mea cred ca face fursecuri simple, in tot felul de forme, cu glazuri si decoratii diferite.
Voi produceti asa ceva? De care?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Nov 6 2007, 10:34 PM
Post #10





Musafir






Nu stiu...de abia am scapat de strudelele cu mere si scotisoara si de cornuletele facute de mama pt sambata mortilor, respectiv 03.11. Am rezistat eroic, dar daca produc dulciuri in casa in fiecare sapt, nu bag mana in foc pt drogata din mine...sa vedem...revin!
Oricum, astept cu nerabdare retetele voastre bestial de imbietoare...macar ca sa-mi impresionez musafirii la masa de Craciun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:11 PM