IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Caderea parului provocata de bolile tiroidei si/sau medicamente, Grup de sustinere
Diana.
post Oct 9 2012, 01:24 PM
Post #41


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) Aura!
Problema cu parul s-a reglementat cit de cit o data cu inceperea tratamentului injectabil cu diprophos.
Timpenia este ca acest medicament NU se mai gaseste de mult timp in farmacii... De ultimele 3 fiole am facut rost anul trecut, cu mare greutate si prin interventii. Am inteles ca firma producatoare a fost preluata de alta si medicamentul nu s-a mai fabricat (apropos de grija companiilor farmaceutice pentru bolnavi... )
Totusi, cautind acum, am vazut ca cineva intreba acum vreo 10 zile daca injectiile cu diprophos dor, deci pe undeva s-ar mai gasi... Unde insa, nu stiu. Sper doar ca il fac iar!
Unele farmaciste mi-au recomanda dexametazona ca inlcuitor insa trebuie neaparat intrebat medicul inainte sa il iei, iar eu mi-am bagat picioarele si nu am mai fost la medic.
Ce trebuie sa faci: in primul rind trebuie sa iti iei doza zilnica de calciu.
Ca suplimente care sa ajute regenerarea e am luat viaderm pentru ca nu contine iod (multe alte suplimente il au si noi nu putem sa le luam).
In general corticosteroizii ajuta la regenerarea parului. Sau cel putin asa se zice. Nu stiu cum e medicul tau, ca eu la toti care am fost nu au fost deloc preocupati de chelia mea, ii interesa prea putin partea asta. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Pentru repararea "exoftalmiei" ai facut vreun tratament?

QUOTE(Zibba)
ZIBBA
Mar 12 2007, 12:51 PM
Buna,dragele mele...Mi-am adus aminte de o patanie de-a mea de acum vreo doi ani,cand din intamplare...am observat ca aveam o zona de calvitie de aproximativ 3 cm diametru,lucru care m-a ingrozit pe moment.Avand parul des si destul de lung,n-am observat ce mi se intampla,iar cand am vazut am crezut ca ma urc pe pereti.
Imediat am mers la dermatolog care mi-a dat o gramada de medicamente costisitoare...si mi-a spus ca vor avea efect...dupa o luna de tratament ,era si mai mare...diagnosticul fusese,am uitat sa spun..."calvitie activa datorata stressului"...imi facuse si alte teste de micoze si alte nebunii si iesisera negative...mergand din nou la el...mi-a dat alta sarja de medicamente...si nimic...norcul meu a fost sa gasesc o reteta undeva impotriva caderii parului...si am aplicat-o,dandu-mi seama ca e mult mai folositoare...am sa v-o scriu si voua,ca daca,Doamne-fereste,vi se intampla...sa o puteti folosi!
Tratamentul dureaza 20 zile si se face asa:

In prima zi si in ziua20 se adminstreaza injectabil cate o fiola de Diprophos.

In restul zilelor :2 fiole de Gluconolactat de calciu injectabil

2 comprimate vitamina E X 3 ori pe zi

1 comprimat de vitamina A X3 ori /zi

seara inainte de culcare masaj in zona afectata cu un unguent revulsiv...eu am folosit Revulsin

In ziua 20 se repeta fiola de Diprophos.
La sfarsitul celor 20 de zile,imi crescuse parul...era ca un pufuletz...
Daca se vrea repetarea acestui tratament...se poate face dupa o luna de pauza.
Eu va doresc sa nu aveti nevoie! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aura_ify
post Oct 9 2012, 01:45 PM
Post #42


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 9-October 12
Member No.: 11,456



In urma unui consult la dermatolog si a unor analize mi s-a recomandat votamina D+Fier de luat. Am mai facut masti cu ulei de masline, cu ricin si ou. Parul meu se regenereaza doar ca creste foarte greu si parul vechi pica in continuarre. Cred ca de 5 luni nu am mai iesit cu parul desfacut undeva, deja a devenit stresant pentru mine. Incerc sa nu-mi pierd rabdarea insa zilnic sunt din ce in ce mai trista din cauza asta.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 9 2012, 02:38 PM
Post #43


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stiu cum e, ai vazut pozele... eu am sfirsit prin a ma tunde periuta. Ca oricum mai aveam doua-trei fire in cap si era tare aiurea.
Incearca sa gasesti Diprophos, poate ai bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aura_ify
post Oct 9 2012, 03:04 PM
Post #44


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 9-October 12
Member No.: 11,456



In momentul de fata cum te situezi, ti-a crescut parul? poti iesi cu el desfacut? Pentru mine speranta e ca daca opresc medicamentatia cu thyrozol nu o sa mai pice asa mult ,ca poate creste si cel ce s-a regenerat si vreau sa cred ca se ajunge la o podoaba capilara cat de cat normala, sper eu cum a fost inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 9 2012, 03:16 PM
Post #45


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Depinde ce noroc ai. Eu nu mai am parul de altadata, asta e sigur. Firul e mai moale si mai prost, mai blegos, asa... Dar poate tu ai sa fii mai baftoasa! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aura_ify
post Oct 9 2012, 03:43 PM
Post #46


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 9-October 12
Member No.: 11,456



Multumesc de raspunsuri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Sper ca intr-un timp cat mai scurt sa imi reiau viata normala. Daca gasesc solutii miraculoase (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) te tin la curent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 9 2012, 08:16 PM
Post #47


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La mine nu a mai existat "viata normala" dupa Basedow, Aura. Ochii mi-au ramas destul de umflati si faciesul intreg e modificat... Cum ai descoperit boala?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aura_ify
post Oct 10 2012, 11:11 AM
Post #48


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 9-October 12
Member No.: 11,456



Prinutr-un control de rutina (m-a trimis sora mea sa fac TSH-ul pt ca ei ii iesise putin marit), eu nu avem simptome ca as suferi de ceva, iar cand am auzit ca am probleme cu tiroida nu am dat importanta pt ca auzisem in jurul meu mai multe pers care au probleme si m-am gandit ca nu e ceva dificil. Cand mi-a zis doctora ca trebuie sa iau zilnic pastile mi-am pus un semn de intrebare si am realizat ca e destul de urata treaba. La mine vizibil nu am nimic, doar parul care e foarte rar de cand i-au tratamentul in rest...fizic nu am nimic. In schimb am destul de des insomnii, stari de oboseala frecvente si nu prea suport camerele (spatiile) unde este caldura, am prins o sesibilitate la caldura de ceva timp. Aseara m-am uitat pe prospect la Thyrozol si am vazut ca si simptome CADEREA PARULUI. Sper din suflet ca sa opresc tratamentul din luna noiembrie cand ma duc la control si sa functioneze glanda in parametrii normali...e ceea ce sper din suflet pt ca mi-as dori un bebe la anul si nu as vrea sa iau pastile. Sunt multe intrebri la care nu am raspuns legat de tiroida, imi este cel mai teama sa nu pot ramane insarcinata sau sa afecteze sarcina in vreun fel problema de sanatate pe care o am. Si ai dreptate de cate ori i-am zis doctoritei ca-mi cade parul si nu prea mai are de unde, niciodata nu spune nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 10 2012, 01:16 PM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Esti norocoasa inseamna! Transpiri mai mult? De cind mi-a luat-o razna tiroida, am inceput sa transpir mai mult si transpiratia sa miroasa rau. Eu nu transpiram mult si nici atunci cind transpiram putin, nu mirosea. S-au dus vremurile alea insa!
De tremurat, tremuri? Ai retentie de apa? Menstruatia e normala sau s-a diminuat?
Bolile tiroidei sint boli serioase, Aura. Pentru ca o tiroida o data ce s-a dat peste cap, nu exista cale de intoarcere. Femeile care sufera de boli are tiroidei pot avea copii insa sarcina si mama trebuie urmarite si de catre endocrinolog in cooperare cu ginecologul si mai apoi neonatologul.
Dacă tiroida mamei nu funcţioneaza cum trebuie, bebelusul sau viitorul copil nu se va dezvolta destul cerebral si nu va creşte normal- acesta est emotivul pentru care as ao sarcina trebuie supravegheata indeaproape.
Bolile tiroidiene sint ereditare - nci eu nu am avut habar vreodata pentru ca la noi in tara nu se vorbeste de ele, desi o buna parte a populatiei este afectata, in special femeile.
Nu spune nimic pentru ca nu exista leac, Aura. Nu stiu ce ti-a spus medicul tau, insa cu basedow-ul nu te joci. Trebuie sa te odihnesti, sa te feresti de stres, sa eviti anumite alimente, sa gindesti pozitiv... si cind iti pica parul numai linistita nu poti sta! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aura_ify
post Oct 10 2012, 01:35 PM
Post #50


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 9-October 12
Member No.: 11,456



De transpirat nu transpir, adica la fel ca inainte. De tremurat mai tremuram inainte de tratament, iar menstruatia e normala. De aceea ti-am spus ca eu incerc sa gandesc pozitiv pt ca lucrurile decurg normal. Acum stii cum e, cu Dumnezeu inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 10:21 PM