IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> HPV - Human Papilloma Virus - Papiloame (negi)
Xela
post Jan 23 2006, 12:44 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Mi scuzi atunci.
Oricand informatii pentru cine e interesat de nemernicul asta de virus.
O zi faina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jan 23 2006, 12:54 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Sunt si eu aici daca pot sa ajut cu informatii.
Cea mai grava chestie este, dupa parerea mea, in fazele de manifestare pe piele, ca la dermatologie se pot trata condiloamele fara sa se dea importanta celorlalte probleme care pot aparea si mai rau, fara a avertiza pacientul despre ce e vorba pe termen lung.
Si asa afli dupa 10 ani ce e de fapt acest virus si ca nu exista tratament. Poate ca acum situatia s-a schimbat, nu vreau sa generalizez.
Am citit ca sunt in faza de aprobare doua tipuri de vaccin pe piata europeana, respectiv americana, insa nu stiu foarte exact cum actioneaza in cazurile persoanelor deja infectate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 23 2006, 01:02 PM
Post #13


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Ioana...intr-adevar este cel mai criminal sa nu ii spui pacientului cat este de grav de fapt...Asa am patit si eu.

Exista un vaccin care s-a releaseuit pe piata in oct anul trecut, a intrat inclusiv in Europa...dar NU vindeca HPV-ul ci persoanele care au HPV high risk(canceroasele) si la care infectia inca nu a ajuns pe col...sunt protejate din acest punct de vedere, dar HPV ramane in organism, deci nu se mai extinde catre cancer.

Pentru persoanele care au deja infectia pe col...cazul meu de altfel...momentan nu exista nimic...Sunt vreo 3 laboratoare care lucreaza/investigheaza la un tratament. Din cate stiu eu Institutul Pasteur din Franta e cel mai avansat si care a promis, ca daca totul merge bine, atunci in 2010 vor scoate tratamentul pe piata. Din cate am inteles la sfarsitul anului curent vor incepe testatea pe oameni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jan 23 2006, 01:24 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Si mai este o problema, tot grava, in momentul in care la Pap nu apare nimic, sau ma rog nimic deosebit, poate doar un "banal" grad II pe care medicii il trateaza cu oarecare indiferenta de tipul "nu se moare din atat", care insa poate fi provocat de o rana pe col care nu cedeaza la tratamente, ar trebui mentionat in treacat doctorului despre necesitatea unei tipizari HPV, chiar in lipsa altor manifestari (de tip condiloame de ex.,) pentru ca sunt situatii in care imunitatea tine virusul sub control, dar e bine de stiut din timp ce trebuie facut. Acest virus poate sa aiba manifestari spontane, la mult timp dupa infectare, poate ramane latent multi ani (10-15), sau in cazurile extreme poate crea un mediu propice aparitiei cancerului de col...dar se poate interveni la timp.
Corectati-ma unde gresesc, ma gandesc sa oferim informatii cat mai utile celor interesati, si nu contradictorii, desi, dupa mine, parerile medicilor de multe ori asa si sunt, se bat cap in cap si creeaza confuzii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 23 2006, 02:54 PM
Post #15


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



N-am cu ce sa te contrazic fiindca ai spus corect totul.
Ca exemplu cazul meu Pap II la analize mereu si au spus ca e normal.
Nici macar pe col nu am rani...arata curat ca un bebe....dar in skimb la tipizare am avut rezultatul HPV16.
Eu am inceput sa imi fac imunograma la 6 luni...astfel tin sub control imunitatea in caz de nevoie...poate o sa il fac si mai des...daca nimeresc momentul cand au fonduri la laborator...fiindca sincera sa fiu am cam falimentat cu testele si vizitele pe la tot felul de "doctori".
Sunt afoni...cel putin in romania si franta...e greu sa gasesti un doctor competent in asa ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 23 2006, 03:21 PM
Post #16





Musafir






eu cand am facut testul papanicolau mi-au facut si hpv (cel putin asa scria pe hartia care a venit ca raspuns - HPV- negativ)
asta inseamna ce- ca au facut si titratrea de HPV  (tipizare) sau asa e trecut (pap 1=> nici o problema trecem restu din  burta).
o sa imi intreb doctorul cand ma duc la control ca nu am mai facut pap-ul de 2 ani aproape si e bine sa il fac... numai asa de curiozitate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jan 23 2006, 03:34 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Ma omoara medicii si formularele lor tipizate, de multe ori, nu zic ca e si cazul tau, fortelady...
Tipizarea HPV se face la un laborator specializat, se face o recoltare aparte, cu alt "borcanas" decat pentru lama sau Pap. Si costa 150-200 RON, deci cred ca ai fi stiut daca ai facut. Ar fi varianta ca la Pap apar (sau nu) modificarile date de HPV, deci poate la asta se referea rezultatul negativ al prezentei virusului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 23 2006, 03:54 PM
Post #18


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



fortelady  - nu pot sa spun cert daca ti-a facut sau nu...mie niciodata nu mi s-a facut la pap si hpv...nu este printre analizele uzuale la ginecologie.
Eu, de exemplu..l-am facut de 2 ori in toamna trecuta(ambele in noiembrie fiindca primul a iesit negativ si am cerut repetarea testului), nu se face gratis...m-a costat 230 RON si a trebuit sa astept 2 saptmanani rezultatul pt ca cei de la Bioclinica nici macar ei nu fac in Timisoara testul ci il trimit in Ungaria. Din cate stiu eu mai toate laboratoarele din tara trimit in afara pentru tipizare.
La fel zic si eu....sa mergi si sa-ti intrebi doctorul...Chiar azi am intrebat si aflat ca de ex in Timisoara doar de vreo jumatate de an este available testul acesta.
Sper sa iti fie totul ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 12:22 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



fetelor, m-ati bagat in sperieti, unde mai pui c descrierea HPV-ului nu mi-e suficient de clara...dar mai bine sa descriu un pic moticul ingrijorarii mele:

-am rana pe col din sarcina (nu a putu fi tratata in sarcina, sunt sub tratament acum, cica)
-testul Pap nu mi-a iesit prea bun dupa sarcina, iara cum trebuie sa ma duc sa-l iau pe al doilea (la ultimul contrl gineco de acum 10 zile, medicul mi-a spus ca pobabil imi iese "Un II"...o sa-l intreb ce-i asta...)
-iar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare dupa descrierea facuta, e ca de ceva timp (aprox 1 an si ceva), in zona genitala si in cea inghinala imi apar ca un fel de cosuri pline cu mizerie si sange in prima faza, apoi numai cu sange, care trec greu, se colecteaza periodic sange din ce in in ce mai pautin, pana la vindecare.imi apar rar, si ma gandeam k apar de la epilat (cele in zona genitala kiar la epilat m-au dus cu gandul, caci ma epilez aproape de tot ).

dupa descrierea mea sunara 9caci altfel n-am stiut s-o expun), e vreun motiv de ingrijoarare?si daca e , si daca nu e, unde pot face investigatii despre acest virus?in ce unitate medicala?io's din bucuresti...va multumesc mult...

si, daca nu va cer prea mult, daca aveti prin arhiva personala ceva linkuri utile, postati-le va rog...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 25 2006, 01:22 PM
Post #20


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



elle_ni
- se manifesta si prin rani pe col, dar daca ai rana pe col atunci nu inseamna ca e de la HPV. Ar trebui sa faci testul cu acid acetic si lugol(se face la ginecologie)
- Testul Pap poate si poate nu da rezultate relevante pt HPV...Deci CII nu zice nimic pt HPV.
- hmmm..in ceea ce priveste cosuletele nu pot sa ma pronuntz daca sunt sau nu hpv...La mine semanau tare cu niste negei(iar ca aspect ca si conopida) dar micuti...dar asa arata in ultimul stadiu..la inceput au culoarea pielii, iar apoi usor crem/maronii.
Pt astia ar trebui sa consulti un dermatolog...
La ginecologie nu ti-au zis nimic de ei? (la o adica eu am fost la proctolog si cretina nu a vazut ca aveam unul langa anus...mi-a zis ca n-am nimic, iar apoi cand prietenul mi-a facut poza sa imi arate si am comparat cu ce era pe net am ramas masca...cretina nu vazuse nimic).

Daca imi lasi o adresa de mail cumva...o sa iti trimit cand ajung acasa documentatie stransa de mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

49 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:39 AM