IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

52 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt gravida sau nu?, Intarzierea menstruatiei; Posibilitate de a fi insarcinata?!
geoo
post Apr 24 2007, 11:50 PM
Post #31


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



QUOTE(gei86 @ Apr 24 2007, 11:03 PM) *
au trecut abia 4 zile insa parca simt ca ceva nu e bine ...ca sunt gravida...se poate deja sa-mi fac test?e valabil?sau abia dupa 1 sapt pot sa stiu?
x.


sub nici o forma nu poti afla dupa 4 zile de la actul sexual, iar daca tu simti ceva in neregul e doar in imaginatia ta!!! Linisteste-te si mai asteapta cum spunea si angel cel putin 2 sapt!! si pentru siguranta poti folosi 2 teste! Ai grija si daca urmezi vre-un tip de medicamentatie, pt ca acesta poate influenta rezultatul!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Apr 25 2007, 06:43 AM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



poti afla in 3 saptamani de la contactul cu risc sau daca nu stii exact cand s a intamplat la 1 saptamana de la intarzierea menstrei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Katy
post Apr 25 2007, 10:39 AM
Post #33


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



In aceeasi situatie ma aflu si eu fetelor!Am nevoie de ajutor!!!Eu folosesc anticonceptionale(jasmine),dar am avut o urata infectie urinara si am luat antibiotic fara sa ma gandesc ca reduce efectul anticonceptionalelor si colac peste pupaza deabia dupa menstruatie am uitat sa iau si pastila.Sper din tot sufletul sa nu fie nik ci doar o intarziere a ciclului menstrual,dar deja tremur ptr.ca am ultima pilula am luat-o sambata seara iar acum este miercuri si inca nu mi-a aparut.....Nu am facut niciodata avort dar acum daca este nevoie trebuie sa fac.Va spun sincer ca imi este foarte frica.Va rog daca puteti sa ma ajuta-ti cu niste sfaturi si daca imi poate spune cineva cand este perioada nefertila,inainte de ciclul menstrual sau dupa?Ptr.ca cu mine sa intamplat dupa.Numai bine si astept cateva sfaturi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 25 2007, 11:06 AM
Post #34





Musafir






Nu te poti lua dupa perioada fertila/nefertila. Cel mai sigur du-te si ia un test de sarcina si o sa te linisteti. (Clear Blue sunt cele mai sigure) Sper sa nu fie nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Apr 25 2007, 11:20 AM
Post #35


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Daca iei anticonceptionale nu se mai pune problema de perioada fertila si nefertila. De multe ori , cand iei antibiotice, se intampla sa te trezesti cu spotting inainte de venirea menstruatiei propriu-zise si asta este primul semn ca anticonceptionalele si-au pierdut efectul. Tu ai avut asa ceva?
Cate zile ti-a intarziat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Apr 26 2007, 07:17 AM
Post #36


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



daca iei antibiotice peste anticonceptionale trebuie protectie pe perioada tratamentului si inca 7 zile dupa aceea.
cat despre spotting si aparitia lui inaintea menstruatiei nu este neaparat sa apara (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Katy
post Apr 26 2007, 09:56 AM
Post #37


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



Multumesc mult fetelor ptr.raspunsurile voastre!Am luat un test ieri si este negativ ufff,nu va pot spune ce usurare am avut(eu ca eu dar sotul se plimba cu disperare pe langa usa in asteptarea rsp.)Dar mai mare bucuria a fost de dimineata cand au aparut si musafirii.Ma bucur.
Am intrebat de perioada fertila si ne,ptr.ca eu nu stiu cum este cu aceasta perioada si sunt curioasa(bineinteles ca ma protejez).Dar cu noi sa intamplat chiar dupa ciclul menstrual avand contact sexual neprotejati si fara anticonceptional,deaceea fiind foarte interesata de aceasta perioada fertila sau nu.Dar totusi astept un raspuns ptr.a stii.Va multumesc inca odata ptr.ajutor (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 26 2007, 10:23 AM
Post #38





Musafir






Perioada fertila e mai dificil de calculat....se tine cont de la cate zile iti vine menstruatia, cate zile dureaza sangerarea, etc. Spre exemplu : sa zicem ca ti-a venit ultima oara pe 1 aprilile ...ca iti vine la 28 de zile si te tine 5 zile. Atunci o sa fii la ovulatie undeva intre 13 si 16 aprilie, deci cam pe la jumatea perioadei. Dar metoda calendarului este una foarte nesigura, pentru ca un spermatozoid poate supravietui pana la cateva zile intr-un mediu propice, iar daca menstruatia nu e regulata ca un ceas elvetian atunci toate calculele astea sunt de prisos.

In plus eu nu inteleg o chestie. Atunci cand esti pe anticonceptionale, nu se poate vorbi practic de ovulatie. Eu stiu ca pastilele tocmai asta fac, iti pun ovarele pe reapus si nu mai ovulezi. Sangerarea care o ai e un ciclu fals. Totusi am inteles ca imediat dupa ce nu mai iei anticonceptionale poti ramane usor insarcinata pt ca ovulezi la greu, dar este nerecomandabil sa pastrezi sarcina, pentru ca e f probabil sa faci tripleti sau copilul sa aiba tot felul de malformatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gei86
post Apr 26 2007, 05:09 PM
Post #39


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 24-April 07
Member No.: 1,537



Multumesc pt raspunsuri...ideea era CA....nu i-au anti,am facut-o fara prez si s-a terminat in mine....si sunt mai mult decat speriata........prostia si mai mare e ca nici nu am luat pastila de urgenta urm zi........chiar sper sa nu fie nimic.....am vrut sa ma programez imediat la ginecolog..insa in suedia daca suni acum te programeaza in iunie.......(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))in fine...nu e amuzant....
sper...sper ..sper....sa nu...mi-e si greu sa spun cuvantul...nu stiu ce as face.....nu e prietenul meu....si nu va fi niciodata....din pacate.....
xxx

X.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 26 2007, 06:29 PM
Post #40





Musafir






Da, chiar nu e amuzant (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Esti sigura ca nu ai vrut sa ramai insarcinata? Ca vad ca ti-ai luat toate masurile sa se intample asta. In fine, nu e treaba mea sa te judec, esti raspunzatoare pentru viata ta, dar sper ca nu te asteptai dupa dezvaluirea asta sa te batem pe umar si sa iti spunem "las ca totul va fi bine". Ai mai multa grija data viitoare ca inconstienta se plateste (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Si nu e vorba doar de sarcini nedorite ci de o groaza de alte aspecte, cum ar fi bolile cu transmitere sexuala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

52 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 05:41 AM