IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme cu bila (fierea), Simptome, tratamente
walpurgik
post Sep 6 2006, 04:30 PM
Post #1





Musafir






La ultima ecografie pe care am facut-o mi-au zis ceva de o fiere lenesa. Explicatia ar fi fost ca mult timp am privat organismul de alimente grele pe care nici acum nu le pot manca, fie ca nu se digera, fie ca-mi vine rau.
Din cate stiu eu, simptomele de la fiere consta in dureri de cap, greata, amar in gura. EU resimt o durere abdominala epigastrica radiind spre partea dreapta subcostal. CU durerile de cap ce sa zic, ma tot doare capatana si de la miopia mea nealimentata cu ochelari asa ca nu stiu. Greata...suficienta; adica ma apuca cateodata de nu prea mai pot manca, eventual fructe.
Voi ati avut probleme cu fierea, stiti ceva tratamente? Eu cunosc vreo 4 dar nu vreau sa ma arunc asa; urmeaza sa ma mai duc la un control dar la mine e mai complicat cu stomacul meu hipersensibilos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Sep 6 2006, 06:13 PM
Post #2





Musafir






am io! io! si juma din populatia planetei!
e normal ca sa ai probleme cu fierea daca ai si cu stomacul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) de obicei aparatul digestiv crapa "in grup".
tratament medicamentos nu prea exista...ce tratamente sunt, de fapt fac o pre-digestie a mancarii in stomac ca sa nu iti "omori" ficatul.
rolul bilei este sa emulsioneze grasimile spre a completa digestia in ficat (sau cum se numeste... metabolizare na, suna mai corect)
evita maionezele, icrele si alte chestii cu ulei mult. in timp, iti vei da seama singura care sunt alimentele care iti fac rau si care nu.
ca tratament, eu iau cu succes bilichol (aprox 10 ron cutia, se da la farmacie fara reteta)- ajuta cat de cat sa mai scapi de senzatia aia de rau.
in rest... in timp, poate va trece sau poate nu. eu nu am vazut om vindecat pe viata de asa ceva (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) doar ca organismul se obisnuieste si treptat, grasimea va fi metabolizata tot mai mult de catre ficat.
cre' ca asta e explicatia... daca am zis vreo prostie, corectati-ma!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 7 2006, 09:20 PM
Post #3





Musafir






Mersi Forte de sfaturi! Mi-am luat astazi ceva de la hofigal cu anghinare si magneziu. Cat despre grasimi, eu nu prea mananc; na hai un pic de ciocolata neagra-neagra, uleiul de masline si poate fisticul... in rest nimic altceva, poate f rar. Am fost si internata la clinica pt durerile mele epigastrice si in afara de o boala de reflux, un stomac hiperacid, mucoasa atrofica si o pata rosie nu mai am nimic... de parca ar mai fi ceva?! In fine am cautat ceva de ani de zile care sa-mi potoleasca crizele de dureri epigastrice care ma tin de dimineata pana seara indiferent ce mananc. Doctorii nu prea m-au lamurit cu nimic. Acum incerc sa pun si bila pe picioare sperand ca de la aia se trage si ca o sa savarsesc vreo minune. Mira-m-as!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Sep 7 2006, 09:54 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



walpurgik,


fumezi?
daca da, de asta te doare capul.
si eu am aceleasi probleme ca ale tale, lista mea cu ce pot sa mananc este foarte redusa, iar cand trebuie sa merg in vizita sau in concediu, este belea.........ca distractia se poate transforma in altceva.
nu stiu daca exista tratament, dar daca mananc ceea ce organismul meu tolereaza, sunt intr o forma excelenta.
produsele fainoase sunt total excluse din alimentatia mea.
tu ce reactii ai la o felie de paine, cozonac, prajitura? esti ok?

bei bauturi carbogazoase?
mananci marcarea oparita sau rece tare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 7 2006, 10:16 PM
Post #5





Musafir






lotte, nu fumez, nu beau bauturi carbogazoase iar painea daca e integrala bine nu-mi face probleme. Cozonacul e ceva mai greu dar mananc de 2 ori pe an vreo 2 felii. Pe mine ma apuca durerea si de capul ei dar si regulat cu o saptamana inainte de ciclu in fiecare luna. O durere epigastrica radiind un pic in partea dreapta. Probleme hormonale nu am deci nu inteleg recurenta durerii... si nici medicii.
Nici la mine nu intelege lumea din vizita ca nu e ca nu vreau sa mancanc, ci ca mi-e rau uneori si mai ales seara tarziu. Cat despre pastile nimic nu imi poate calma durerea surda, and believe me I've tried plenty. Chestia cu fierea o tot dau cu presupusul, stomacul e de vina intr-un fel sau altul dar nu in contact cu ce metabolizeaza (de aia nu e de la ce mananc intotdeauna) ci o fi vreo reactie ciudata a organismului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Sep 7 2006, 10:41 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



cum stai cu tensiunea?

durerea epigastrica poate fi si din cauza stresului?intreb si eu, ca nu am idee.
eu m am obisnuit asha, cum felul meu de a fi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
ce am mai observat la mine, conteaza pozitia in care mananc, sa stau dreapta, si sa mananc incet tare, si cu inghitituri mici.
parintii tai au aceleasi probleme?eu mostenesc aceasta sensibilitate de la mama mea.

a. si mai e o chestie, cum stai cu digestia, si daca ai scaun zilnic. uneori, absenta scaunului da dureri descrise de tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Sep 8 2006, 08:36 AM
Post #7


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Problemele legate de bila sunt ereditare. Parintii mei si-au scos fierea anul trecut. Tata o avea plina de pietre, iar a mamei era extrem de lenesa si dublu septata. Eu am avut de unde sa mostenesc toate problemele pe care voi le-ati mentionat. Dar....de cand am urmat o cura cu anghinare timp de 30 de zile nu am mai avut nici un fel de neplaceri. Pot sa mananc orice (de usturoi sunt cea mai fericita, nu-mi mai face rau), nu mai am durerile mentionate de walpu si am spus adio definitiv migrenelor. Eu am luat capsule de anghinare produse de Imedica. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 8 2006, 12:32 PM
Post #8





Musafir






Fetelor, ce sa va zic? Tensiunea mea e mica, scaunul regulat. Ai mei nu au probleme de acest gen. Eu patimesc de prin liceu, adica de vreo 7-8 ani cu stomacul sau ce-o fi.
E foarte ciudat ca asa cum am foarte mare grija de sanatatea mea ori eu imi dau seama de foarte multe probleme pe care le are poate fiecare om dar nu stie sa le recunoasca ori chiar sunt eu mai bolnava decat altii. Ba ma doare stomacul, ba ametesc asa cu tremurici, adica hippie-hippie shake stuff, mi-a recidivat miopia dupa operatie, am junghiuri intercostale de gen gheara la inima, pielea fetei nu ma multumeste ca textura-vezi zona T- si mai sunt... dar nu mai zic ca o sa-mi ziceti ca sunt harb la 25 de ani si la centru de fiare vechi cu mine. Eu cred ca se trage si de la grija excesiva asupra organismului cu efect invers si poate carentarea lui in anii studentiei cand nu reuseam sa ma scot din stress si bibliografii.
oricum multumesc lotte si ala pentru raspunsuri (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 22 2007, 07:50 PM
Post #9





Musafir






ati mai descoperit ceva medicamente pt ficat, bila sau atunci cand mananci ceva si nu ti cade bine .

sora mea de 3 zile se simte groaznic (a mancat gogosi cumparati (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) ) a vomitat a avut frisoane i a mai trecut acum putin dar problema e ca daca manaca ceva o doare ficatul (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 22 2007, 08:17 PM
Post #10





Musafir






bilichol. e foarte bun pentru fire.
pentru fict - liv52
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 09:21 AM