IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ochelari, ochelaristi si ochelariste, Noi si ochelarii nostri cei de toate zilele
Ariana
post May 22 2007, 01:33 PM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Sper ca nu exista alt topic pe tema asta...la cat sunt de "turata" nu m-am mai uitat.
Eu sunt ochelarista de prin clasa a II a.
Am ajuns in stadiul in care m-am obisnuit cu ochelareala mea,iubesc ochelarii si sunt un pic obsedata vis-a-vis de a-mi asorta ochelarii cu tinutele.Asta dupa ce am trecut peste fixatia de a ma opera...

Acum o luna decid ca imi trebuie rame rosii.Ok zis si facut...imi cumpar ramele si urmeaza marea indecizie: unde imi comand lentilele.Desi eram fidela unei anumit loc si patita in momentul in care intr-un execes de zel am fost sa imi fac ochelarii in alta parte.
Doamna care imi vindea ramele fiind draguta, mediul la fel imi zic:"Hai sa mai fac un control si sa incerc sa imi comand lentilele tot la ei."

Dupa consult medicul vroia sa imi ridice dioptriile cu 1 nr.sau ce saracie is acelea...zic nu cu un nr.ca e prea mult.Ii antentionez sa imi pastreze exact pozitionarea axelor si sa ridice cu 1/2 de dioptrie doar la un singur ochi...zis si facut.
Imi iau celebrii ochelari pe nas vineri si constat ca ametesc...sun la tanti si ii spun ca nu e in regula ceva...aia nu ca sunt exact la fel ca si ceilalti doar ca a ridicat la ochiul stang cu 1.2 de dioptrie...
Azi merg sa ii verific in alta parte...si constat ca imbecilii...mi-au bagat si un +0.50 si la stangul si la dreptul dupa ce le-am speicificat mai mult decat foarte clar,megaclar...faptul ca nu doresc +...
Acum urmeaza scandalul...va tin la curent cu desfasurarea ostilitatiilor.
Ieri am avut cele mai infernale dureri de ochi din viata mea.Similare cu durerile de masele si nu glumesc...

Ce poate face o nenorocita de greseala a unui medic!Mie mi se pare incredibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 22 2007, 05:01 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



te inteleg perfect. eu am ochiul drept perfect si stangul miop. am fost prima oara la doctor in clasa 1 sau a2a. dna doctor imi schimba lentilele si eu ii spuneam ca inca nu vad cu stangu si etc. s-a enervat, a spus ca sunt copil si nu stiu ce zic, si astfel mi-a dat -1 la stangu si +1 la dreptu. ce poate fi mai stupid de atat?!?

acum sunt anu 2 la facultate si am aproape -5 la stangu si nimic la dreptu, poate un -0.25. Intentionez sa-mi cumpar lentile de contact pt ca nu exista ochelari pt ce am eu. Diferenta intre lentilele de la ochelari , nu trebuie sa fie mai mare de 2, iar la mine e diferenta de 5. Incerc totusi sa-mi fac si operatie, decat sa port lentile de contact. Vreau sa-mi iau carnetu de sofer si nu pot fara sa-mi rezolv problema asta. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post May 22 2007, 05:16 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



splendora, ce ciudat..sa vezi perfect cu un ochi, iar la celalalt sa ai -5! (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) bine macar ca nu l-a tras si pe celalalt, am intelesc ca asta de obicei se intampla cand exista diferente intre ochi..
eu port lentile de vedere de mult timp si ma simt foarte bine cu ele, nu as mai purta ochelari, sincer nici nu prea ii suport..ma enerveaza ideea de a avea tot timul o greutate pe nas, ma enerveaza ca puteam "vedea" pe dedesubt sau deasupra ochelarilor si nici nu mai zic de incidente gen aburirea ochelarilor etc..si nimic nu se compara cu faptul ca poti privi o persoana direct in ochi, fara o bariera numita ochelari..

dar, in fine, nu ma ascultati pe mine, nu sunt eu tocmai o sustinatoare a ochelarilor..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si as putea umple pagini intregi cu argumente contra si tot as mai avea multe de spus..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post May 22 2007, 07:05 PM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Vesti bune pentru mine.Am fost la cei care mi-au bushit ochelarii si dupa ce mi-au facut un nou control si=au recunoscut greseala si urmeaza sa repare baiul inlocuind lentilele.

Splendora si eu am avut o mica aventura cand am facut examenele medicale dinaintea examenului pentru carnet.Ochiulmeu stang e mai "chior" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si mi-a cauzat adevarate emotii cand tanti mi-a acoperit ochiul drept si a testat acuitatea vizuala a domnului ochi stang.
Multa bafta cu operatia iti doresc.

Acum despre modul in care fiecare ne acceptam sau nu cohelarii.Am spus...am fost si eu complexata ,suparata si toata colectia.Dar pana la urma am icnercat sa privesc lucrurile in asa fel incat sa ma simt confortabil sufleste eu si cu mine ...ne impiedicam in viata astea de atatea chestiute carora tindem sa le dam o amploare atat de mare!
Mie chiar imi sunt dragi acum...si cum sunt o iubitoare a accesoriilor de tot felul profit de ei si ii folosesc la schimbat lookul .(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
E mai nasol cand ai un partener ochelarist si te impiedici si tu si el in ochelari.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Ideea e ca in cazul miopiei e foarte greu pana ne stabilim la un anumit ax si anumite valori ale dioptriilor.
Aparatul acela de masurat indica intotdeauna valori mult mai mari decat cele reale.Insa am constat ca f multi medici tind sa il ia drept un reper f solid.
Eu am ramas efectiv socata aseara de durerile pe care le-am avut in urma purtarii ochelarilor cu dipotrii gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 22 2007, 09:45 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



(IMG:style_emoticons/default/cool.gif) fain topic... si eu am probleme, am mai scris pe undeva pe un topic... da nu mai stiu exact pe care. am miopie (forte) si astigmatism de cand sunt dar din pacate au fost depistate doar in clasa I. mai am si o deformatie pe nerv, dar e irelevant... eu nu pot sa zic ca am fost complexata (complexata e inca bine), am fost chiar izolata din cauza okelarilor, pana la 12 ani cand am purtat prima pereche de lentile de contact. voi va plangeti cu dioptriile voastre.... hmmm, eu stiam ca am -8 si -10 dar m-am dus de curand la un ctrl si am aflat ca mi-au crescut intre timp ( -12/-14, dar aparatul intr-adevar arata mereu mai mult). dar nu ma ingrijorez, pentru ca m-am obisnuit cu ideea si stiu ca odata cu varsta va mai avansa inca. mi-am facut si ochelari acum, pentru ca imi plac si mie la nebunie ramele care se poarta acum, dar ai mei din pacate costa 11 miloane, pentru ca trebuie subtiati maaaaxim ca sa arate cel putin decent. mi-as dori si eu pe toate culorile, pentru ca si eu sunt nebuna cu accesoriile, dar nu-mi permit mai mult de o pereche.
la mine e mare problema pentru ca e diferenta imensa intre corectia cu okelari si cea cu lentile (care e perfecta, dupa cum zicea si sweet) si nu ma pot obisnui cu ei. eu sunt constienta ca nu e bine ca port doar lentile de 13 ani. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) deci .... nu va recomand sa-mi urmati exemplul.
ce pot sa recomand e sa nu va schimbati oftalmologul daca ati dat peste unul bun. cu reteta de la un medic se poate merge la orice optica si se pot face oriunde ochelari. e mai safe asa. eu nu mi-l schimb niciodata.
in legatura cu operatia, eu ezit sa o fac pentru ca stiu ca nu vor disparea toate dioptriile si, cum dupa operatie nu mai e voie cu lentile de contact...... prefer sa raman asa dar sa le pot purta in continuare. am mai facut o operatie de stopare a miopiei in cls a IIIa si am aflat ulterior ca a fost degeaba....
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post May 22 2007, 10:16 PM
Post #6


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Kitten, daca ai dioprtrii asa mari de ce nu incerci lentile de contact? O colega de serviciu a ajuns de la -7 la 0, prin operatie. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post May 23 2007, 07:18 AM
Post #7





Musafir






Dragutzelor, un medic oftalmolog bun e de milioane!!!
Eu merg din liceu la acelasi medic oftalmolog/ Maftei Gigel/ Spitalul Militar din Cta si nu l-as schimba sub nici o forma.
Am facut o incercare cu fiul meu cand avea 3-4 ani. In parc, la o plimbare, m-a atentionat un medic pensionar ca are probleme cu vederea si tb dus la un control.
Nu l-am dus la Maftei de I data, am hotarat sa mergem la un oftalmolog pt copii. Stiti cat a stabilit ca tb sa poarte?!!!! +4 la ambi ochi, iar cand l-am intrebat daca nu i se pare cam mult, a sarit ca ars! Adica el nu stie ce spune?!!!
Nu l-am ascultat, fiindca mi s-a parut enorm pt inceput...stiti, copii au de multe ori probleme cu vederea, in sensul ca exista posibilitatea ca ochii sa nu se dezvolte in acelasi ritm cu restul organismului si tb corectata aceasta problema...asa ca l-am dus la Maftei...cat credeti ca a stabilit Maftei ca tb sa poarte? +1.75 la ambi ochi...e o diferenta colosala de la +4 la +1.75.
Medicul a sustinut ca tb sa-i poarte in permanenta, daca vrem sa aibe efect si intradevar, cam dupa 2 ani nu a mai fost necesar sa-i poarte. In prima faza i-a scazut la +1, cam intr-o 1/2 an, dupa care periodic, cam la 6 luni, i-am schimbat dioptriile.
Acum mergem toata familia doar la acest medic si nu l-as schimba sub nici o forma, chiar daca de ceva vreme e directorul Spitalului Militar si e din ce in ce mai greu de gasit.
Dar cateodata ma gandesc, daca l-as fi ascultat pe medicul oftalmolog pt copii, ce s-ar fi intamplat? Cred ca l-as fi avut pe constiinta pe fiul meu, iar acum la 18 ani ar fi fost un adolescent cu dioptrii de ordinul zecilor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post May 23 2007, 07:45 AM
Post #8





Musafir






Sunt în club....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post May 23 2007, 08:59 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



QUOTE(ala80 @ May 22 2007, 10:16 PM) *
Kitten, daca ai dioprtrii asa mari de ce nu incerci lentile de contact? O colega de serviciu a ajuns de la -7 la 0, prin operatie. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

pai asta am scris... ca port de 13 ani lentile de contact (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

dr. wise, si eu m-am operat in c-ta la 9 ani (la sp. judetean - nu stiu decat numele mic al doctorului (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ). operatia (pentru stoparea miopiei, "scleroplastie") a iesit perfect, dar am fost la un control in elvetia la 12 ani care mi-a zis ca nu era necesara operatia pentru ca s-ar fi oprit de la sine miopia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post May 23 2007, 11:49 AM
Post #10


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Sunt de acord cu faptul ca daca dai de un medic ofta bun nu e de schimbat.

Kitten si eu am fost in situatia ta in copilarie in sensul ca mi s-a recomandat acelasi tip de operatie dar parintii mei nu au fost de acord.In final dupa ce m-am mai documentat am ajuns la concluzia ca a fost o decizie buna.

Pentru mine e o f mare nedumerire usurinta cu care unii medici prescriu dioptrii atat de mari.Eu sunt ferm convinsa ca niciodata acuitatea vizuala a unui miop cu tot cu ochelari nu o sa fie egala cu a celor sanatosi.
Iesi mi-a spus un medic faptul ca miopii sunt dusi cu pluta pentru ca sunt fixisti.Ca e normal sa doara capul si ochii si tot pana ma acomodez si ca sunt am eu o problema cu faptul ca nu vreau sa vad bine.
Eu pur si simplu vreau sa ma simt confortabil cu ochelarii si sa vad relativ bine.

Si mi se pare atat de importanta chestiuta aceea vis=a=vis de aparat.Am avut norocul sa dau la un moment dat de un medic tanar si destupat la minte care mi-a explicat pe indelete totul.
Mie in ultimii cinci ani nu mi-a avansat miopia f mult desi stau ore in sir in fata calculatorului si lucrez la tot delul de detalii care solicita mult vederea.
Si eu sunt posesoare de astigmatism. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Mie mi-au spus ca lentilele de contact pentru ceea ce trece de -2 nu or sa aiba niciodata efectul vizual dorit.Eu am -2.25 si -2.75...asa ca am renuntat la idee.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 12:02 PM