IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ochelari, ochelaristi si ochelariste, Noi si ochelarii nostri cei de toate zilele
chintesenta_raul...
post Mar 20 2008, 10:33 PM
Post #21


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



eu intru in clubul mioapelor care nu poarta ochelari, pentru ca am nasul prea arcuit si imi aluneca :| lentile nu ma incumet sa incerc deocamdata pentru ca ma frec non stop la ochi. bine ca am miopie mica si in afara unor probleme cu nr. autobuzelor in statii si niste subtitrari amarate la filme, totul e ok (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Mar 20 2008, 10:34 PM
Post #22


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Eu sunt dezamagita de noua mea pereche de ochelari (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Am avut unii subtiri, usori, dar cu rame metalice. Eu am dermatita de contact, de aceea aveam mereu rani la tample. Ca ma manca si ma scarpinam. Nu trecea niciodata, pt ca ii port mereu.

Si cand mi s-a crapat o lentila, am decis sa-i schimb.
Am probat zeci de perechi, am enervat cateva vanzatoare, m-am enervat si eu, l-am enervat si ep al meu cu dificultatea de a lua o decizie.
Cu chiu cu vai am luat o pereche de rame din plastic, ca sa nu-mi mai faca rani la tample. Acu imi fac rani la urechi! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Sunt tare grei, cel putin mult mai grei decat ceilalti.
Sunt ficsi, nu cad de pe nas, ceea ce e bine, ca deja capatasem un tic sa duc degetul la tampla sa-si ridic de pe nas.
Dar sunt atat de grei, ca cum am ocazia, ii dau jos. Si ce e mai nasol, e ca imi lasa urme pe nas, ceea ce nu suport!!!

Am lentile de sticla, de-aia sunt si mai grei. Nu port mult, doar -0.5 la unul si -0.75 la altul. Deci nu am funduri de sifon (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Cam asta e pb cu okelarii mei si ma bucur ca am gasit un topic unde pot sa ma plang de asta (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 21 2008, 08:10 AM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Nimphe, te inteleg perfect (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) . Si mie mi-a fost foarte greu pana m-am decis asupra ramei, dar acum chiar imi place asta(desi in prima instanta nu mi-a placut deloc (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) ).
Am ameteli cand misc brusc capul si cand intru undeva, intr-un spatiu inchis. Afara, in spatiu deschis nu am nici o problema si vad perfect (IMG:style_emoticons/default/yeah.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 21 2008, 11:12 AM
Post #24





Musafir






Nimphe, de ce nu ti-au pus lentile de plastic? Ai vazut ce usori sunt ai mei, nici nu-i simt. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am avut si eu o problema cand i-am luat, nu erau reglati bine si imi faceau rani la urechi, stateau cum nu trebuie. Nu mai zic ca, din cauza fuduliei, cum ar zice bunica-mea, nu i-am purtat si mi-am schimbat lentilele de 3 ori, ca mi s-au marit dioprtiile. Acum m-am invatat minte si ii port.

Aveti idee cam cat ar costa o pereche de ochelari de soare cu dioptrii? Stiu ca se pot face pentru ca am vazut ca o tanti ridicase unii de la cabinetul respectiv. Eu am mari probleme cu soarele, imi obosesc ochii si-mi lacrimeaza, iar heliomatul nu prea ma incanta ca nu-mi sta bine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Dar tare mi-e ca-i scumpa dorinta mea (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Mar 21 2008, 12:17 PM
Post #25


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Mereu am avut lentile de sticla. Primii au avut lentile de plastic, dar urmatorii doar sticla, pentru ca dioptriile sunt prea mici ca sa cantareasca greu. Dar ramele astea ma facs a regret ca nu mi-am pus lentile de plastic (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Sa fi stiut ce grei o sa fie (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 23 2008, 02:27 PM
Post #26





Musafir






Eu abia mi-am schimbat lentilele ochelarilor si trebuie sa le schimb iarasi, pentru ca abia acum m-am decis ca vrea heliomate. Se pare ca ochelarii de soare cu dioptrii nu se pot face asa, mari si lati, cum imi plac mie. Ca forma, trebuie sa aduca cu cei de vedere, sa nu fie prea mari lentilele. Mi-au spulberat visul (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 23 2008, 02:47 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Su eu am hocalari de vreo doi ani. Cred. Insa nu ii port, desi ar trebui. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Am rame faine, o circa de bani am dat pe ele, lentilele sint cu protectie... daca i-as fi purtat, as fi scapat de ei. Tre` sa caut reteta. Cred ca tot astigmatism am. Doamne, ce om mai sint si eu! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Mda, am cautat pe forum. Din primavara lui 2006 sint. Astigmatism. La un ochi mai mult, deci sa stiti ca daca ma uit chioris, e doar pentru ca am problema asta. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 23 2008, 07:08 PM
Post #28


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Lxn, ramele pe care le am eu sunt facute pentru ochelari de soare. Dar se pot adapta si la ochelari de vedere. Eu am lentile heliomate Hoya si la lumina soarelui puternic se fac negre negre... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Si eu as fi vrut ochelari gen aviator de soare cu dioptrii dar... ghinion! Nu merg! Asa ca imi iau lentile de contact pentru a purta o pereche de ochelari Police super sexosi! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Mar 23 2008, 07:36 PM
Post #29





Musafir






Eu am ochelari de vedere cu lentile inchise la culoare in laborator. Prezinta multe avantaje, printre care straturile de protectie prezente pe lentila, diminuarea sensibilitatii de la lumina, rame iti alegi tu de care vrei, inclusiv Police, care chiar au niste modele f potrivite pt ochelarii de soare. Si eu planuiesc sa-mi fac altii pentru ca vreau alte rame mai mari.
(IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC00412.jpg)

(IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC00410.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Apr 17 2008, 12:10 PM
Post #30


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Ochelarii cu rame groase sunt destul de incomozi la inceput...parca ai tot timpul rama aia in fata,te impiedici de ea...eu m-am obisnuit,ca ii am de 2 ani...ii port numai la citit sau cand lucrez.
(IMG:http://i264.photobucket.com/albums/ii194/andraxxz/ljjk045.jpg)

Nu am dioptrii mari,dar am miopie asociata cu astigmatism,asa ca ar fi cam musai sa ii port permanent...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 01:17 PM